Najtajnejšia ťažobná veľmoc. Nenápadné ázijské kráľovstvo potichu ťaží v Himalájach bitcoin

  • Bhután oznámil svoje operácie v oblasti bitcoinu
  • Kryptomenu kráľovstvo ťaží už aspoň 5 rokov
  • Bhután je vhodným miestom na ťažbu
bhután bitcoin
Ilustračná fotografia, Unsplash/Aboodi Vesakaran, Kanchanara
  • Bhután oznámil svoje operácie v oblasti bitcoinu
  • Kryptomenu kráľovstvo ťaží už aspoň 5 rokov
  • Bhután je vhodným miestom na ťažbu

Bhután je v globálnom meradle pomerne nenápadnou krajinou. Ide o malé kráľovstvo rozprestierajúce sa pod Himalájami, ktoré obýva sotva 800 000 ľudí a nie je známe zrovna pre svoje technologické úspechy. Preto každého prekvapilo, keď krajina ohlásila svoje dlhoročné skúsenosti s ťažením kryptomien.

Kráľovstvo kryptomien

Ako píše Forbes, ázijské kráľovstvo sa ťaženiu bitcoinu venuje už celé roky, no doposiaľ o týchto snahách nikomu nepovedalo. Nejde pritom o žiadnu súkromnú operáciu, ale o projekt, ktorý má pod palcom tamojšia vláda.

O ťažení v rámci krajiny sa už povrávalo niekoľko rokov, no žiadne oficiálne vyjadrenia tieto domnienky nepotvrdili. Že sa vo vnútri krajiny niečo deje, však nasvedčovali minimálne dáta o exporte niektorých elektronických komponentov.

Do Bhutánu totiž v uplynulých rokoch prúdili obrovské množstvá počítačových čipov, pričom za ne krajina len za posledný rok zaplatila takmer 150 miliónov amerických dolárov. Práve počítačové komponenty sú nutnou súčasťou procesu ťaženia.

Ťaženie kryptomien prebieha za pomoci počítačov, pričom sú dôležité najmä grafické procesory. Proces sa skladá, aspoň v skratke, z vypočítavania extrémne komplexných matematických problémov, po vyriešení ktorých je používateľ odmenení určitou sumou v bitcoinoch.

Vhodné podmienky

Ťaženie digitálnych mien je však extrémne náročné z hľadiska zdrojov. Proces totiž využíva obrovské množstvá elektrickej energie, na čo vo výsledku dokážu doplatiť ako financie, tak aj životné prostredie.

Avšak Bhután je z tohto hľadiska perfektným miestom pre ťažbu. Krajina má totiž obrovské zásoby hydroelektrickej energie – formy obnoviteľnej energie, ktorá využíva silu pohybujúcej sa vody na výrobu elektriny, informuje Euronews.

bhután
zdroj: Unsplash/Pema Gyamtsho

Hydroelektrická energia pochádza zo starých ľadovcov, ktoré zásobujú mnohé rieky pretekajúce krajinou. Energia vyrábaná vodnou elektrinou v súčasnosti zásobuje domovy väčšiny zo 777 000 obyvateľov krajiny a predstavuje 30 percent hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

Bhután tak ako jedna z mála krajín sveta dokáže ťažiť kryptomeny „zelenou“ formou. Napriek tomu sa malá ázijská krajina nevyhla za podniknutie týchto krokov kritike. Ako totiž potvrdili oficiálne zdroje pre bhutánsky denník The Bhutanese, krajina sa venuje ťaženiu už od časov, kedy jeden bitcoin stál približne 5 000 dolárov.

Dáta ukazujú, že v týchto cenách sa kryptomena pohybovala okolo roku 2017 až 2018. Bhután teda svoje operácie skrýval pred svetom celé roky. A hoci je možné, že činnosť môže byť pre krajinu zárobková vzhľadom na jej lacnú elektrickú energiu, trh jej v súčasnosti príliš nepraje.

Trh je v zlom stave

Hodnota digitálnej meny bitcoin, ktorý je najrozšírenejšou kryptomenou, v polke mája klesla na najnižšiu úroveň od polovice marca. Volatilita spôsobovaná hlavne nízkou likviditou totiž naďalej poškodzuje trh kryptomien.

Bitcoin klesol na 26 312,23 dolára za kus po tom, ako sa už predošle prepadol pod hranicu 27-tisíc dolárov. Obchoduje sa tak na najnižšej úrovni od 17. marca, informovala agentúra SITA.

Trh kryptomien v súčasnosti čelí viacerým problémom. Patrí k nim nízka likvidita, tvrdý postup voči odvetviu zo strany regulátorov v USA a makroekonomické obavy. V porovnaní so začiatkom tohto roka je hodnota bitcoinu vyššia o približne 59 percent, ale ceny zostávajú volatilné a slabá likvidita posilňuje pohyby nahor alebo nadol.

Zdroje: Forbes, The Bhutanese , Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá