Mnohí Slováci dostanú automaticky viac peňazí. Zisti, či sa to týka tvojich blízkych

  • O prepočet dôchodkov netreba žiadať, bude to automatické
  • Výška minimálneho dôchodku sa naviaže na sumu životného minima platnú od 1. júla tohto roka
nápis sociálna poisťovňa, eurobankovky
  • O prepočet dôchodkov netreba žiadať, bude to automatické
  • Výška minimálneho dôchodku sa naviaže na sumu životného minima platnú od 1. júla tohto roka

Sociálna poisťovňa od júla tohto roka zvýši sumy minimálneho dôchodku, po novom ho bude poberať viac dôchodcov. Výška minimálneho dôchodku sa naviaže na sumu životného minima platnú od 1. júla tohto roka.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1. júla tohto roka menia sumy minimálneho dôchodku a mení sa aj spôsob určenia jeho sumy. O prepočet dôchodkov ju netreba žiadať, urobí tak automaticky.

Dôchodcovia, ktorých sa zmena týka, dostanú zo Sociálnej poisťovne rozhodnutia o zvýšení penzie koncom júna a v júli. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr. O nových sumách minimálneho dôchodku bude Sociálna poisťovňa podľa neho včas informovať.

Sumy minimálneho dôchodku sa nemenili od roku 2020. Vzhľadom na nárast inflácie sa výšky minimálnej penzie od júla „rozmrazia“. Zároveň sa sumy minimálneho dôchodku opätovne naviažu na sumu životného minima.

Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia sa od 1. júla tohto roka stanovuje na 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o dva percentuálne body, od 40 rokov o tri percentuálne body, od 50 rokov o päť percentuálnych bodov a od 60 rokov poistenia o sedem percentuálnych bodov zo sumy životného minima.

Zmenou určenia sumy minimálneho dôchodku sa rozšíri okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálnu penziu vznikne aj tým dôchodcom, ktorí v súčasnosti túto dávku nepoberajú, lebo suma ich dôchodku je vyššia.

Ak od 1. júla 2023 bude suma ich dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok im Sociálna poisťovňa začne vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku.

Zvýši sa aj invalidný dôchodok

Invalidný dôchodok poberá každý dvanásty Slovák v produktívnom veku, pričom v 97 % za to môže choroba. Zaujímavosťou však je, že výška tohto dôchodku je každým rokom vzhľadom na priemernú mzdu nižšia, čo uviedla marketingová špecialistka spoločnosti Swiss Life Select Slovensko Zuzana Bányi.

Dopĺňa, že v SR bolo k uplynulému decembru 224 143 invalidných dôchodcov. Je to konkrétne 8,1 % ľudí v produktívnom veku, čo znamená, že jeden človek z dvanástich poberá čiastočný alebo úplný invalidný dôchodok, zatiaľ čo v susednom Česku je to jeden poberateľ zo šestnástich.

Väčšina ľudí sa podľa firmy domnieva, že invalidita sa ich netýka, lebo jej príčinou sú najmä vážne úrazy. Úrazy sú však príčinou iba v 3 % prípadov. Vo zvyšných 97 % sú príčinou choroby, napríklad pohybovej a opornej sústavy, nádory či duševné poruchy, upozorňuje poistný analytik spoločnosti Peter Mocker.

Títo ľudia podľa údajov ku koncu roka dostávajú od štátu priemerný čiastočný invalidný dôchodok vo výške 231 eur alebo priemerný plný invalidný dôchodok 419 eur, vyčíslila spoločnosť. Nárok na invalidný dôchodok vzniká po určitom počte odpracovaných rokov.

Podľa rezortu práce budú mať navrhované zmeny pozitívny vplyv na niektorých poberateľov invalidných dôchodkov a uchádzačov o ne. 

„Úprava percentuálnej miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri niektorých ochoreniach umožní zaradiť nové druhy ochorení, čo bude mať pri niektorých ochoreniach vplyv na uznanie invalidity, resp. uznanie invalidity s vyššou percentuálnou mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, a tým aj vplyv na nárok na invalidný dôchodok a jeho výšku,“ objasňuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Nárast percentuálnej miery poklesu schopnosti výkonu zárobkovej činnosti sa má týkať 24 položiek novej prílohy v rámci kategórie „do 70 %“ s priemernou sumou zvýšenia dôchodku vo výške 22,60 eura.

Ďalší invalidní penzisti sa majú presunúť z kategórie „do 70 %“ do kategórie „nad 70 %“ percentuálnej miery poklesu schopnosti výkonu zárobkovej činnosti, čo sa dotkne 73 položiek v prílohe. Priemerné zvýšenie dôchodku u tejto skupiny osôb odhaduje Sociálna poisťovňa na úrovni 182,6 eura.

Zmenou prílohy sa má zvýšiť počet novopriznaných invalidných dôchodkov o 476 invalidných dôchodcov v kategórii „do 70 %“ a o 1 436 invalidných dôchodcov v kategórii „nad 70 %“. Počet vyplácaných invalidných dôchodkov „do 70 %“, ktorí sa preklasifikujú do kategórie „nad 70 %“, má predstavovať 16,1-tisíca, informuje Finsider.

Čítajte viac z kategórie: Financie a kryptomeny

Zdroje: SITA, TASR, Finsider

Najnovšie videá

Trendové videá