Mužom po 30-ke nesmie chýbať 5 vitamínov. Nerob chybu, ktorej sa dopúšťa mnoho z nás

  • Rastúcim vekom si telo vyžaduje väčšiu starostlivosť
  • Je teda dôležité dopĺňať vitamíny
  • Môžeme ich získať aj z potravín, ktoré pravidelne konzumujeme
Na snímke je muž a vitamíny.
Unsplash/Jeffrey Keenan, Roman Iv
  • Rastúcim vekom si telo vyžaduje väčšiu starostlivosť
  • Je teda dôležité dopĺňať vitamíny
  • Môžeme ich získať aj z potravín, ktoré pravidelne konzumujeme

Starostlivosť o fyzický i psychický stav by mala byť nevyhnutnou súčasťou každého človeka. Aj muži sú s príchodom dospelosti konfrontovaní s problémami a starosťami, ktoré môžu znižovať imunitu.

Výživové doplnky sú dôležité pre správne fungovanie organizmu, pretože obsahujú vitamíny či minerály, ktoré telo potrebuje. Následne tak možno predísť mnohým problémom, alebo sa ich úspešne zbaviť.

Podľa portálu How Stuff Works predstavuje oslava 30. narodenín výstražný prst, obzvlášť zo zdravotného hľadiska, telo si od tohto momentu bude vyžadovať ešte väčšiu pozornosť. Život je odrazu plný zodpovednosti, v tomto štádiu sa už z väčšiny ľudí stávajú manželia, rodičia, vlastníci domu či vyššie postavení zamestnanci. Prípadné zdravotné problémy by v tomto prípade mohli byť nepríjemnosťou, ktorej sa práve vďaka doplnkovej výžive možno vyhnúť. 

Multivitamíny a rybí olej

Je ťažké dodržiavať zdravú stravu, či už počas ťažkých pracovných dní, alebo voľných dní, ktoré strávime mimo domova. Siahnuť je v týchto prípadoch dobré aj po multivitamínoch, ktoré však nie sú ekvivalentom zdravej stravy.

Stravovacie potreby mužov sa s vekom menia, napríklad potrebujú viac selénu ako ženy. Tie by zas mali zaradiť do životosprávy viac železa ako opačné pohlavie. Multivitamínom sa prisudzuje zásluha za zníženie rizika rakoviny, podpora imunitného systém, alebo predchádzanie prechladnutiu či chrípke. 

Ako ich správne užívať? Ako sme už spomenuli, požiadavky mužov sa trochu líšia od tých ženských. Multivitamínový doplnok je teda pre mužov dobrou voľbou, avšak netreba vybrať taký, ktorý komplexne pokryje všetky denné potreby.

Pred nákupom je nutné skontrolovať, či doplnok obsahuje antistresový vitamín B, vitamíny C a D, magnézium či selén. Zvyšok živín by si mal prijať zo stravy. Takže v doplnkoch je obsiahnutá iba vrstva zabezpečenia, ktorú telo využije ako „záchranu“ v prípade núdze. 

lieky rôznej farby
zdroj: Unsplash/freestocks

Vitamíny nie sú jediné, na ktoré sa upriamuje pozornosť v súvislosti s doplnením stravy a zlepšením imunity či zdravia. Nemenej dôležité sú totiž omega-3 mastné kyseliny.

Ide o esenciálne tuky, ktoré sa nachádzajú v mastných rybách, ako losos, tuniak, v morských plodoch, prípadne vlašských orechoch či chia semienkach. Zohrávajú v ľudskom zdraví dôležitú úlohu. Tými tromi mastnými kyselinami sú EPA, DHA a ALA a používajú sa na podporu zdravia mozgu či zníženie rizika viacerých chronických ochorení, uvádza portál Uncivilized Man.

Muži, ktorí používajú doplnky obsahujúce omega-3, majú nižšie riziko rakoviny prostaty a srdcových chorôb. Existujú doplnky, ktoré môžu byť kontaminované škodlivými kovmi, preto je dôležité vedieť, odkiaľ výrobca mastné kyseliny získal. Pri menších rybách je kontaminácia menej pravdepodobná, pretože nie sú schopné uchovávať veľké množstvo toxínov. 

Slniečkový vitamín

Izraelskí vedci počas pandémie spojenej s ochorením COVID-19 tvrdili, že vyššia hladina vitamínu D pomáha covidovým pacientom znížiť riziko vážneho ochorenia či smrti, informoval o tom aj portál The Times Of Israel. To najhoršie by sme mali mať za sebou, avšak kontaktu so slnečnými lúčmi by mal mať každý dostatok bez ohľadu na pandémie.

Vitamín D je rozpustný v tukoch a hrá rozhodujúcu úlohu pri budovaní a udržiavaní zdravia kostí a podpore imunitného systému. Telo si ho dokáže vybudovať iba zo slnečného žiarenia, avšak pokiaľ chceš vedieť, či ho potrebuješ, mal by si si spraviť krvný test. Ten určí, či ho máš nedostatok a lekár ti odporučí buď doplnok vitamínu D, alebo predpíše jeho vysokú dávku. Odborníci z Mayo Clinic tvrdia, že odporúčaná dávka vitamínu D pre ľudí vo veku od 1 roka až do 70 rokov predstavuje 600 IU. 

Magnézium a selén

Magnézium, tiež známy ako horčík, je minerál, ktorý je pri stravovaní často prehliadaný. Naše telo ho potrebuje pre správne fungovanie životne dôležitých procesov a je ťažké rozpoznať, kedy ho máme málo, pretože sa tieto pocity dajú ľahko pomýliť s inými. K hlavným príznakom patria pocity únavy, stresu, úzkosti či problémy so spánkom.

Horčík hrá dôležitú úlohu pri fungovaní svalov, nervov či transporte vápnika a draslíka cez bunkové steny, ale aj mnohých ďalších aktivitách. Týka sa predovšetkým psychicky vyťažených ľudí, pretože naše telo míňa horčík, keď sme v strese. 

Podľa Harvard School of Public Health by sme si selén mali dopriať denne, stačí nám 55 mikrogramov. Telo ho potrebuje len v malom množstve a nachádza sa v rybách, mäse, strukovinách či mliečnych výrobkoch. Je základnou zložkou rôznych enzýmov a proteínov, takzvaných selenoproteínov, ktoré pomáhajú vytvárať DNA a chránia pred poškodením buniek a infekciami.

Okrem toho sa tiež podieľajú na reprodukcii a metabolizme hormónov štítnej žľazy. Väčšina selénu v tele je uložená vo svalovom tkanive, hoci najvyššiu koncentráciu selénu vďaka rôznym selenoproteínom, ktoré jej pomáhajú pri fungovaní, má práve štítna žľaza.

Zdroje: How Stuff Works, Uncivilized Man, Mayo Clinic, Harvard School of Public Health, The Times Of Israel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá