Na Slovensku už od roku 2021 nebudeš môcť zarábať pod 600 eur

  • Minimálna mzda bude od roku 2021 dosahovať najmenej 60 % z priemernej mzdy
  • V roku 2021 by tak mohli najnižšie hrubé zárobky na Slovensku vzrásť na 653 eur
mina
pixabay.com,pexels.com
  • Minimálna mzda bude od roku 2021 dosahovať najmenej 60 % z priemernej mzdy
  • V roku 2021 by tak mohli najnižšie hrubé zárobky na Slovensku vzrásť na 653 eur

Od roku 2021 bude minimálna mzda na Slovensku dosahovať najmenej 60 % z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, informuje SITA.

Vyplýva to z novely zákona o minimálnej mzde od poslancov za Smer-SD, ktorú už schválil parlament. Týmto krokom by mohli najnižšie zárobky na Slovensku vzrásť na 653 eur. 

Myšlienku zvýšenia minimálnej mzdy podporuje aj Milan Kuruc zo združenia Pracujúca chudoba. „Priestor na razantné zvýšenie minimálnej mzdy na Slovensku určite je. Keď si porovnáte krajiny V4 a Slovinsko, tak zistíte, že naša produktivita práce sa približuje tej slovinskej, sme v tomto rebríčku hneď za nimi, no Slovinci majú minimálnu mzdu vo výške 886 eur,“ prezradil pre Startitup.

zdroj: unsplash.com

Budúci rok sa však minimálna mzda bude stále držať pod 600 eurami. Od začiatku budúceho roka sa totiž zvýši zo súčasných 520 eur na 580 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak stúpne na 3,333 eura zo súčasných 2,989 eura.

Analýza portálov Profesia.sk a Platy.sk ukázala, že sumu 520 eur uvádza v roku 2019 len jedno percento pracovných ponúk. Najviac ich je v Banskobystrickom kraji.

„Keď tento podiel porovnávame s vlaňajškom, môžeme vidieť, že počet pracovných inzerátov s najnižším možným platom na Slovensku, sa takmer vôbec nemení. Minimálnu mzdu ponúkajú najčastejšie pracovné inzeráty na prácu v Banskobystrickom kraji. V roku 2019 ponúkalo najnižšiu možnú základnú zložku platu 2,5 percenta ponúk v tomto regióne,” hovorí Nikola Richterová z portálu Profesia.sk.

Minimálnu mzda sa v budúcnosti určí podľa vzorca 

Pri stanovovaní sumy minimálnej mzdy na rok 2021 a ďalšie roky bude mať prednosť dohoda zamestnávateľov a odborárov. Avšak to, že sa zhodnú na sume minimálnej mzdy na ďalší rok, je len veľmi málo pravdepodobné. Takúto dohodu totiž v posledných dvadsiatich rokoch nedosiahli. Odborári pritom každoročne požadujú zvýšiť najnižšie hrubé zárobky viac, ako ministerstvo práce a sociálnych vecí.

zdroj: pixabay.com

Ak sa sociálni partneri na výške minimálnej mzdy na rok 2021 do konca augusta budúceho roka nedohodnú, minimálna mzda sa vypočíta podľa stanoveného vzorca. Podľa neho sa „minimálka” od roku 2021 určí ako 60 % z priemernej hrubej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Zbavíme sa statusu krajiny s lacnou pracovnou silou?

Aj keď mzdy na Slovensku medziročne rastú, Slovensko si svoje postavenie, ako krajina s lacnou pracovnou silou (nízkymi nákladmi na zamestnanca), stále drží spolu s ostatnými krajinami východnej Európy. 

Aj keď je priemerná mzda v národnom hospodárstve okolo 1 000 eur, viac ako polovica (53,2 %) zamestnancov nezarába ani 800 eur v hrubom . Mzdu okolo 1 000 eur dostáva okolo 7 % zamestnancov (mzdové pásmo od 950,01 eur po 1 050 eur – okolo 154 tisíc osôb). Ešte v roku 2017 zo všetkých zamestnancov (2 141 tisíc osôb) zarábalo do 400 eur takmer 121 tisíc zamestnancov.

Podľa prognózy Inštitútu finančnej politiky by priemerná hrubá mzda na Slovensku za tento rok mohla dosiahnuť 1 088 eur. Výšku priemernej mzdy na Slovensku za rok 2019 zverejní Štatistický úrad SR začiatkom marca budúceho roka.

zdroj: SITA, employment.gov.skstatdat.statistics.sk, kozsr.sk, Profesia.sk , Platy.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech