Namiesto drinku na pláži prevarená voda v termoske. Karin organizuje pobyty, ktoré zmenili život mnohým Slovákom (ROZHOVOR)

  • Ajurvéda je najstaršie svetové učenie o zdraví. Vzniklo pred tisíckami rokov na Srí Lanke a v Indii
  • Nejde však o žiaden módny výstrelok či o šarlatánstvo, hovorí amabasádorka ajurvédy na Slovensku Karin Grofová
karin grofová
Startitup/Roman Naništa, archív Karin Grófová
  • Ajurvéda je najstaršie svetové učenie o zdraví. Vzniklo pred tisíckami rokov na Srí Lanke a v Indii
  • Nejde však o žiaden módny výstrelok či o šarlatánstvo, hovorí amabasádorka ajurvédy na Slovensku Karin Grofová

Ajurvéda predstavuje ucelený medicínsky systém, ktorý bol v roku 1982 uznaný aj Svetovou zdravotníckou organizáciou. Študuje sa rovnako ako klasická medicína, teda šesť rokov.

Najlepšie univerzity sú na Srí Lanke a v Indii. Je ju však možné študovať napríklad aj v Londýne a rôzne ajurvédske kurzy nájdeme tiež u našich českých susedov.

„V tom čase som o ajurvéde nevedela vôbec nič. Hovorilo sa o tom veľmi málo, preto si mnohí predstavujú šamanov, ktorí sa vás snažia vyliečiť. Jedného dňa som však sedela so známym na káve, vášnivým cestovateľom, ktorý mi povedal, že jeho najlepšie investované cestovateľské peniaze boli práve za ajurvédsky pobyt. Tiež som si v televízii pozrela dokument o ajurvéde, kde som videla, ako funguje a že tam má človek dočinenia so študovaným lekárom,“ hovorí Karin, ktorá sa rozhodla spolu s partnerom absolvovať ajurvédsky pobyt.

zdroj: archív Karin Grofová

Svoje skúsenosti a zážitky zo Srí Lanky sa rozhodla zdieľať s okolím. Telefonáty od známych však pribúdali a Karin sa po rokoch a popri práci v marketingu rozhodla založiť webovú stránku, kde zhrnula všetky podstatné informácie o ajurvéde.

„Z web stránky sa časom stala cestovná agentúra, ktorá sa špecializuje len na ajurvédske pobyty na Srí Lanke. Tiež mám v ponuke aj vynikajúcu kliniku v Maďarsku,“ objasňuje Karin, ktorá predtým dlhé roky pôsobila v komerčnej sfére, hlavne v reklamných agentúrach a na marketingovom oddelení vo veľkej korporácii.

Karin hovorí, že ajurvédu netreba brať ako módny výstrelok a vôbec nejde o žiadne šarlatánstvo. Ide o medicínsky systém a liečebný pobyt s pridanou hodnotou. Nie je to klasická all-inclusive dovolenka, kde si večer dáš pohár vínka a steak.

  • Prečo nelieči ajurvéda príznaky choroby rovnako, ako klasická medicína
  • Čo ťa čaká hneď po príchode do rezortu
  • Ako prebieha konzultácia s ajurvédskym lekárom 
  • Ktoré skupiny ľudí navštevujú tieto pobyty
  • Aká je cena ajurvédskeho pobytu na ďalekej Srí Lanke

Čím je ajurvédska medicína iná ako „klasická“ západná?

Ajurvéda nelieči príznaky choroby ako klasická medicína, ale zameriava sa na liečbu príčiny. Nestojí proti klasickej medicíne, ale môže sa s ňou vhodne dopĺňať. Je vhodná pri liečbe chronických chorôb, západná medicína je zas skvelá na akútne stavy.

Ajurvédska liečba sa vraj zameriava na nastolenie fyzickej a psychickej rovnováhy…

V ajurvéde ide o to, že naším telom prúdi istá energia, no môže sa stať, že ostane zablokovaná, a to aj vplyvom vonkajším faktorov ako sú nevhodná strava, zlý životný štýl či práca alebo vzťahy, ktoré nás nerobia šťastnými. Ajurvéda sa snaží naše telo harmonizovať.

Jedinou úlohou klientov na ajurvédskom pobyte je sa dostaviť na masáž či terapiu. Všetko ostatné – jedlo, pitný režim či bylinná liečba, im pristáva na stole.

Ako prvá je po príchode do rezortu konzultácia s ajurvédskym lekárom?

Ajurvédsky lekári využívajú rôzne postupy pri diagnostike, ako napríklad diagnóza pomocou pulzu, diagnóza z jazyka, z pokožky, nechtov či oka. Vďaka tomu vidia, ktorí orgán nepracuje, ako má a potrebuje pomoc.

Na tomto základe lekár zostaví presný individuálny liečebný plán s jednotlivými procedúrami a masážami, predpíše individuálnu stravu a bylinné liečivá. Počas pobytu sa tiež môžete zúčastňovať dychových cvičení a cvičení jogy.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá