Najväčšia väzenská vzbura v Leopoldove: O život prišli dozorcovia, niektorí z aktérov si dodnes odpykávajú trest

  • Vzbura, ktorá sa odohrala v roku 1990 sa považuje na najväčšiu v dejinách Československa
  • Masaker v bývalej pevnosti v Leopoldove si vyžiadal päť životov
Leopoldov, marec 1990, vzbura
Youtube/Jaffarski reprofoto
  • Vzbura, ktorá sa odohrala v roku 1990 sa považuje na najväčšiu v dejinách Československa
  • Masaker v bývalej pevnosti v Leopoldove si vyžiadal päť životov

Po 17. novembri 1989 pocítili obyvatelia Československa stratenú slobodu, ktorú im predošlý režim upieral dlhé desaťročia. Len niekoľko týždňov po Nežnej revolúcii udelil Gustáv Husák slobodu 35 politickým väzňom. 

Jeho nasledovník Václav Havel, ktorý bol v minulosti taktiež politický väzeň, sa rozhodol udeliť milosť väčšiemu množstvu ľudí. Jeho cieľom bolo poukázať na to, že sa menia pomery. „Áno, bola naozaj veľkorysá. Bolo však potrebné, aby sme dali jasne najavo, že sa zásadne menia pomery a že sa chceme rozísť so všetkým poklesnutým, čím sa vyznačovala komunistická justícia,“ povedal Havel po 15 rokoch v rozhovore s Karolom Hvížďalom

Leopoldov
zdroj: Facebook/Veronika Holbíková

Jedinou podmienkou amnestií bolo, že väzenské cely mohli opustiť iba tí väzni, ktorí boli odsúdení za úmyselné činy na maximálne 2 roky väzenia. Väzni, ktorí boli odsúdení za nedbalostné skutky, mali túto hranicu posunutú na 3 roky. Amnestie taktiež znižovali tresty vrahom o jeden rok.

Začalo to hladovkou

Amnestie potešili mnoho väzňov, ktorí verili, že väzenské múry opustia všetci. Začiatkom roka 1990 sa však z väznice dostalo len 600 z 2500 odsúdených. Zvyšní sa ale mohli tešiť z uvoľnenejšieho režimu – strážcovia nerobili väzňom osobné prehliadky a taktiež pri sebe nemali zbrane. Väzni sa očividne rozhodli situáciu využiť a zorganizovali prvú vzburu. Odohrala sa 5. januára, ale podarilo sa ju rýchlo zastaviť.

Netrvalo ani dva mesiace, kým sa väzni rozhodli zakročiť opäť. Na konci februára sa niekoľko väzňov zabarikádovalo v celách, čím spustili vlnu, na ktorej sa chcel zviesť každý. Kým sa bachari spamätali, zabarikádovaných bolo približne 1 000 väzňov. „Keby platili staré pravidlá, tak by mal všetko v kompetencii riaditeľ ústavu a po prvom zabarikádovaní by bolo do 15 minút po všetkom. Lenže, to už platil nový poriadok, musel všetko hlásiť na ministerstvo,“ tvrdí bývalý sudca Holič

Leopoldov
zdroj: Screenshot/Youtube/Jaffarski
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Václav Havel, Aktuality.sk, Teraz.sk, TV Markíza, Noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie