Na slovenských školách nemá kto variť, posilňujú preto ponuku bagiet v bufete

  • Na niektorých školách nemá kto variť teplé obedy pre žiakov
  • Slabo ohodnotený personál nezvláda každodennú záťaž
  • Študenti sú tak odkázaní na ponuku z bufetu a automaty so sladkosťami
skola
Pixabay
  • Na niektorých školách nemá kto variť teplé obedy pre žiakov
  • Slabo ohodnotený personál nezvláda každodennú záťaž
  • Študenti sú tak odkázaní na ponuku z bufetu a automaty so sladkosťami

Na základných školách už vláda prisľúbila obedy zadarmo pre pól milióna detí (zatiaľ ich malo bezplatne k dispozícii 56-tisíc detí.) Tento nový benefit nás bude ročne stáť približne 117 miliónov eur. Nuž všetci sme to počuli, našej ekonomike sa darí tak, ako nikdy predtým, preto treba pomáhať najmä tam, kde to ani príliš netreba.

Pritom mnohí netušia, že na stredných školách musí vedenie vo veľkom rušiť obedy pre žiakov. Dôvod je jasný. Jednoducho nemá, kto variť. Tento problém sa týka vyše 500 žiakov na Gymnáziu Jána Hollého a vyše 200 ďalších z Obchodnej akadémie v Trnave. No o slovo sa hlási aj mnoho ďalších základných a stredných škôl po celom Slovensku. Informáciu priniesla TV Markíza.

Podľa vedenia, školskú jedáleň zatvorili z technických príčin. Reálnym problémov je však nedostatok personálu. Podľa riaditeľa školy si väčšina kuchárov a pomocnej sily zobrala PN dovolenku, nakoľko už situáciu fyzicky nezvládali. Niet sa čo diviť, ide o fyzicky náročnú prácu, za ktorú dostanú zamestnanci len 530 eur v hrubom. Veľkú rolu tu zohráva aj personálna poddimenzovanosť, len 5 zamestnancov tu musí denne vydať približne 700 teplých jedál, plus viesť potrebnú administratívu.

A aké je riešenie školy? Nakoľko im kuchárky z neba zrejme nespadnú a pomoci od vlády sa tak skoro nedočkajú, boli nútení skrátiť vyučovanie. Riaditeľ gymnázia taktiež dodal, že posilnili školský bufet. Žiaci si môžu po novom nájsť v bufete o niekoľko bagiet viac a taktiež bude v ponuke väčší výber sladkostí.

Ide pritom o v skutku žalostné riešenie. Veď na jednej strane sa tešíme, že v školských bufetoch si už deti nekúpia klasickú Coca-Colu a na strane druhej do nich tlačíme viac polotovarov v podobe bagiet a cukor.

Takéto ničenie stravovacích návykov detí akosi nie je celkom v súlade s novým programom EÚ, ktorý mal v školách podporiť konzumáciu ovocia, zeleniny a mlieka. Súčasťou tohto programu majú byť aj osobitné vzdelávacie kurzy, ktoré chcú zvýšiť informovanosť žiakov o dôležitosti správnej výživy.

EÚ má tak v rámci tohto programu vyhradiť každý školský rok 150 miliónov eur na ovocie a zeleninu a 100 miliónov eur na mlieko a mliečne výrobky. Kompetentní zrejme netušia, že doplnkové ovocie a zeleninu, si stovky žiakov nebudú mať dať po akom obede, nakoľko momentálne žiaden nedostávajú.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech