Najvyššia, najstaršia, najšikmejšia, najnebezpečnejšia: Slovenské stavby, ktoré sa pýšia prívlastkom NAJ

  • Slovensko za ostatnými krajinami nezaostáva a tiež sa môže pochváliť viacerými zaujímavými stavbami
  • Často ide o objekty, pri ktorých by ti ani nenapadlo, že sú niečím špecifické
  • Tieto miesta s prívlastkom NAJ sa jednoznačne oplatí navštíviť
Najzaujímavejšie miesta na Slovensku
Screenshot/Instagram/YIMBA Screenshot/Instagram/cestakzazitkom
  • Slovensko za ostatnými krajinami nezaostáva a tiež sa môže pochváliť viacerými zaujímavými stavbami
  • Často ide o objekty, pri ktorých by ti ani nenapadlo, že sú niečím špecifické
  • Tieto miesta s prívlastkom NAJ sa jednoznačne oplatí navštíviť

Čo ak by ťa niekto zastavil na ulici s otázkou, či vieš, ktorá slovenská stavba sa nachádza v najvyššej nadmorskej výške? Alebo, ktorý objekt je najvyššou budovou u nás a koľko presne meria?

Na Slovensku sa nachádza mnoho unikátnych budov a možno ťa prekvapí, že okolo niektorých chodíš každý deň. Toto je 10 slovenských stavieb, ktoré sa môžu popýšiť prívlastkom NAJ.

zdroj: Unsplash/Michael Schaffler

Najvyššia budova

Do najvyššej výšky sa týči bratislavská Nivy Tower, výrazná súčasť nového komplexu okolo autobusovej Stanice Nivy.

Výstavba takmer 125-metrovej veže bola odštartovaná v roku 2017. Veža vyniká už na prvý pohľad svojou striktnou vertikalitou a jednoduchosťou. Asi najvýraznejším prvkom sú rozličné farebné odtiene obkladu. 

Budova disponuje 29 nadzemnými a ďalšími dvomi technickými podlažiami. Priemerná veľkosť všetkých poschodí je neuveriteľných 1 200 metrov štvorcových a kancelárske priestory budú zaberať približne 31-tisíc m2 z celkových priestorov.

Práve kancelárske priestory sa môžu pochváliť najvyšším štandardom. Vo veži sa nachádzajú tri typy kancelárií: klasické, co-workingové v centre HubHub a jedinečný koncept Qubes, ktorý je určený na krátkodobý prenájom pre stredné firmy. 

Nivy tower
zdroj: HB Reavis

Na najvyššom štandardnom podlaží by sa mala nachádzať jedinečná reštaurácia, ktorá sa určite stane veľmi vyhľadávanou.

Súčasťou projektu je aj nákupné centrum, autobusová stanica a tržnica. Celkové náklady na vybudovanie komplexu sa odhadujú na 345 miliónov eur. 

Najvyššie položená budova

Najvyššie položenou budovou na území Slovenska je observatórium na Lomnickom štíte, ktoré sa nachádza vo výške 2 632 metrov nad morom. Zároveň ide o najvyššie miesto Slovenska, kde pracujú ľudia.

Observatórium vzniklo na hornom poschodí lanovky smerujúcej na Lomnický štít a s jeho výstavbou sa začalo v roku 1936. Už po štyroch rokoch, v roku 1940, tu začali pravidelné pozorovania SHMÚ.

Budova je postavená z betónu a miestnej žuly, vybavená viacerými bleskozvodmi a meteorologickými búdkami. Pozostáva zo 6 podlaží.

V pivnici sa nachádza zásobáreň s úžitkovou vodou, suterén patrí nástupišťu lanovky, kotolni ústredného kúrenia a strojovni. Na prízemí dlho fungovala nocľaháreň so služobnou miestnosťou. Prvé poschodie bolo rozdelené na čakáreň s terasou a byt pozorovateľa.

Okrem už spomínaných miestností sa v budove nachádzal aj bufet s kuchyňou a miestnosťou pre pracovníkov s točitými schodmi vedúcimi k okrúhlej meteorologickej pozorovateľni na treťom poschodí so strešnou vyhliadkou.

Už v roku 1964 sa observatórium stalo stálym pracoviskom astronómov z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Ďalší ďalekohľad sa do prevádzky dostal v roku 1970.

Toto observatórium sa dnes radí medzi pár existujúcich pozemných observatórií na celom svete, ktoré systematicky pozorujú emisné spektrálne čiary slnečnej koróny, uvádza TA3

 

Najstaršia stavba

Za najstaršiu stavbu na území Slovenska považujeme Kostol svätej Margity Antiochijskej nachádzajúci sa v obci Kopčany, v okrese Skalica. Prvá zmienka o tomto kostole pochádza z roku 1392 a slúžil až do 18. storočia.

Okrem toho, že ide o najstaršiu stavbu Slovenska, je kostol aj najstaršou stojacou cirkevnou stavbou v strednej Európe. Nie je známe, kedy presne bol kostol postavený, no predpokladá sa, že vznikol v súvislosti s vybudovaním veľkomoravského hradiska Valy v Mikulčiciach najneskôr v 9. storočí.

Dôkazom vysokého veku kostola sú historické múry, ktoré sa smerom hore zakrivujú dovnútra. V polovici 13. storočia prešla stavba výraznými úpravami, kedy boli upravené pôvodné, polkruhom ukončené okná lode.

Okná na severnej strane boli v tomto období zamurované a tie na južnej strane vymenené za okná ranogotického štýlu. Kostolík sa dočkal aj nového oltára. 

Existujú výskumy, ktoré dokazujú, že na Slovensku máme ešte minimálne jednu stavbu s pôvodom datovaným až do obdobia Veľkej Moravy. Mal by ňou byť kostolík v obci Kostoľany pod Tribečom. 

Najšikmejšia stavba

Najviditeľnejšou dominantou námestia Banskej Bystrice je Hodinová veža. S výstavbou unikátnej veže sa začalo už v roku 1552 a jej pôvodná výška bola 20,05 metrov. Koncom 17. storočia sa však dočkala barokovej nadstavby s ďalšími hodinami.

Život stavby nebol vždy jednoduchý. V minulosti niekoľkokrát vyhorela, kvôli čomu si musela prejsť viacerými prestavbami. Dnešná podoba veže je totožná s verziou po roku 1761, kedy vežu zasiahli zatiaľ posledné ničivé plamene.

V minulosti veža slúžila ako strážny objekt, odkiaľ služba pozorovala nepriateľov a dozerala na mesto, či niekde nevznikol požiar. Súčasťou objektu bolo aj väzenie, od ktorého viedla priama cesta ku klietke hanby a pranieru na námestí. 

Veža sa od svojej osi začala vychyľovať na začiatku 20. storočia. Hoci nejde o extrémny uhol, je viditeľný voľným okom. V súčasnosti je naklonená o 68 centimetrov.

K šikmej veži sa viaže aj legenda, podľa ktorej ju naklonili anjeli, ktorí sa zrazili a zachytili o jej vrchol, keď v noci leteli nad jej strechou. 

Poslednou rekonštrukciou prešla veža v rokoch 1993 – 1996. Odvtedy majú návštevníci možnosť zdolať 101 drevených schodov, ktoré vedú na ochodzu veže. Odtiaľ uvidia na celé mesto, kopce Veľkej Fatry a Nízke Tatry. 

Najdlhší visutý most

O tom, že Slovensko má krásnu prírodu, niet pochýb. Vedel si však, že sa môžeme pochváliť aj dokonalou turistickou sieťou, ktorej súčasťou sú viaceré visuté mosty? Po turistických značkách prejdeš na Slovensku až 15-tisíc kilometrov. 

V roku 2019 u nás pribudla ďalšia zaujímavá atrakcia. Ide o najdlhší lanový most s lezeckou sieťou na Slovensku, ktorý je súčasťou via ferraty na Skalke pri Kremnici. Most je dlhý 78 metrov a miestami visí medzi bralami až 45 metrov nad terénom.

Most s dĺžkou takmer 80 metrov bol vyrobený z 9 ton materiálu. Podľa realizátora projektu Pavla Rajčana bolo najväčším problémom dostať ho všetok na správne miesto.

Nosná konštrukcia mosta pozostáva zo štyroch oceľových lán, celkovo bolo použitých aj 2,5 m3 betónu. Pochôdznú časť mosta tvoria stupnice vzdialené od seba 50 cm.

Na moste sa môžu nachádzať v jednom čase maximálne dve osoby a je určený ľuďom, ktorí nemajú strach z výšok. Samozrejmosťou je povinná výstroj a pevná obuv.

Najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe

Posledná pamiatka, o ktorej si niečo povieme, nie je naj len na Slovensku, ale aj v celej Európe. Ide o Dóm svätej Alžbety nachádzajúci sa v centre Košíc. Zároveň ide o najväčší kostol na Slovensku s plochou interiéru 1 200 metrov štvorcových. 

Gotická stavba sa začala stavať na začiatku 14. storočia a výstavba bola ukončená v roku 1508. Jej súčasťou je svätyňa, dve veže, poschodová sakristia, dve kaplnky a predsieň. Do najvýchodnejšej gotickej katedrály v Európe sa zmestí až 5 000 ľudí. 

Vonkajšia dĺžka Dómu je 60 metrov, šírka 36 metrov, výška severnej veže 59 metrov, hlavnej lode 24 metrov a bočných lodí 12 metrov. Komplex Dómu bol v roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. 

Dominanta Košíc nebola budovaná ako katedrála, no svojou veľkolepou koncepciou prekonala svätostánky biskupských sídel.

Ide o dielo nadregionálneho charakteru, ktoré svojimi umeleckými hodnotami zaujalo prvoradé miesto v slovenskom stredovekom umení.

Zdroje: yimba.sk, Čierne diery, TA3, Hradiska.sk, Visit Banská Bystrica, Idem.sk, Sorger.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá