Najčastejšie chyby, ktoré robia slovenskí vodiči pri nehodách. Hrozí ti pokuta až 1 300 eur, varuje polícia

  • Policajti upozorňujú slovenských vodičov na základné chyby, ktoré robia na cestách
  • Ak sa staneš súčasťou dopravnej nehody, musíš dodržať niekoľko krokov
čo robiť v prípade nehody
Ilustračný obrázok, TASR/KR PZ Trenčín, Jaroslav Novák
  • Policajti upozorňujú slovenských vodičov na základné chyby, ktoré robia na cestách
  • Ak sa staneš súčasťou dopravnej nehody, musíš dodržať niekoľko krokov

Keď sa nečakane ocitneš spoluúčastníkom dopravnej nehody, najdôležitejšie je zostať pokojný a postupovať podľa overeného postupu, ktorý ti pomôže minimalizovať následky a zaistiť tvoju bezpečnosť i bezpečnosť okolia.

Tento článok ti ponúka prehľad dôležitých krokov, na ktoré by si rozhodne nemal v prípade dopravnej nehody zabudnúť, ak sa nechceš dostať do úzkych.

Prvý krok je najdôležitejší

Ak do teba narazí iné auto, ihneď zastav. Je dôležité, aby si auto, ak to situácia dovolí, odstavil z cesty, vypol motor a zapol výstražné svetlá, radí Autobuild.

Reflexná vesta je v týchto chvíľach tvojím najlepším priateľom. Obleč si ju, aby ťa ostatné autá videli a zvýšil si tak svoju bezpečnosť. Dôležité je, aby si sa vyhol akýmkoľvek konfliktom s druhým vodičom. Emócie nechaj bokom a sústreď sa na riešenie situácie.

Základom je ostražitosť

Hneď ako budeš môcť, rozlož a postav na cestu výstražný trojuholník. Na obyčajnej ceste by mal byť 50 metrov za tvojím autom, na diaľnici alebo rýchlostnej ceste až 100 metrov.

Nezabudni volať na políciu na číslo 158 alebo v prípade potreby na 112, odkiaľ ťa prepoja s potrebnými službami.

Aj keď sa cítiš dobre a nemáš zjavné zranenia, je dôležité podstúpiť lekárske vyšetrenie. Niektoré zranenia, ako sú napríklad otras mozgu alebo vnútorné krvácanie, nemusia byť okamžite zrejmé. Dôkladná lekárska kontrola ti môže pomôcť identifikovať a adekvátne liečiť tieto problémy.

Po nehode sa vyhýbaj alkoholu a akýmkoľvek návykovým látkam. Policajti po príchode vykonajú dychovej skúšky, takže je dôležité, aby si zostal triezvy.

S policajtmi spolupracuj, poskytni im všetky potrebné doklady a podrobne opíš, čo sa stalo. Ak je tvoje auto nepojazdné, kontaktuj asistenčnú službu tvojej poisťovne, ktorá sa postará o odťah, ak máš uzatvorené havarijné poistenie.

Policajti tiež pripomínajú, čo robiť

Policajti v Prešovskom kraji sa takisto rozhodli vodičom na slovenských cestách pripomenúť, že ak si do niekoho narazil, nesmieš opustiť miesto nehody.

Okrem toho musíš zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť, poskytnúť údaje o poistení vozidla, vyplniť a podpísať tlačivo na zabezpečenie náhrady škody a vyhnúť sa požitiu alkoholu alebo iných návykových látok. 

Nezabudni dôkladne zdokumentovať miesto nehody. Fotografuj poškodenie vozidiel, rozmiestnenie vozidiel na ceste, výstražné značky a akékoľvek relevantné cestné znaky alebo podmienky, ktoré mohli prispieť k nehode.

Ak sú svedkami nehody iné osoby, získaj ich kontaktné údaje. Tieto informácie môžu pomôcť pri riešení poistných nárokov alebo právnych sporov.

Hrozí ti „mastná“ pokuta

Ak by si miesto udalosti opustil bez splnenia týchto povinností, tvoje konanie by bolo kvalifikované ako dopravná nehoda a porušenie zákona. Čakala by ťa pokuta od 200 do 1 300 eur a možný zákaz vedenia motorových vozidiel až na 5 rokov.

Zapamätaj si, že v prípade nehody musíš zachovať pokoj, postupovať podľa zákona a zaistiť svoju bezpečnosť i bezpečnosť ostatných na ceste. Ak si uvedomíš tieto kroky a správne konáš, pomôžeš minimalizovať následky nehody a zabezpečíš, že všetko sa vyrieši čo najhladšie.

Zdroje: Autobuild, FB/Polícia SR-Prešovský kraj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá