Najraritnejšie „svietiace“ oblaky môžeš pozorovať na Slovensku. Meteorológ vysvetľuje, ako na to

  • Vzácne „vesmírne oblaky“ môžeš vidieť voľným okom
  • Meteorológ prezradil, kedy a kde ich uvidíš najzreteľnejšie
Noctilucent clouds a muž na útese pozorujúci oblohu
Ilustračné foto, Unsplash/@jannerboy62, Unsplash/@evgenit
  • Vzácne „vesmírne oblaky“ môžeš vidieť voľným okom
  • Meteorológ prezradil, kedy a kde ich uvidíš najzreteľnejšie

Obloha je plná prekvapení a neustále nám ukazuje svoje čaro. Ak sa v týchto dňoch a aj v najbližších týždňoch pozrieš na oblohu, spozorovať môžeš éterické modré, strieborné alebo zlaté pruhy, ktoré ťa uchvátia.

Ako informuje portál Live Science, ide o tzv. noctilucent clouds (NCL), čo v preklade z latinčiny znamená „nočné svietiace“ mraky. 

Tieto trblietavé nočné žiariace oblaky, ktoré sa niekedy nazývajú aj ako „vesmírne oblaky“, môžeš pozorovať aj na Slovensku. Meteorológ Jozef Csaplár zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Bratislave prezradil, kedy a kde ich uvidíš najzreteľnejšie.

Nie úplne pochopený proces ich vzniku

Podľa štúdie ešte z roku 2018 sú tieto zvláštne vyzerajúce vzory na oblohe známe ako noctilucent clouds (NCL). Objavujú sa v mezosfére – vrstve zemskej atmosféry nad stratosférou a pod termosférou, približne 76 až 85 kilometrov nad zemským povrchom. 

NCL alebo „vesmírne oblaky“ sa podľa NASA tvoria tesne pod neviditeľnou hranicou, kde sa končí atmosféra a začína vonkajší vesmír, teda zhruba 100 kilometrov nad povrchom planéty.

Proces tvorby týchto nočných svetelných oblakov zatiaľ nie je úplne pochopený, ale predpokladá sa, že je spojený s kombináciou faktorov vrátane teploty, vlhkosti a prítomnosti prachových častíc vo vyšších vrstvách atmosféry.

Tieto „svietiace“ oblaky sa podľa odborníkov vyskytujú vtedy, keď vodná para zamrzne na ľadové kryštály, ktoré sa následne prichytia na prach a častice zanechané padajúcimi meteormi vysoko v atmosfére, ktoré odrážajú slnečné svetlo. 

Pozorovať ich môžeš na celom území Slovenska

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Live Science, NASA, Spaceweather.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá