Najlepší trik v daňovom priznaní. Slováci často ani netušia, čo všetko si môžu dať do výdavkov

  • Na daňové priznanie máš už len mesiac a pol
  • Ak budeš šikovný, na výdavkoch môžeš ušetriť
žena ťuká do kalkulačky
Freepik/Drazen Zigic
  • Na daňové priznanie máš už len mesiac a pol
  • Ak budeš šikovný, na výdavkoch môžeš ušetriť

Na podanie daňového priznania už Slovákom neostáva až tak veľa času. Podať ho musíš do konca marca a následne ti štát vypočíta, koľko musíš doplatiť.

Ak si živnostník, uplatňuješ si buď paušálne, alebo skutočné výdavky. A práve na tých skutočných vieš ušetriť. Samozrejme, že SZČO si bežne uplatňujú výdavky na auto či pracovnú cestu. Pravdepodobne však nepoznáš aj menej známe položky a výdavky, ktoré môžeš v daňovom priznaní uviesť a znížiť si tak základ dane. Tieto náklady ťa dokonca môžu dostať do straty.

Ako upozorňuje Finančná správa, lehota na podanie daňového priznania k dani z príjmov za rok 2023 je stanovená do 31. 3. 2024. Tento deň ale pripadne na nedeľu a 1. apríla 2024 je sviatok, čiže posledným dňom lehoty na podanie daňového priznania je 2. apríla 2024.

Podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov je daňovým výdavkom výdavok, ktorý „slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ktorý je preukázateľne vynaložený daňovníkom a zaúčtovaný v účtovníctve alebo zaevidovaný v evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov“.

Paušálne výdavky vs. skutočné výdavky

Každá samostatne zárobkovo činná osoba má dve možnosti uplatňovania výdavkov. „Každý živnostník si musí vybrať, či bude na daňové účely uplatňovať skutočné alebo paušálne výdavky, teda je vhodné porovnať si, ktoré sa mu oplatia viac. Skutočné sú tie, ktoré reálne zaplatil, napríklad keď nakupoval materiál, kancelárske potreby, pohonné hmoty do firemného auta, pri kúpe obeda a pod.,“ uvádza Podnikajte.sk.

Daňovú evidenciu môžeš uviesť nasledovne:

  • tzv. paušálne výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov najviac do výšky 20 000 eur,
  • skutočné preukázateľné výdavky na základe vedenia daňovej evidencie,
  • skutočné preukázateľné výdavky na základe vedenia jednoduchého alebo podvojného účtovníctva.

Práve tieto skutočné výdavky by ti mohli pomôcť ušetriť. Paušálne výdavky si môže uplatniť iba živnostník, ktorý nie je platiteľom DPH. Živnostníci si často vyberajú túto možnosť, pretože nemusia sledovať príjmy a faktúry. No aj v prípade nízkonákladových činností ti môžu uznať významné paušálne výdavky bez potreby dodatočnej dokumentácie.

Nezamestnané osoby môžu získať značnú finančnú podporu od štátu na podnikanie, ktorá podlieha špecifickým kritériám oprávnenosti. Podľa informácií portálu Podnikajte.sk sa maximálna výška paušálnych výdavkov neurčuje na základe dĺžky vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.

Ak si teda živnostník, ktorý uvažuje o paušálnych výdavkoch, nezabudni, že tieto výdavky nezahŕňajú poistné a príspevky potrebné na dosahovanie príjmov z podnikania alebo samostatnej zárobkovej činnosti. Do takzvaných „nákladov“ si však môžeš dať naozaj rôznorodé položky a Slováci veľakrát ani nevedia, čo všetko si do nich môžu dať.

Nájomné, stravné, benzín či STK. Čo sa dá dať do výdavkov?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Podnikajte.sk, Finančná správa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá