Na štátnu pomoc s hypotékou má právo nová skupina ľudí. Rezort financií ohlásil zásadnú zmenu

  • Ministerstvo financií SR rozšírilo prístup k štátnej hypotekárnej pomoci
  • Platí aj pre úvery refinancované od roku 2022
  • Nesmieš ale meškať so splátkami
kľúče od domu
Ilustračná fotografia, Archív Canva
  • Ministerstvo financií SR rozšírilo prístup k štátnej hypotekárnej pomoci
  • Platí aj pre úvery refinancované od roku 2022
  • Nesmieš ale meškať so splátkami

Od januára tohto roka môžu Slováci, ktorí čerpali hypotéku v predchádzajúcich rokoch, žiadať o štátnu pomoc na kompenzáciu zvýšených splátok v dôsledku rastu úrokových sadzieb.

Ministerstvo financií Slovenskej republiky nedávno upravilo svoje usmernenia, čo umožňuje žiadateľom, ktorí v minulosti refinancovali svoje hypotekárne úvery v iných bankách, požiadať o túto štátnu pomoc.

Informuje o tom portál RTVS. Tento krok predstavuje značnú zmenu oproti pôvodnému stanovisku, ktoré vylučovalo z tejto pomoci dlžníkov s refinancovanými hypotékami.

Ministerstvo financií teraz uvádza, že ak bol úver refinancovaný v roku 2022 alebo ak v roku 2023 došlo k refixácii, takýto úver spadá do kategórie oprávnených k štátnej pomoci. To zahŕňa aj úvery, ktoré boli refixované neskôr, podľa vyjadrenia Petra Mikloša, riaditeľa Odboru ochrany finančných spotrebiteľov pre RTVS.

Kľúčovou podmienkou pre získanie tejto pomoci je, že úverová zmluva musí explicitne uvádzať, že účelom úveru je kúpa, výstavba alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti. Mikloš odporúča dlžníkom s refinancovanými úvermi, aby navštívili úrad práce a preukázali spojenie medzi pôvodnou a novou úverovou zmluvou, čím sa potvrdí, že oba úvery sú vzájomne prepojené a spĺňajú požadované účely.

Táto nová možnosť pomoci je prístupná aj dlžníkom, ktorí refinancovali svoje hypotéky v predchádzajúcom roku s krátkodobým úrokovým fixom, očakávajúc pokles úrokových sadzieb.

S končiacou sa fixáciou v tomto roku sa môžu tieto osoby rozhodnúť, či pre nich bude výhodnejšie získať nižšiu splátku od novej banky alebo zostať pri pôvodnej banke a požiadať o štátnu pomoc.

Kto meškal, má smolu

Príspevok však stále nemusí dostať každý. Ako sme ťa predošle informovali, jedným z dôvodov na zamietnutie štátneho príspevku je aj to, ak žiadateľ meškal s úhradou splátok viac ako jeden celý kalendárny mesiac, upozornila Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS). Podlžnosti sa evidujú v úverovom registri.

Slovákom, ktorým v dôsledku rastu úrokových sadzieb vzrástla splátka hypotéky, pomôže od januára štát poskytnutím príspevku. Ten by mal pokryť 75 % zo sumy, o ktorú splátka narástla, v maximálnej výške 150 eur.

Žiadateľ musí okrem iného spĺňať maximálnu hranicu príjmu, ktorá je stanovená na 1,6-násobok priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve. Nehnuteľnosť musí byť využívaná na vlastné bývanie a prihliada sa aj na platobnú disciplínu.

„Na to, aby žiadateľ dostal štátny príspevok na kompenzáciu zvýšených splátok úveru, musí byť splnená podmienka, že úver bol doteraz riadne splácaný, v lehote a v splátkach dohodnutých v úverovej zmluve. Prihliada sa na omeškanie úhrady mesačnej splátky, ak je táto uhradená do konca nasledujúceho mesiaca. Platobná disciplína sa eviduje v úverovom registri a môže mať vplyv nielen na štátnu pomoc, ale aj na čerpanie ďalších úverov v budúcnosti,“ vysvetlil prezident ASINS Martin Musil.

Zdroje: RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá