Na Slovensko sa rúti nebezpečný ázijský sršeň: Úrad varuje pred veľkou hrozbou

  • ŠOP SR zaručuje, že všetky nahlasované prípady budú dôkladne preskúmané
  • Ázijský sršeň sa v roku 2023 už objavil v Českej republike a Maďarsku
sršeň
Ilustračný obrázok, Unsplash/Duncan Sanchez
  • ŠOP SR zaručuje, že všetky nahlasované prípady budú dôkladne preskúmané
  • Ázijský sršeň sa v roku 2023 už objavil v Českej republike a Maďarsku

V najbližších dňoch alebo týždňoch môžu obyvatelia Slovenska čeliť invázii ázijského sršňa. Podľa informácií zo Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky tento obávaný druh smeruje k našej krajine. Ázijský sršeň rýchlo zvyšuje svoju populáciu a predstavuje významné riziko pre včelárov, ale aj pre obyvateľov. Informujú o tom Regióny.sk.

Ázijský sršeň sa v roku 2023 už objavil v Českej republike a Maďarsku a očakáva sa, že sa objaví aj na Slovensku. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR vyzýva verejnosť, aby spolupracovala pri sledovaní tohto druhu, aby mohla včas prijať opatrenia na zabránenie jeho šíreniu.

ŠOP SR zdôrazňuje potrebu rýchlej detekcie výskytu tohto druhu na území Slovenska a ponúka systém rýchleho varovania, ktorý umožňuje hlásenie potenciálnych výskytov.

ŠOP SR zaručuje, že všetky nahlasované prípady budú dôkladne preskúmané, aby mohli čo najskôr identifikovať inváziu tohto druhu, lokalizovať hniezda a zabezpečiť ich následné odstránenie spolu s jednotlivými exemplármi ázijského sršňa.

Sršeň, schopný požrať až 50 včiel za jeden deň, vyvoláva obavy nielen u včelárov, ale aj v iných oblastiach. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) varuje pred hrozbou pre opeľovače, včelárov, ovocinárov a možným nebezpečím pre alergikov.

Sršeň sa šíri rýchlo

Zvlášť rizikový je aj pre ľudí kvôli silnému jedu, pričom niekoľko desiatok týchto sršňov sa môže vrhnúť na jednotlivca. Jeho jed je mimoriadne účinný a spôsobuje intenzívnu bolesť. Nielen včelári, ale aj bežní ľudia a dobytok majú s týmto druhom problémy, keďže je mimoriadne agresívny.

Ochrancovia prírody už zaznamenali prítomnosť týchto sršňov v krajinách ako Nemecko, Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko, Španielsko, Taliansko a Portugalsko. Zdá sa, že ich príchod na naše územie je len otázkou času, keďže sa do Európy dostali pravdepodobne lodnou prepravou z juhozápadného Francúzska v roku 2004 a úspešne sa tu množia.

Ázijský sršeň je o niečo menší než miestne miestne druhy sršňov. Charakterizujú ho výrazne žlté nohy, čierna farba na hlave a hrudi a oranžový pás na bruchu. Jeho šírenie je rýchle, najmä pozdĺž vodných tokov. Ak sa objaví, je dôležité informovať Štátnu ochranu Slovenskej republiky cez systém rýchleho varovania.

Ochranári odporúčajú byť ostražití a podozrivý hmyz nahlásiť, nie ho zachytávať. V prípade nálezu nie je bezpečné samostatne odstraňovať hniezda, pretože o ich elimináciu sa musia postarať špecialisti zo Štátnej ochrany. Ich hlavným cieľom momentálne je sledovať výskyt, aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu. Organizovanie medzinárodnej konferencie „Skôr než bude neskoro – sršeň ázijský“, ktorá sa uskutočnila minulý rok v Prahe, poukazuje na to, že ázijský sršeň predstavuje závažný problém.

V Bratislave robia problémy aj komáre

Podľa informácií Denníka N bol v Bratislave potvrdený výskyt nebezpečného ázijského tigrovaného komára. Tento invázny druh Aedes albopictus prenáša viac ako 20 rôznych vírusov a je schopný prežiť aj zimné obdobie, pričom sa množí v kontajneroch.

Prítomnosť tohto komára bola potvrdená na základe zhromaždených údajov od verejnosti z roku 2023. Viktória Čabanová, expertka na komáre z Biomedicínskeho centra SAV, naznačila, že vzhľadom na viaceré nálezy v mestskej časti Ružinov je pravdepodobné, že tento komár je už usadený na tomto mieste.

Spôsob, ako sa komár dostal na Slovensko, nie je známy, ale tento druh sa šíri svetom prostredníctvom importu rôznych tovarov, ako sú napríklad pneumatiky alebo dekoračný bambus.

Medzi vírusy prenášané týmto komárom patrí napríklad západonílsky vírus, ktorý už cirkuluje na Slovensku. Okrem toho je tiež prenášačom exotických vírusov, ako sú dengue, chikungunya, zika alebo žltá zimnica.

Zdroje: Regióny.sk, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá