Na druhé kolo volieb prileteli hlavne Slováci zo zámoria, neodradili ich ani drahé ceny leteniek

  • Zahraniční Slováci mali o druhé kolo volieb nižší záujem ako o predchádzajúce
  • Prišli najmä naši krajania žijúci v USA či Kanade
Ilustračný obrázok (unsplash.com/wikimedia, Roman Toldy)
Ilustračný obrázok (unsplash.com/wikimedia, Roman Toldy)
  • Zahraniční Slováci mali o druhé kolo volieb nižší záujem ako o predchádzajúce
  • Prišli najmä naši krajania žijúci v USA či Kanade

V poradí piate prezidentské voľby v histórii samostatného Slovenska sú ostro sledované nielen zo strany médií, ale aj voličov. Dokazuje to aj fakt, že mnohí zahraniční Slováci sa kvôli nim rozhodli cestovať obrovské vzdialenosti. V prvom kole stúpol predaj leteniek do Bratislavy  či Viedne v porovnaní s tým istým obdobím v roku 2018 o 94 %.

Najviac Slovákov vtedy priletelo z európskych krajín ako Švajčiarsko, Španielsko, Spojené kráľovstvo, Holandsko a Francúzsko. Situácia však s blížiacim sa druhým kolom vyzerá celkom inak a zahraniční Slováci oňho až taký veľký záujem nemajú.

„V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2018 sme nezaznamenali zvýšený predaj spiatočných leteniek s príletom do Bratislavy či Viedne niekoľko dní pred druhým kolom a návratom do cudziny pár dní po ňom,“ povedal Jozef Rybár, PR Manager cestovnej kancelárie Pelikán.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Najviac ľudí tentokrát priletelo zo zámoria teda hlavne z USA či Kanady, až za nimi potom nasledovali európske krajiny.

„Všetky zmienené destinácie sa dajú zaradiť do kategórie štátov, v ktorých veľa Slovákov dlhodobo pracuje alebo žije,“ ozrejmil Rybár. Aj keď tento trend v Pelikánovi zaznamenali už počas prvého kola volieb, dominancia Kanady a USA v druhom kole ich prekvapila.

Nižší záujem Slovákov žijúcich v zahraničí si Pelikán vysvetľuje aj tým, že naši krajania svoj rozpočet na cestu pravdepodobne minuli už v prvom kole volieb. Dôvod, prečo Pelikán aj tentokrát očakával vyšší záujem u ľudí z Európy bol aj ten, že zámorské lety sú finančne oveľa náročnejšie. To Slovákom, zdá sa, až tak neprekážalo a niektorí boli ochotní si za presun priplatiť.

„Naše dáta z prvého kola ukázali, že množstvo zahraničných krajanov chce využiť svoju občiansku povinnosť. Čísla z druhého kola zase naznačujú, že minimálne časť z nich vie byť naozaj extrémne motivovaná. V oboch prípadoch aj napriek existujúcim zákonným prekážkam,“ uzavrel Rybár s tým, že možno ide o ďalší signál pre politikov, aby zvážili zavedenie hlasovania zo zahraničia aj pri voľbe prezidenta.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá