Nastáva posledné superdivadlo roka. Nezabudni sa pozrieť na oblohu

  • V piatok nás čaká posledný supermesiac v tomto roka
  • Zároveň to je prvý spln Mesiaca na jeseň
supermesiac
Unsplash/Ganapathy Kumar
  • V piatok nás čaká posledný supermesiac v tomto roka
  • Zároveň to je prvý spln Mesiaca na jeseň

V piatok nás čaká posledné veľké vesmírne divadlo, čo sa týka splnu Mesiaca. Septembrový spln, ktorý je prvým jesenným splnom zároveň, ukončuje sériu supersplnov. Tá sa začala splnom Mesiaca v júli.

Štvrtý supermesiac v poradí bude posledným na dlhý čas. Na ďalší sa budeš môcť tešiť až budúci september.

Portál ePočasie.eu uvádza, že Mesiac sa do splnu dostane v našich končinách na obed, konkrétne o 11:57 hod. Práve v tom čase nebude možné pozorovať Mesiac. Milovníci vesmíru sa ale dočkajú večer okolo 18:45, keď vyjde na oblohu. A dokonca sa bude javiť v splne už dva dni v pred splnom a jeden deň po, uvádza The Washington Post.

Supermesiac sa bude javiť väčší a jasnejší ako obyčajné splny. Tento úkaz nastáva, keď je Mesiac v najbližšom bode obežnej dráhy k Zemi. Supermesiace sa môžu javiť až o 14 percent väčšie a o 30 percent jasnejšie ako bežné splny.

Stáva sa to preto, že obežná dráha Mesiaca okolo Zeme je skôr elipsa ako dokonalý kruh, čo znamená, že sú chvíle, keď je Mesiac ďalej od našej planéty, a ďalšie, keď sa približuje.

Podľa odborníka na zatmenie a bývalého astrofyzika NASA Freda Espanaka, keď sa úplne osvetlená tvár Mesiaca otočí k Zemi, bude od našej planéty približne 361 552 kilometrov, uvádza Space.

Ružový mesiac nazývaný ako jahodový mesiac
zdroj: Unsplash/Zoltan Tasi

Spln uľahčoval žatvu 

Ako už napovedá názov tohto splnu, viaže sa k zberu letnej úrody, pri ktorej žatvu uľahčoval práve Mesiac v splne poskytujúci viac svetla.

„V časoch pred traktormi so svetlometmi bolo mesačné svetlo rozhodujúce pre rýchly zber úrody skôr, ako dážď spôsobil hnilobu,“ povedal redaktor magazínu Sky & Telescope Alan MacRobert pre USA Today.

Názov Úrodný mesiac sa vyskytoval v Amerike aj v Európe. NASA pripomína, že prvé použitie zaznamenal Oxfordský anglický slovník v roku 1706.

V Európe sa používali aj ďalšie mená ako Ovocný mesiac, keďže s blížiacim sa koncom leta dozrieva množstvo plodov, a Jačmenný mesiac podľa zberu a mlátenia jačmeňa.

Podľa Farmárskeho almanachu, ktorý uverejňuje mená splnov podľa pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky, sa septembrový spln zvykol volať aj ako Kukuričný mesiac. Názov súvisel so zberom základných plodín: kukurice, tekvice, tekvice, fazule a divokej ryže.

Pozorovať ho je možné aj voľným okom 

Pre Úrodný mesiac je typický práve oranžový odtieň, uvádza EarthSky, spôsobený tým, že Mesiac je bližšie k obzoru, a tým vytvára väčšiu hrúbku zemskej atmosféry, ktorá budí dojem oranžovej.

Červené sfarbenie zas spôsobujú mraky a prach v zemskej atmosfére.

Blízkosť k horizontu môže spôsobiť aj ilúziu, že Mesiac je väčší ako počas iných splnov. V skutočnosti však nejde o supermesiac a jeho veľkosť je rovnaká ako inokedy.

Mesiac v splne
zdroj: Unsplash/KT

Najväčšia výhoda pozorovania Mesiaca v splne je, že sa dá pozorovať aj voľným okom. Ak však chceš zažiť ešte podrobnejšie pozorovanie, na zahodenie nie sú ani ďalekohľady a teleskopy.

Supermesiace lákajú aj fotografov po celom svete. Ak chceš urobiť nejaké zábery Mesiaca, NASA odporúča použiť niečo na stabilizáciu tvojho mobilného telefónu alebo fotoaparátu.

Vypni blesk a zaostri fotoaparát na Mesiac a nie na oblohu. Ľudia s teleskopmi môžu fotiť aj cez jeho okulár.

Zdroje: Washington Post, Space, USA Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá