Na zvrátenie katastrofy je neskoro. Omikron sa šíri šialene rýchlo, varujú experti z Británie

  • Nová mutácia zvaná omikron straší celý svet
  • Veľmi rýchlo sa šíri aj po Európe
  • Čaká nás rovnaký osud ako v prípade delty?
pjimage – 2021-12-05T181711.231
Unsplash/Jue Huang Unsplash/Mufid Majnun
  • Nová mutácia zvaná omikron straší celý svet
  • Veľmi rýchlo sa šíri aj po Európe
  • Čaká nás rovnaký osud ako v prípade delty?

Spojené kráľovstvo malo obrovský problém s variantmi alfa aj delta, ktoré sa postupne rozšírili po celej Európe a aj na Slovensku. V súčasnosti krajina bojuje s novým mutantom zvaným omikron. Jednou časťou boja sú aj opatrenia, ktoré budú zavedené už o niekoľko dní.

Ako uvádza portál The Guardian, pasažieri prichádzajúci do Spojeného kráľovstva budú musieť pred odletom absolvovať test na koronavírus. Dôvodom sú obavy obavy z rozšírenia nového variantu. Počet nakazených týmto variantom sa totiž za jediný deň zvýšil o 50 %.

Hoci krajina koná pomerne rýchlo, viacerí odborníci sa zhodli na tom, že aj tak je neskoro. Profesor Mark Woolhouse, člen Scientific Pandemic Influenza Group on Modeling (Spi-M), povedal, že toto opatrenie je síce potrebné, no podstatný rozdiel neurobí.

Profesor je presvedčený, že omikron sa v Spojenom kráľovstve šíri komunitne a to je spôsob, ktorý zapríčiňuje ďalšiu vlnu nákazy. Dodal však, že je dôležité včas odhaliť možné prípady, ktoré by šírenie ochorenia v krajine zrýchlili. Ide o prípady, ktoré môžu priniesť turisti.

„Myslím si, že je neskoro na to, aby sa priebeh ďalšej vlny zmenil,“ skonštatoval odborník.

zdroj: Unsplash/Phil Mosley

Podľa najnovších údajov Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva (UK Health Security Agency) pribudlo od včera nových 86 prípadov tohto variantu. V súčasnosti je celkový počet nakazených variantom omikron 246.

Woolhouse sa vyjadril, že zatiaľ ide o malé číslo. Je dôležité, že číslo nakazených omikronom rastie pomerne rýchlo, v tomto prípade je rozdiel medzi dvomi dňami až 50 %. Podľa profesora sa z omikronu môže stať variant, ktorý bude dominantným na celom svete.

Vakcína môže pomôcť

Zistenia odborníkov ukázali, že omikron je vysoko prenosný a šíri sa veľmi rýchlo. Niektorí experti sa vyjadrili, že ak to bude takto pokračovať, omikron nahradí vo svete deltu.

Hoci omikron vzbudzuje rešpekt, vakcíny proti nemu fungujú výborne. Ak by sa ukázalo, že vakcíny proti omikronu neúčinkujú na 100 %, boli by aj tak dôležité. V prípade delty sa ukázalo, že 3. dávka dokáže výrazne ovplyvniť priebeh ochorenia a aj možnú hospitalizáciu. 

Profesor Willem Hanekom, riaditeľ Afrického inštitútu pre výskum zdravia v Južnej Afrike, prezradil, že hoci je mutácia vysoko prenosná, má šancu menšiu ako 1 % na opätovnú infekciu. Zároveň dodal, že vo väčšine prípadov bol priebeh ochorenia mierny.

Zatiaľ však chýbajú veľké dáta, aby sme vedeli s istotou povedať, že nakazení omikronom majú ľahší priebeh, ide zatiaľ iba o pozorovania lekárov a tzv. anekdotický dôkaz.

Posledné výskumy z Južnej Afriky ukazujú, že nárast prípadov je oveľa strmší, že riziko reinfekcie je minimálne a že ochorenie sa vyskytuje skôr u mladších ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní. 

Mutácia trápi aj Dánov

Dánsko zaznamenalo znepokojujúci nárast potvrdených prípadov nákazy koronavírusovým variantom omikron, ktorých eviduje už 183, uviedli v nedeľu príslušné úrady. Informovala o tom agentúra AFP. Tento počet predstavuje trojnásobný nárast potvrdených prípadov za 48 hodín – z 18 potvrdených a 42 predpokladaných prípadov z piatka, vyplýva z údajov dánskeho inštitútu verejného zdravia.

Testovanie

Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) predtým uviedlo počet iba 182 prípadov variantu omikron pre celú Európsku úniu (EÚ) i Nórsko a Island. Dánsko je jednou z najpokročilejších krajín Európy v sekvenovaní variantov koronavírusu, pripomína AFP. Často zaznamená viac prípadov rýchlejšie než jeho susedné krajiny – čo nevyhnutne nenaznačuje vyššiu mieru infekcie.

Dánsky inštitút verejného zdravia uviedol, že nárast prípadov výskytu omikronu je každopádne znepokojivý s tým, že eviduje „reťaze infekcie, kde je tento variant u ľudí, ktorí necestovali do zahraničia ani neboli v kontakte s cestujúcimi“.

ECDC v nedeľu okrem toho uviedol, že nový koronavírusový variant zaznamenali v 17 krajinách jeho regiónu. „Väčšina potvrdených prípadov má históriu cestovania do krajín Afriky, niektorí nastúpili na lety spájajúce iné lokality medzi Afrikou a Európou,“ uviedlo centrum na svojej webovej stránke ešte pred vyhlásením z Dánska.

Napriek tomu „niekoľko krajín EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) (Belgicko, Nemecko, Španielsko) objavilo prípady bez epidemiologickej súvislosti s oblasťami, kde bol zdokumentovaný alebo predpokladaný komunitný prenos omikronu,“ upozornilo ECDC.

Podľa centra to naznačuje, že „v týchto krajinách môže prebiehať nezistený komunitný prenos“ tohto nového koronavírusového variantu.

Zdroje: The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá