Nadupaná novinka od Mercedesu. Toto je budúcnosť našich ciest!

  • Automobilový priemysel urobil za posledné roky obrovský pokrok a výrobcovia sa neustále predbiehajú v tom, kto je viac pokrokovejší. A zdá sa, že Mercedes je zatiaľ na špici.
image_1427968666.jpeg
  • Automobilový priemysel urobil za posledné roky obrovský pokrok a výrobcovia sa neustále predbiehajú v tom, kto je viac pokrokovejší. A zdá sa, že Mercedes je zatiaľ na špici.

 

Spoločnosť Mercedes-Benz nedávno predstavila auto, ktorého dizajn vám môže pripomínať skôr vesmírnu loď ako klasický automobil. Tento model s názvom F 015 môže priniesť revolučnú zmenu. Vedeli by ste si predstaviť, že by vás auto samo odviezlo kam potrebujete?

 

 

S konceptom samoriadiaceho automobilu sa vynárajú rôzne otázky. Ako by sa zmenilo ponímanie auta, keď už by jeho šoférovanie nebolo potrebné? Čo by ste robili počas jazdy, ak by ste už viac nemuseli sledovať cestu? A ako by chodci vedeli, že môžu prejsť cez cestu bez očného kontaktu s vodičmi? Filozofia F 015 je však viac zameraná na dôsledky, ktoré by mala takáto zmena na celkovú spoločnosť, ako iba na samotné fungovanie samoriadiaceho automobilu.

F 015 v skutočnosti nie je plne samoriadiaci sa automobil. Momentálne je naprogramovaný len na určitú dráhu, na ktorej sa testuje. Auto si dokážete privolať použitím jednoduchej aplikácie, pomocou ktorej sa taktiež otvárajú dvere. Na modro rozsvietené predné svetlá znamenajú samoriadiaci mód. Ak sa rozsvietia na bielo, auto je riadené manuálne.

 

 

Ohromujúci exteriér je doplnený kamerami, senzormi a LED svetlami, ktoré reagujú na vonkajší svet. Ak auto zaregistruje chodca, automaticky premietne na vozovku laserový prechod pre chodcov. Toto je podľa Mercedesu len jeden z viacerých spôsobov, ako chcú vybudovať dôveru voči samoriadiacim autám. “Našim cieľom je presvedčiť ľudí, že takéto autá pre nich nepredstavujú nijaké bezpečnostné riziko“.

 

 

„Hustota zaľudnenia v mestách má tendenciu stúpať a preto bude súkromie v budúcnosti znamenať luxus“, hovorí Holger Hutzenlaub, šéf dizajnového oddelenia Mercedes-Benz. Interiér F 015 je preto navrhnutý tak, aby mali pasažieri dostatok priestoru a cítili sa pohodlne. Pri sedení na kožených sedačkách vás budú obklopovať displeje, displeje a ešte raz displeje. Nachádzajú sa na všetkých bočných dverách, na zadnej stene a dotyková je dokonca aj palubná doska. Tieto obrazovky majú nespočetne veľa funkcii. Od základných ako sú navigácia či pozeranie videii, až po regulovanie rýchlosti. Áno, posunutím prstu dokážete zrýchliť alebo spomaliť auto. Manuálne sa auto ovláda pomocou volantu a dvoch pedálov. Ak vás však jazda prestane baviť, stlačením jedného tlačidla prepnete auto do samoriadiaceho módu. Ďalším tlačidlom otočíte vašu sedačku smerom vzad a môžete si pokojne vychutnať kávičku so spolucestujúcimi.

 

 

Model F015, ktorý je zatiaľ skôr prototypom ako autom pre verejnosť, dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 130 km/h. Samoriadiace autá majú určite budúcnosť, avšak inžinieri v Mercedese budú mať ešte veľa práce, kým sa tieto autá budú môcť premávať po našich cestách.

 

 

Zdroj: Engadget.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech