Na skok od Bratislavy otvorili najšpičkovejšie centrum psychiatrie v strednej Európe

  • Len približne 3 hodiny cesty autom od Bratislavy sa otvorilo centrum, ktoré vzbudzuje pozornosť
  • Zamerané je na starostlivosť o duševné zdravie
CDR
CDR
  • Len približne 3 hodiny cesty autom od Bratislavy sa otvorilo centrum, ktoré vzbudzuje pozornosť
  • Zamerané je na starostlivosť o duševné zdravie

Unikátne pracovisko má ambíciu meniť doterajšie štandardy psychiatrickej starostlivosti a stať sa vzorom aj v rámci Európy. Ide o Centrum duševnej rehabilitácie, za ktorým stojí holding AKESO, ktorý je aktuálne popredný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v Českej republike. Centrum vzniklo priamo v areáli Rehabilitačnej nemocnice Beroun.

V čase, keď narastá počet ľudí s duševným ochorením a psychickými problémami, ponúka Centrum duševnej rehabilitácie (CDR) plný rozsah akútnej i následnej psychiatrickej starostlivosti so zapojením špičkových odborníkov z oblasti psychiatrie.

Päťposchodová budova s rozlohou 25-tisíc m2 stála vyše 50 miliónov eur. Je pretkaná najmodernejšími technológiami a vybavením, aby funkčne aj dispozične spĺňala podmienky pre modernú medicínu.

V plnej prevádzke pojme viac ako 200 pacientov v lôžkovej časti a ponúkne zhruba 300 pracovných miest zdravotníckemu a ďalšiemu personálu.

„Telo dokážeme liečiť celkom dobre, horšie je to ale s dušou. Výstavba centra nám umožní poskytovať psychiatrickú a psychoterapeutickú starostlivosť ľuďom, ktorí sa stretávajú práve s duševnými ťažkosťami. Tých v súčasnosti rapídne pribúda,“ hovorí o projekte zakladateľ a majiteľ holdingu AKESO Ing. Sotirios Zavalianis.

V tomto zariadení má nájsť pomoc široká škála pacientov, pričom liečebná starostlivosť tu bude koncipovaná ako komplexná. Služby budú zamerané ako na ľudí s náhle vzniknutými duševnými ťažkosťami, tak aj pre tých, ktorí v aktuálnom systéme starostlivosti nie sú dostatočne ošetrení.

Ide teda o akútne psychiatrické pracovisko na jednej strane a poskytovanie štruktúrovaných psychoterapeutických programov na strane druhej. Centrum bude poskytovať nielen ambulantnú starostlivosť, ale aj programy denného stacionára a lôžkovú starostlivosť.

„Cieľom holdingu je vybudovať excelentnú sieť regionálnych služieb, ktorá poskytuje komplexnú starostlivosť o ľudí žijúcich s duševným ochorením či s rizikom rozvoja duševnej choroby a zároveň poskytovať aj služby nadregionálneho významu v podobe psychoterapeutických programov pre pacientov, ktorí nemajú dostupné zodpovedajúce špecializované služby,“ dopĺňa MUDr. Martin Hollý, MBA, námestník pre oblasť duševného zdravia CDR.

Technologicky vyspelý komplex

Stavba centra trvala päť rokov a na jej realizácii sa podieľal tím architektov a dizajnérov, ktorí navrhli výnimočný priestor s množstvom špeciálnych prvkov. Budova je plná prirodzeného svetla a využíva prírodné materiály, aby tak podporila duševnú pohodu pacientov.

Nájdeš tu aj multifunkčnú sálu, saunu, bazén, telocvičňu, fitness, kaviareň alebo samostatné priestory pre širokú škálu špecializovaných terapií ako sú napríklad arteterapia, dramaterapia, muzikoterapia, terapia virtuálnou realitou, fototerapia a podobne.

Svetlo je nielen dominantou budovy, ale je aj súčasťou liečebných nástrojov a procesov. V celej budove vrátane izieb totiž funguje špeciálne osvetlenie rešpektujúce cirkadiánny rytmus.

zdroj: archív CDR

To znamená, že svetelná intenzita sa mení podľa fázy dňa – v ranných hodinách majú pacienti na izbách iné svetlo ako pri večernom šere a systém je možné nastaviť individuálne na mieru každému pacientovi.

„Kľúčové je, aby starostlivosť, ktorú u nás pacient dostane, bola komplexná. Pacient tak bude mať nielen farmakoterapiu a psychoterapiu, ale aj celý rad ďalších aktivít. Je potrebné, aby na seba boli všetky tieto časti naviazané a dopĺňali sa. To v dnešnej starostlivosti často chýba,“ popisuje profesor Ján Praško, ktorý stojí za zrodom myšlienky a tvorbou plánu starostlivosti a systému medicínskych programov centra.

„Cieľom je poskladať starostlivosť tak, aby každá jej časť mala zmysel v pacientovom príbehu. Konkrétne to znamená, že program bude celodenný a pacient bude mať skupinovú terapiu, nadväzné programy a podľa potreby potom individuálnu terapiu. Na rozdiel od bežnej starostlivosti ale chceme, aby bol program vytváraný cielene pre konkrétny problém. Na starostlivosť v CDR bude nadväzovať dlhodobá starostlivosť o pacienta v rámci stacionárnej, ambulantnej i terénnej starostlivosti.“

Ľudia veria stereotypom

Eliška Pousková, staničná sestra práve dokončovaného CDR, poukazuje aj na najväčšie stereotypy okolo práce na psychiatrii, ktorým ľudia stále veria.

„Napríklad že na oddeleniach sú zatvorení blázni, ktorí sa nesmú pustiť von, ale je nutné ich izolovať od ostatných, že sú to ľudia, ktorých by sme sa mali báť. To je úplne mylná predstava. Osoby s akoukoľvek psychiatrickou diagnózou alebo len nejakým výkyvom v duševnom zdraví sú ľudia ako my všetci, ktorí si práve teraz pripadáme zdraví.“

he1
zdroj: archív CDR

„Mnoho z nás si nepripúšťa, že by sa ich duševné ochorenie mohlo týkať. Ale takmer každý z nás sa s ním osobne alebo u niekoho blízkeho stretol alebo stretne. Aj ja som si zažila svoje, prešla si obsedantno-kompulzívnou poruchou a trpela syndrómom vyhorenia. Zvládla som to s pomocou psychoterapie a vďaka tomu, že teraz je už pre mňa duševné zdravie priorita.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá