Na výzvy na mier odpovedá Rusko provokáciou. Krízou Ukrajiny žije celý svet (NEWSLETTER)

  • Situácia medzi Ruskom a Ukrajinou sa vyostruje po Putinovom vyhlásení o nezávislosti proruských separatistov na východe Ukrajiny
  • Počas vlny omikron je situácia v ambulanciách všeobecných lekárov veľmi zložitá
  • Kanadský podnikateľ vytvoril miliardovú spoločnosť Slack
TASR/AP Photo/Alexei Alexandrov, Evgeniy Maloletka
  • Situácia medzi Ruskom a Ukrajinou sa vyostruje po Putinovom vyhlásení o nezávislosti proruských separatistov na východe Ukrajiny
  • Počas vlny omikron je situácia v ambulanciách všeobecných lekárov veľmi zložitá
  • Kanadský podnikateľ vytvoril miliardovú spoločnosť Slack

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Prezident Putin uznal Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku ako nezávislé štáty. Západ považuje jeho krok za narušenie suverenity Ukrajiny, situácia sa vyostruje.
  • Situácia v ambulanciách všeobecných lekárov počas vlny omikron je zložitá. V rozhovore o nej porozprávala detská lekárka. 
  • Stewart Butterfield je známy kanadský podnikateľ. Z jeho aplikácie Slack je dnes miliardová spoločnosť.

Ďalší krok Putina

Po mesiacoch napätia na ukrajinských hraniciach sa ruský prezident rozhodol uznať Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku ako nezávislé štáty. Vladimír Putin v televíznom prejave vyhlásil, že uznať nezávislosť proruských separatistov na východe Ukrajiny je nevyhnutné.

Vo svojom emotívnom príhovore prezentoval ruskému národu Ukrajinu ako krajinu vytvorenú Ruskom. Naznačil tým, že na celé územie má vlastne Rusko nárok.

Pár hodín potom prišli z východnej Ukrajiny správy, že ruské vojská vstúpili na územie Donbasu. Putin nariadil ministerstvu obrany, aby rozmiestnilo svoje vojenské jednotky do dvoch separatistických regiónov, pod zámienkou vykonávania „mierovej operácie“. Svedkovia hovoria o prechode tankov cez mesto Doneck. Na rusko-ukrajinskej hranici by malo byť aktuálne zhromaždených približne 190-tisíc ruských vojakov.

Putinove rozhodnutie o uznaní Donecka a Luhanska označujú viacerí štátni predstavitelia za porušenie medzinárodného práva. „Nemecko, Francúzsko a USA rozhodnutie ruského prezidenta ostro odsudzujú,“ uvádza hovorca nemeckého kancelára Steffen Hebestreit. Nemecký kancelár Olaf Scholz a prezidenti Joe Biden a Emmanuel Macron tak vyjadrili solidaritu s Ukrajinou.

V reakcii na Putinov krok navyše dnes Scholz oznámil, že Nemecko až do odvolania zastavuje schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2. Podľa kancelára nemôže schvaľovanie pokračovať za takýchto krízových okolností.

To, že je situácia evidentne vážna potvrdzuje aj vyjadrenie maďarského predsedu vlády Viktora Orbána. Orbán informoval ukrajinského prezidenta Zelenského, že Maďarsko v rámci koordinovanej európskej reakcie bude podporovať snahy o spoločné vyriešenie situácie.

Zároveň dodáva, že rovnako ako aj doteraz bude naďalej podporovať suverenitu a územnú integritu Ukrajiny. Celú situáciu ohľadom napätia na Ukrajine sledujeme online, a viac sa dozvieš tu.  

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Situácia v ambulanciách počas vlny omikron

Slovensko sa už zrejme nachádza na pomyselnom vrchole vlny variantu omikron. Dnešným dňom oficiálne končí núdzový stav a uvoľňovanie opatrení sa blíži. V pondelok 28. februára sa zrušia režimy OP+, OP a OTP a prakticky všade bude fungovať režim základ.

Počas vlny omikron vydal ÚVZ vyhlášku, podľa ktorej sa za pozitívnu osobu považuje osoba testovaná aj domácim samotestom. Zdravotný stav pacienta by mal posúdiť všeobecný lekár. Nie je však nutné, aby zhodnocoval stav každého pacienta, pokiaľ ide o ľahký priebeh. 

„Konzultácia lekára je určite nutná v prípade komplikovanejšieho priebehu, aby pacient vedel, ako sa má liečiť a aké varovné príznaky si všímať. Viem si predstaviť, že posudok lekára je nutný v rámci ukončovania karantény, keď si pacient nie je istý, pretože má alebo mal mierne príznaky,“ hovorí doktorka Speváková. 

V rozhovore opísala aj náladu v slovenskej spoločnosti. „Ľudia na Slovensku majú pocit, že nemusia mať zodpovednosť za svoje vlastné zdravie. Majú totiž pocit, že za ich zdravie zodpovedá lekár,“ hovorí.

Podľa jej slov majú ľudia pocit, že s každý menším problémom by sa mali hlásiť u lekára, a považujú za krivdu, keď ho lekár neprijme.

„Dialo sa to aj pred pandémiou, ale platí to aj teraz s Covidom. Keď sa doma otestujete a nemáte žiadne, alebo iba minimálne príznaky, tak podľa zdravého rozumu a podľa detailnej vyhlášky, by ste sa mali vedieť zariadiť. Nám však volajú rodičia, ktorí boli v karanténe, otestovali sa a chcú výmenný lístok na röntgen. A pritom nemajú žiadne problémy,“ opisuje situáciu lekárka.

O problémoch s pacientami a aktuálnej situácii v ambulanciách detailne porozprávala v tomto rozhovore

Príbeh zakladateľa aplikácie Slack

Aplikácia Slack dnes už nie je žiadnou novinkou. Výraznú pozornosť verejnosti, ako aj mnohé ďalšie, si získala na začiatku pandémie a dnes je bežnou súčasťou práce na diaľku. Na rozdiel od ostatných aplikácií, ktoré slúžia na pracovnú komunikáciu, sa Slack stal jednou z najpopulárnejších pre zamestnancov po celom svete.

Za známou komunikačnou platformou stojí kanadským podnikateľ Stewart Butterfield. Vďaka jeho tvrdej práci a odhodlaniu sa Slack stal jednou z najrýchlejšie rastúcich spoločností vôbec. Jej silnou stránkou okrem okamžitej výmeny správ medzi členmi tímu je aj napríklad jednoduché vyhľadávanie či rozdeľovanie správ a úloh v jednotlivých skupinách.

Platforma na odosielanie okamžitých správ uzrela svetlo sveta v roku 2013, kedy Stewart Butterfield predal svoj verejnosti známy nástroj Flickr. Za svoje nápady získal množstvo ocenení a bol označený za technologického inovátora roka podľa Wall Street Journal.

Po oficiálnom spustení v 2013 spoločnosť zaznamenala rýchly nárast. Ani nie rok po spustení sa Slack stal jednou z najrýchlejšie rastúcich spoločností vôbec. Firma dosiahla hodnotu 1 miliardu dolárov.

Po niekoľkých rokoch sa vďaka tvrdej práci Butterfielda a jeho tímu podarilo Slacku rozrásť na viac ako 8 miliónov aktívnych používateľov denne. Viac si o príbehu zakladateľa aplikácie môžeš prečítať v tomto článku.

Správy za posledných pár hodín, ktoré by si nemal prehliadnuť:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá