Mladí muži sú zženštilí, deti preťažené a neposlušné. Za výchovu „nepodarenej“ generácie chce Čína trestať rodičov

  • Čínska vláda dlhodobo bojuje proti „príliš ženskému“ správaniu u mužov
  • Najviac postihnutá je mladá generácia, ktorá má zákaz hrať online hry viac ako 3 hodiny týždenne
  • Okrem hier majú zakázané aj doučovania počas víkendov a prázdnin
  • Za neposlušnosť detí a mladistvých majú byť najnovšie trestaní rodičia
Čína
Flickr/Republic of Korea, Piqsels
  • Čínska vláda dlhodobo bojuje proti „príliš ženskému“ správaniu u mužov
  • Najviac postihnutá je mladá generácia, ktorá má zákaz hrať online hry viac ako 3 hodiny týždenne
  • Okrem hier majú zakázané aj doučovania počas víkendov a prázdnin
  • Za neposlušnosť detí a mladistvých majú byť najnovšie trestaní rodičia

Zaujímavý prístup k výchove najmladších členov spoločnosti zvolili čínske úrady, keď oznámili, že za „zlé správanie“ detí budú potrestaní ich rodičia, píše CNN.

V návrhu zákona, ktorý sa venuje podpore rodinnej výchovy budú opatrovníci pokarhaní a bude im nariadené absolvovať program poradenstva v oblasti rodinnej výchovy. Ak prokurátor zistí výnimočne zlé až kriminálne správanie u dieťaťa, ktoré majú v starostlivosti, trest bude prísnejší. 

„Existuje množstvo dôvodov, prečo sa mladiství nesprávajú dobre, a nevhodná výchova je hlavnou príčinou,“ vysvetlil hovorca komisie pre legislatívne záležitosti Národného ľudového kongresu (NPC) Zang Tiewei. 

V návrhu zákona je tiež výzva pre rodičov, aby svojim deťom zaistili dostatok času na odpočinok, hry a cvičenie. 

Čínska vláda dlhodobo bojuje so závislosťou mládeže na online hrách. Hry považuje za „duchovné ópium“. Prekáža im tiež „slepé uctievanie internetových celebrít“. V minulosti už čínske ministerstvo školstva obmedzilo herné hodiny pre mladistvých. Deti a teenageri môžu hrať hry iba jednu hodinu v piatok, sobotu a nedeľu. 

Nielen hry, ale aj vzdelanie

Aktivity čínskej vlády nie sú namierené iba proti videohrám. Znepokojení sú aj napríklad veľkou akademickou záťažou detí, preto obmedzili úlohy a zakázali doučovanie hlavných predmetov počas víkendov a prázdnin. 

Čína zároveň vyzvala mladých čínskych mužov, aby boli menej „ženskí“ a viac „mužní“. Ministerstvo školstva chce zamedziť feminizácii mladistvých. Školy preto začali v areáloch propagovať tradičné „mužské“ športy, ako napríklad futbal. 

zdroj: TASR/AP Photo/Wilfredo Lee, File

Vojaci už nie sú hrdinami 

Čínska vláda sa obáva, že mužské vzory v krajine už nie sú silné, atletické postavy, ako napríklad príslušníci ozbrojených síl, opisuje BBC. Minulý rok delegát najvyššieho čínskeho poradného orgánu Si Zefu uviedol, že mnoho mladých čínskych mužov sa stalo „slabými a bojazlivými“.

Tvrdil tiež, že medzi mladými čínskymi mužmi existuje trend „feminizácie“, ktorý nevyhnutne ohrozí prežitie a rozvoj čínskeho národa, pokiaľ nebude regulovaný. 

Na vine je podľa neho čiastočne aj prostredie, v ktorom sú deti vychovávané. Väčšinu čínskych chlapcov vychovávajú matky alebo staré mamy. Obviňuje tiež internetové celebrity, kvôli ktorým už chlapci nechcú byť vojakmi. 

Uviedol aj konkrétne čínske mužské celebrity, ktoré sú označené slovným spojením „mladé čerstvé mäso“. Toto spojenie vzniklo najmä preto, že väčšinou sú speváci veselí, čistí a upravení.

Medzi takéto vzory patria napríklad členovia chlapčenskej kapely TF Boys alebo čínsky spevák Lu Han. Čínska mládež obdivuje aj hviezdy hudobného žánru K-pop. 

zdroj: Wikimedia commons/Jin-gook

Čína bude svetovou veľmocou futbalu 

Zaujímavý je aj fakt, že školy majú propagovať hlavne futbal, hoci jedným z najvýznamnejších čínskych športovcov je basketbalista Yao Ming. Vysvetlením môže byť aj vyjadrenie čínskeho prezidenta Si Ťin-pching, ktorý predstavil svoju víziu, že Čína sa stane svetovou futbalovou veľmocou. 

Opakované pokusy čínskeho futbalového zväzu dostať sa medzi šampiónov zlyhali, namiesto toho sa Čína stala terčom vtipov. 

Zdroje: CNN, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá