Mladému Austrálčanovi dala banka omylom 1,9 milióna, minul ich na autá a ženy

  • Luke Brett Moore má za sebou naozaj jedinečnú skúsenosť.
lukecover
  • Luke Brett Moore má za sebou naozaj jedinečnú skúsenosť.

Vďaka chybe banky si mohol požičiavať neobmedzené množstvo peňazí, a tak sa k tomu aj staval. Po uplynutí nejakého času mu však zaklopali na dvere kukláči a Luke si pobudol vo vezení. Tento čas však využil k svojmu dobru, začal študovať a z väzenia sa dostal na slobodu.

l2

zdroj fotografie:bbc.com 

„Bol som v šoku. Zrazu som zistil, že mám prístup k veľkému množstvu peňazí. Bola to pre mňa v skutku šialená doba. Mal som len 22 rokov, bol som mladý a hlúpy a nepremýšľal som práve jasne,“ uviedol Moore pre BBC News.

l3

zdroj fotografie:bbc.com

Svoj bežný účet mal Luke nabitý neobmedzeným počtom peňazí od banky. Začal si preto nakupovať napríklad autá značky Maserati alebo Aston Martin, vyšlo mu aj na motorový čln a iné cennosti. Polícia uňho doma dokonca našla podpísaný dres Michaela Jordana. Avšak investoval taktiež do podnikania a pravidelne si užíval zábavu v nočných kluboch, v ktorých sa nevyhýbal ani drogám a alkoholu.

l1

zdroj fotografie:bbc.com
Po zadržaní bol prepustený na kauciu, no neskôr bol uznaný vinným z toho, že podvodom získal finančné prostriedky. Luke sa dočkal odsúdenia na 4,5 roka odňatia slobody. Pustil sa však do študovania kníh o práve, bol tak schopný sa sám zastupovať a podal si žiadosť o prepustenie na kauciu. Po pár mesiacoch sa mu to podarilo, vyšiel von z vezenia a na slobode čakal, ako dopadne jeho pokus o odvolanie.

l5

zdroj fotografie:bbc.com
Síce to trvalo viac ako rok, ale nakoniec sa ku prekvapeniu mnohých dočkal oslobodzujúceho verdiktu, ktorý vzniesol odvolací súd. „Niet pochýb o tom, že jednal nečestne. Ale podvod platí u človeka, ktorý je podvádzaný, avšak jeho čin bol zameraný na počítač, ktorý nemá ľudské nedostatky a nemohol tak byť podvedený rovnakým spôsobom.“ – uviedla Natalie Adams – jedna z troch odvolacích sudcov, ktorá prišla na to, že odsúdenie bola chyba, pretože nedošlo k podvodu.

l6

zdroj fotografie:bbc.com
Sudca Mark Leeming zase dodal, že na jeho jednaní nebolo nič skryté, pretože banka jeho rastúcu zadlženosť mala úplne presne zaznamenanú. Sám Moore podľa zákona nemal žiadnu povinnosť banku informovať o tom, čo sa deje. Moore sa zo svojej chyby poučil. Znova by to už ževraj neurobil, pretože mu to zničilo život. Podľa jeho slov to nestálo za tých pár mesiacov so striptérkami a kokaínom. Právo, ktoré začal študovať vďaka svojmu prípadu ho tak chytilo, že momentálne študuje na právnickej univerzite. Ak pôjde všetko ako má, o dva roky môže byť z neho právnik. Šesť mesiacov za mrežami mu dalo unikátny pohľad na vezenie. V budúcnosti plánuje pomáhať odsúdeným, ktorí potrebujú pomoc.

zdroj:bbc.com zdroj titulnej fotografie:bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech