Najlepší svadobný fotograf na Slovensku je uznávaný po celom svete. Snúbencov bežne fotí aj v Južnej Afrike medzi slonmi (ROZHOVOR)

  • Pre rodáka z Košíc fotenie nie je o cvakaní. Za každým záberom hľadá emóciu
  • Peter Dávid má na konte množstvo ocenení. Naposledy vyhral druhé miesto v najprestížnejšej medzinárodnej súťaži na svete Cosmos Awards
  • Fotil v Hongkongu, Amerike aj na Islande. Najväčšia exotika bolo pre neho Kapské Mesto
Peter Dávid
Peter Dávid, Peter Dávid
  • Pre rodáka z Košíc fotenie nie je o cvakaní. Za každým záberom hľadá emóciu
  • Peter Dávid má na konte množstvo ocenení. Naposledy vyhral druhé miesto v najprestížnejšej medzinárodnej súťaži na svete Cosmos Awards
  • Fotil v Hongkongu, Amerike aj na Islande. Najväčšia exotika bolo pre neho Kapské Mesto

Peter Dávid sa fotografovaniu začal venovať pred sedemnástimi rokmi. Vyštudoval Hotelovú akadémiu v Košiciach a po jej ukončení vycestoval do Anglicka. Jeho cieľom bolo zarobiť si na fotoaparát. „V roku 2009 som sa stretol s  košickým svadobným fotografom Eugenom Bernáthom. Začal som pracovať ako jeho asistent. Páčilo sa mi to. Myslím si však, že kvalita fotiek na Slovensku v tom období nebola na vysokej úrovni.“

Práve to ho podnietilo k tomu, aby zbalil kufre a opäť vycestoval. Po štúdiách v Prahe, Londýne, Birminghame a v Benátkach u celosvetovo známych fotografov ako sú Keda Z., Nik Pekridis, Jerry Ghionis, Jeff Ascough či Rocco Ancora sa svadobnému foteniu začal venovať viac a našiel svoj vlastný štýl. Dnes je ochotný sa vydať aj na opačný koniec sveta, aby lásku dvoch ľudí zachytil pomocou fotoaparátu.

  • Ako vyzerá svadba v Južnej Afrike a prečo sa nebál slonov
  • Prečo na svadbe nikdy neplakal a čo by určite nechcel fotografovať
  • Čo považuje za najväčšie tabu na Slovensku
  • Prečo iPhone nedokáže nahradiť kvalitný fotoaparát
  • Akými svetovými úspechmi sa môže pochváliť

Mnoho fotografov si na svoju prvú fotku ani nespomenie. Máš ty svoju v pamäti?

Pamätám si ju veľmi dobre, lebo to v podstate ani fotka nebola. Dal som vyvolať film a nebolo na ňom vôbec nič, ale že absolútne. Začal som fotiť približne ako dvadsaťročný. V tej dobe som netušil, ako funguje manuálny fotoaparát. Nuž, začiatky sú vždy ťažké.

Za snúbencami cestuješ aj tisícky kilometrov. Na svojom zozname máš Kapské Mesto, Ameriku, zaoceánske lode, mnohé európske krajiny. Ktoré miesto považuješ za najexotickejšie?

Mojou veľkou záľubou je cestovanie a som rád, že môžem nie raz spojiť príjemné s užitočným. Je pravda, že som fotil v USA, Hongkongu, prešiel som mnohé krajiny Európy a fotil medzinárodné páry na zaoceánskej výletnej lodi Queen Mary 2 a iných. Ale najväčšia exotika bola práve Južná Afrika.

Pred štyrmi rokmi mi prišla mailová správa od Chantal a jej snúbenca Ashleyho, že sa im páčia moje fotografie a vybrali si ma ako svadobného fotografa. Svadba však nebola na Slovensku, ale v Kapskom Meste. Neváhal som ani minútu. Bola to veľká výzva – iná kultúra, miesto, ľudia. Lákalo ma hlavne to, že zažijem svadbu úplne inú ako u nás.

Pred svadbou som im hovoril, že na miesto obradu vyrazím o 40 minút skôr, aby som sa mohol pripraviť. Nakoniec som prišiel o polhodinu neskôr ako nevesta. Objednali mi Uber, ale šofér išiel zaniesť niekoho na letisko, a potom sa stratil. Všetci mi volali, kde som. Tak som im povedal, že v Afrike. Vidím strom a dom. Netušil som, kde sa nachádzam. Mal som z toho stres. Priznávam sa. 

Peter Dávid
zdroj: Peter Dávid

V čom bola svadba v Južnej Afrike najviac odlišná od našej slovenskej?

O jedenástej hodine večer sa končila celá svadobná hostina. U nás  sa v takom čase párty len rozbieha. Ako výslužku každý dostal jeden cupcake. Na stoloch mali pre desiatich ľudí dve fľaše bieleho a dve červeného vína. Ak niekto chcel vypiť, musel si to kúpiť. U nás by také „maniere“ asi na žiadnej svadbe neprešli.

Manželov si fotil medzi slonmi. Nebál si sa, že by vás udupali? Sú to nebezpečné zvieratá, aj keď vyzerajú mierumilovne.

Niekoľko dní po obrade sme sa vybrali do slonieho parku Knysna. Išli sme tam šesť hodín. Približne po 15 minútach fotenia so slonmi sa strhla búrka, a tak sme sadli do auta a cestovali späť. Bol som vďačný aj za tých pár minút bez dažďa. Afrika je plná slonov, ale nebáli sme sa. Je to jediný park, kde sú slony zvyknuté na ľudí, viete byť pri nich úplne blízko a nemusíte sa báť, že vás udupú.

Cudzinci chodia za tebou aj na Slovensko. Litovčanov si fotil napríklad na Chopku…

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá