Mladí Slováci zorganizovali najväčšiu výsadbu stromov v Tatrách. Použili peniaze z predaja ich tričiek

  • Vďaka iniciatíve mladých Slovákov sa podarilo v našej krajine vysadiť už tisíce stromov
  • Najnovšie majú úspešne za sebou doposiaľ najväčšiu dvojdňovú výsadbu v Mengusovciach
Pure Slovakia
  • Vďaka iniciatíve mladých Slovákov sa podarilo v našej krajine vysadiť už tisíce stromov
  • Najnovšie majú úspešne za sebou doposiaľ najväčšiu dvojdňovú výsadbu v Mengusovciach

Počul si už o občianskom združení Pure Slovakia? Tvoria ho traja bývalí spolužiaci, ktorí sa z vlastnej iniciatívy snažia vrátiť našej prírode to, čo nám všetkým dáva. Zároveň sa spolu s desiatkami dobrovoľníkov snažia podporovať rozvoj turizmu na Slovensku.

„Iniciatíva tohto projektu vychádza zo satelitného mapovania, ktoré dokázalo, že na celom území Slovenska dodnes ubudlo 700 km2 lesov. Toto číslo nie je zapríčinené len prírodnými katastrofami, ale predovšetkým rapídnym zvyšovaním legálnej, ale aj nelegálnej ťažby našich lesov,“ hovorí Jakub Jurčo z Pure Slovakia pre Startitup.

Mladí Slováci najnovšie zorganizovali zatiaľ najväčšiu dvojdňovú výsadbu stromov s názvom Každý strom sa počíta priamo pod Vysokými Tatrami v obci Mengusovce. Akcie sa zúčastnilo rekordný počet dobrovoľníkov a pripravených bolo 8000 sadeníc. Financie na uskutočnenie veľkej výsadby získali z grantov a predaja vlastného merchu.

Gepostet von Pure Slovakia am Samstag, 3. Oktober 2020

Naďalej platí, že za každý zakúpený produktu Pure Slovakia, iniciatíva vysadí jeden strom. „V spolupráci s PS Mengusovce sme spoločne s dobrovoľníkmi vysadili za víkend cez 5000 stromov zmiešaného lesa. Sadil sa – smrek, buk, borovica a javor. Druhy stromov, ktoré sa na danom území nachádzali prirodzene – tým pádom sa nepoškodil prirodzený biotop lesa, práve naopak, na miestach kde sa príroda neobnovila sama, sme pomohli my,“ objasňuje.

Stromy na Slovensku si kupujú ľudia z celého sveta, zachraňujú naše lesy pred výrubom

Takýmito krokmi sa mladí Slováci snažia posunúť výsadbu stromov na vyššiu úroveň, aby sa takáto činnosť stala atraktívnou pre širšiu verejnosť. 

Gepostet von Pure Slovakia am Samstag, 3. Oktober 2020

V roli dobrovoľníka má zároveň každý možnosť naučiť sa niečo o ochrane životného prostredia a taktiež sa dozvedieť ako správne stromy vysádzať, aby úspešnosť prijatia mladých sadeníc bola čo najvyššia. Túto činnosť na akcii zabezpečujú profesionálni lesníci z miestnych urbárov. „Urbár najlepšie vie kedy, kde a aký druh stromov sa môže vysádzať, aby sa nestalo, že pri ďalšej kalamite nový les zanikne,“ hovoria. 

Gepostet von Pure Slovakia am Samstag, 3. Oktober 2020

„Veríme, že práve takýmito akciami sa vytvára určitá osveta, ktorá upozorňuje kompetentných ľudí na nešetrné hospodárenie v lesoch. Pure Slovakia spolupracuje s lesníkmi, ktorí majú prírodu na prvom mieste a ide im predovšetkým o ochranu lesných porastov.“

Vďaka veľkej podpore ľudí sa OZ Pure Slovakia podarilo za štyri akcie vysadiť v slovenskej prírode už 16 000 stromov. Aktuálne prebieha zbierka financií na jarnú výsadbu, ktorá bude taktiež dvojdňová a bude sa konať pri Poprade v obci Hozelec, kde bude pripravených opäť 8000 stromov. 

Gepostet von Pure Slovakia am Samstag, 3. Oktober 2020

 

Tím iniciatívy momentálne pripravuje ďalšie novinky, ktoré budú postupne zverejňovať na sociálnych sieťach. Onedlho bude na svete web a eshop Pure Slovakia, kde budú dostupné všetky informácie o akciách iniciatívy. Dovtedy si môžeš objednať produkt cez správy na Facebooku a Instagrame.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK