Najlepšie knihy, aké boli napísané o technologických spoločnostiach

  • Technologické spoločnosti patria k najväčším a najzaujímavejším firmám na svete. Pokým nie si zamestnancom aspoň v jednej z nich, je veľmi ťažké pochopiť ako to u nich funguje.
google2
  • Technologické spoločnosti patria k najväčším a najzaujímavejším firmám na svete. Pokým nie si zamestnancom aspoň v jednej z nich, je veľmi ťažké pochopiť ako to u nich funguje.

Týchto 13 kníh ti uľahčí pochopiť to, ako dnes najsilnejšie technologické spoločnosti začali a ako sa dostali až na globálnu sféru biznisu. Ak sa chceš zamestnať v jednej z týchto top spoločností alebo ťa zaujíma ako to u nich celé funguje a aké sú príbehy v ich ceste ku sláve, vyber si jednu z týchto kníh ako povinné čítanie:

 

Google

„In The Plex: How Google Thinks, Works, and Shapes Our Lives“ – Steven Levy

google

Kniha písaná s plnou spoluprácou s najvyššie postavenými ľuďmi vo vedení firmy, vrátane spoluzakladateľmi Sergey Brin a Larry Page. Dočítaš sa príbeh napísaný jedným z najlepších spisovateľou o technológiách a čo všetko sa udialo aby sa Google stal najúspešnejšou a najobdivovanejšou spoločnosťou tejto doby.

 

Apple

„Inside Apple: How America’s Most Admired–and Secretive–Company Really Works“ –  Adam Lashinsky

apple

„Inside Apple“ odhaľuje tajný systém riadenia, stratégie a fungovania, ktorý dovolil Steveovi Jobsovi a jeho firme, aby vypúšťali von úspech za úspechom a stali sa niečím ako kultom, ktorý ľudia nasledujú vďaka ich kvalitným produktom.

 

Facebook

„The Facebook Effect: The Inside Story of the Company That Is Connecting the World“ – David Kirkpatrick

facebook

Knihu napísal technologický reportér David Kirkpatrick, ktorý mal hlbokú spoluprácu s hlavnými vedúcimi pracovníkmi Facebooku pri skúmaní jeho histórie a jeho vplyvom na naše životy. Kirkpatrick ti povie, ako bol Facebook vytvorený, prečo je úspešný a aké budú jeho nasledujúce kroky. Zároveň sa dočítaš aké sú jeho úspechy a chybné kroky. Dá ti najkompletnejšie informácie o ústrednej postave s pozoruhodným výstupom, o zakladateľovi najväčšej sociálnej siete – Markovi Zuckenbergovi.

 

Amazon

„The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon“ – Brad Stone

amazon

Brad Stone využíva prístup ku súčasným a aj bývalým zamestnancom Amazonu a k rodine spoluzakladateľov. Jeho kniha je prvá, ktorá zachytáva hĺbku Amazonu a vzlietnutie k výšinám.  Kniha „The Everything Store“ obsahuje príbeh, v ktorom pochopíš ako Amazon bol jeden z prvých, ktorý navždy zmenil systém obchodu a predaju pre každého jedného z nás.

 

Microsoft

Hard Drive: Bill Gates and the Making of the Microsoft Empire“ – James Wallace, Jim Erickson

microsoft

Od Gatesových jedinečných úspechov rovnako až po jeho aroganciu a nepriateľstvo (bolo známe, že atmosféra v Microsofte bola tak vystresovaná, že programátori s 80 hodinovými pracovnými týždňami na zmiernenie napätia odpaľovali podomácky vytvorené bomby), toto je unikátne odhaľujúci pohlaď na osobu, ktorá sa objavila ako nesporný kráľ notoricky brutálneho priemyslu.

 

Yahoo

„Marissa Mayer and the Fight to Save Yahoo!“ – Nicholas Carlson

yahoo

V schopných rukách autora Nicholasa Carlsona, táto strhujúca kniha zachytáva vzostup Mayer a prešľapy Yahoo a dramaticky zobrazuje, ako je ťažké sa udržať v Silicon Valley. Píše aj o tom,  či je reálne zostať veľkým hráčom v dnešnom rýchlo sa meniacom podnikateľskom prostredí.

 

Twitter

„Hatching Twitter: A True Story of Money, Power, Friendship, and Betrayal“ –  Nick Bilton

twitter

Napriek celému zakrytiu vzostupu Twittera, Nick Bilton z New York Times ako prvý novinár povedal celý príbeh. Strhujúca dráma o zrade priateľstva a vysokých stávok v boji o moc.

 

Salesforce

„Behind the Cloud: The Untold Story of How Salesforce.com Went from Idea to Billion-Dollar Company-and Revolutionized an Industry“ – Marc Benioff

salesforce

Ako Salesforce narástol zo start-upu v prenajatom byte po celosvetovo známu softvérovú firmu za menej ako desaťročie? Po úplne prvý krát, ti Mark Benioff, spoluzakladateľ, vizionár, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Salesforce povie, ako on a jeho tím vytvorili a použili nový plán pre biznis, technológie a aj model filantropie navrhnutý tak, aby prežili dobu mimoriadne rýchlych zmien.

 

Netflix

„Netflixed: The Epic Battle for America’s Eyeballs“ – Gina Keating

netflix

V nadväznosti na rozsiahle rozhovory a jej dlhoročnú prácu reportérky v Netflix, ťa Gina Keating zaujme a vtiahne do jej príbehu a vysvetlí, ako taký Netflix funguje a čo všetko je tam zaujímavé.

 

Intel

„Inside Intel: Andrew Grove and the Rise of the World’s Most Powerful Chip Company“ – Tim Jackson

intel

Najlepší novinár v oblasti podnikania Tim Jackson ti ponúka pútavý príbeh o spoločnosti Intel. Spoločnosti, ktorá zvýšila svoju dominanciu cez technologické inovácie a udržali si vedúce postavenie v silnej konkurencii cez agresívny marketing a zaujímavé biznis taktiky.

 

Tesla, Space X

„Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future“ –  Ashlee Vance

tesla-space-x

V knihe sa dočítate o príbehu jedného z najväčších vizionárov súčasnosti. S exkluzívnymi informáciami od jeho rodiny, priateľov a príbehom už od jeho ťažkej mladosti v Južnej Afrike až po vrchol globálneho sveta biznisu robí túto knihu mimoriadne zaujímavou. Vance strávil viac ako 30 hodín v rozhovoroch s Muskom a s takmer 300 ľuďmi, ktorí hovorili o firmách, ktoré zmenili náš svet (PayPal, Tesla Motors, SpaceX a SolarCity). Kniha zachytáva život muža, ktorý obnovil Americky priemysel a počas cesty k úspechu narazil na mnohých nepriateľov.

 

Oracle

„Softwar: An Intimate Portrait of Larry Ellison and Oracle“ – Matthew Symonds

oracle

Novinár Matthew Symonds, ti dáva exkluzívny a intímny pohľad do Oracle a aj na muža, ktorý ho vytvoril s spustil. Symonds sa pokúša nazrieť do hĺbky súkromia Ellisonovho života a zistiť aké prekážky mu stáli v ceste pri budovaní celosvetovo známej firmy. Ellison osobne zodpovedá všetky otázky aby príbeh bol, čo najviac zaujímavý.

 

HP

„The HP Way: How Bill Hewlett and I Built Our Company“ – David Packard

hp

Oveľa viac ako kniha o štandardnej histórii firmy, Davidova Packarodva kniha – „The HP Way“ poskytuje náhľad do riadenie, motivácie a inšpirovania ľudí.

Zdroj fotografií: amazon.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech