Mnohým stredoškolákom sa splní sen. Polícia má znížiť vek, v ktorom sa môžeš prihlásiť

  • Rezort vnútra navrhuje znížiť vek prijatia do Policajného zboru na 18 rokov
  • Očakávajú, že sa zvýši záujem občanov o službu v Policajnom zbore
Policajti pri kontrole a policajné vozidlo
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, TASR/Pavol Zachar
  • Rezort vnútra navrhuje znížiť vek prijatia do Policajného zboru na 18 rokov
  • Očakávajú, že sa zvýši záujem občanov o službu v Policajnom zbore

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) chce prioritne zlepšiť pracovné podmienky a ohodnotenie Policajného zboru. Ambíciou rezortu je, aby mali policajti lepšie podmienky na svoju prácu a boli adekvátne ohodnotení. Viaceré zmeny sa navrhujú implementovať prostredníctvom poslaneckého návrhu.

Jedným z návrhov je znížiť vek prijatia do Policajného zboru z 21 na 18 rokov a ruší sa služba kadeta. Informovala o tom v tlačovej správe riaditeľka tlačového odboru MV SR Zuzana Eliášová.

„Očakávame, že tento krok prispeje k väčšiemu záujmu občanov o službu v Policajnom zbore po ukončení stredoškolského vzdelania, čo bude mať vplyv na kvalitnejšie a taktiež udržateľné personálne obsadenie, odstráni sa tiež dvojkoľajnosť v systéme prijímania do služobného pomeru,“ uviedol poverený minister vnútra SR Roman Mikulec.

Priamo na útvar

Prezident Policajného zboru Štefan Hamran uviedol, že sa eliminuje neefektívnosť pri prijímacom konaní, ktoré sa momentálne realizuje opakovane, a to najprv do štátnej služby kadeta a potom po získaní kvalifikačného predpokladu policajného vzdelania pri zaradení do prípravnej štátnej služby policajta.

„Novoprijatý policajt musí po prijatí absolvovať takmer ročné štúdium na získanie príslušného policajného vzdelania. Až po jeho absolvovaní začína vykonávať služobnú činnosť. Z týchto dôvodov sa navrhuje štátnu službu kadeta vypustiť a v nadväznosti na uvedené opätovne umožniť prijímať do reálneho výkonu štátnej služby občanov starších ako 18 rokov,“ doplnil Mikulec.

Policajti, ktorí budú prijatí po schválení novely zákona, nastúpia pri vzniku služobného pomeru priamo na útvar Policajného zboru a spravidla pri najbližšom možnom termíne nastúpia na denné štúdium na strednej odbornej škole PZ k získaniu základného policajného vzdelania.

V návrhu sa plánuje zrušiť príplatok za nerovnomernosť, ktorý bol vyplácaný paušálne, a to mesačne vo výške 100 eur bez ohľadu na rozdiely v počte hodín, či počas služby v noci a cez víkendy a sviatky.

„Navrhovanou právnou úpravou premenlivého príplatku sa zabezpečí vyplácanie príplatku podľa skutočne odslúžených hodín,“ vysvetlil policajný prezident Štefan Hamran.

Pomoc zo vzduchu

Rezort vnútra chce pomôcť aj hasičom. Z dôvodu mimoriadnej situácie pristúpilo Ministerstvo vnútra (MV) SR k nákupu jedného vrtuľníka typu AW189. Rezort sa pre nákup daného stroja rozhodol na základe analýzy Leteckého útvaru MV SR a potreby zachovania dostupnosti pomoci zo vzduchu pre občanov SR.

Záchranársky vrtuľník
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Pre vojnu na Ukrajine a sankcie spojené s Ruskou federáciou Slovensko potrebuje nové stroje z dôvodu nedostupnosti náhradných dielov pre súčasne lietajúce vrtuľníky, čím je ohrozená kontinuita pri ochrane životov, zdravia a majetku občanov. V tlačovej správe to uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa Kancelárie ministra vnútra.

Pomoc zo vzduchu je podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) pre občanov Slovenska veľmi dôležitá. Vrtuľníky rezortu vnútra využíva Policajný zbor na 63 percent, Hasičský a záchranný zbor na 20 percent a Horská záchranná služba na 17 percent.

„Ak by sa táto pomoc stala nedostupnou, znamenalo by to vážny problém pri pomoci občanom zo vzduchu v nedostupných terénoch,“ uviedol Mikulec.

Po mnohých rokoch sa podľa neho podarí zabezpečiť záchranným zložkám rezortu vnútra stroj, ktorý im bude nápomocný pri podaní pomocnej ruky občanom v núdzi. Vrtuľník bude slúžiť na zabezpečenie schopnosti Slovenskej republiky plniť úlohy Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby.

Záchrana občanov v núdzi

„Vrtuľníky sú pre hasičov dôležité najmä pri zdolávaní požiarov v nedostupnom teréne v prírodnom prostredí,“ povedal prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek. Marek Biskupič, riaditeľ Horskej záchrannej služby, zdôraznil, že vrtuľník tiež pomáha zachraňovať ľudí v nedostupnom horskom teréne, ktorí sa v horách ocitnú v núdzi. 

„Ak by sa pomoc zo vzduchu stala nedostupnou, znamenalo by to vážny problém pri záchrane občanov v núdzi,“ vysvetlil. Pomoc zo vzduchu je dôležitá aj pri policajných pátraniach.

K nákupu vrtuľníka došlo podľa Eliášovej na základe priameho rokovacieho konania, ktoré sa uskutočnilo v súlade so zákonom. Navyše sa objavili nové skutočnosti, ktoré ešte viac eskalovali situáciu týkajúcu sa schopnosti udržiavať vrtuľníky Mi-171 v stave spôsobilom na let.

„Jednému z vrtuľníkov chýba medzičasom už len 85 hodín do konca životnosti jedného z komponentov, ktorý aktuálne nie je možné zohnať z dôvodu vojny na Ukrajine, s tým spojených protiruských sankcií a recipročne zavedených sankcií zo strany Ruskej federácie, ktoré majú za následok nedostupnosť náhradných dielov,“ uviedol Andrej Ďurikovič, riaditeľ Leteckého útvaru MV SR.

Po odobratí oprávnení na vykonávanie generálnych opráv údržbovým organizáciám neexistuje podľa Ďurikoviča výrobcom schválená organizácia, ktorá by mohla vykonať generálnu opravu vrtuľníka.

V ideálnom stave by podľa rezortu vnútra bolo vhodné mať vrtuľník na pomoc občanom v núdzi v každom regióne Slovenska. Súčasný počet vrtuľníkov pre Horskú záchrannú službu, Hasičský a záchranný zbor a Policajný zbor vrátane nového vrtuľníka je minimálny na to, aby sa letecky dokázala poskytnúť pomoc v prípade potreby všetkým ľuďom na Slovensku.

„Ministerstvo vnútra muselo pristúpiť k tomuto kroku a kúpiť aspoň jeden vrtuľník okamžite, aby bolo naďalej schopné plniť požiadavky všetkých užívateľov a vykonávať zverené činnosti,“ dodala Eliášová.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá