NATO prvýkrát vo svojej histórii nasadilo „zabijácke“ roboty. Strážia hranicu východnej Európy

  • Severoatlantická aliancia nasadila robotické vozidlá THeMIS na rusko-litovskú hranicu
  • Ide prvé nasadenie takýchto robotov Alianciou
  • Roboti môžu niesť viacero typov munície
robotické vozidlo THEMIS v rukách estónskej armády
Robotické vozidlo THeMIS v rukách estónskej armády, Milrem Robotics
  • Severoatlantická aliancia nasadila robotické vozidlá THeMIS na rusko-litovskú hranicu
  • Ide prvé nasadenie takýchto robotov Alianciou
  • Roboti môžu niesť viacero typov munície

Hranice Severoatlantickej aliancie majú nových strážcov. Sú nimi roboty THeMIS, ktoré sú nasadené na litovsko-ruskej hranici. Ide tak o prvé nasadenie robotov Severoatlantickej aliancie na takýto účel.

Roboty patria 13. ľahkej brigáde Kráľovskej holandskej armády, ktorá do Litvy poslala štyri svoje stroje.

Miesto nasadenia nie je náhodné, ale symbolické. NATO sa zaviazalo posilniť svoje pozície v Litve, v krajine panujú obavy z prípadnej ruskej agresie smerom na Pobaltie.

Ich prítomnosť v Litve potvrdil pre portál Janes podplukovník Sjoerd Mevissen, ktorý je veliteľom jednotky robotiky a autonómnych systémov (RAS) Kráľovskej holandskej armády.

Mevissen uviedol, že cieľom ich nasadenia je vyvinúť a zdokonaliť doktrínu na úrovni čaty.

„Stroje boli odovzdané na experimentálne použitie v operačnej jednotke vo vojensky relevantnom prostredí. Nie sú to len testy na cvičisku. Sme pod priamymi očami a ušami Rusov,“ vysvetlil Mevissen.

Roboti sa majú nachádzať v presne nešpecifikovanej lokality Litvy už od septembra.

Čo je to THeMIS

Meno robota je vlastne skratka Tracked Hybrid Modular Infantry Systems (Pásové hybridné modulárne pechotné systémy). Vyrába ho estónska firma Milrem Robotic. Vo výzbroji ho má osem krajín NATO, a to Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Nórsko, Španielsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty.

Celkovo ich zakúpilo 16 krajín. Vozidlo sa pohybuje na pásoch, podobných tanku. Robot môže byť použitý na viaceré účely od logistiky, prepravu zranených až po ľahký boj. Na základe toho sa dá meniť aj jeho stavba a zbrane.

Majú modulárne veže, ktoré môžu byť vybavené niekoľkými typmi zbraní vrátane ľahkých a ťažkých guľometov, 40 mm granátometov, 30 mm autokanónov a protitankových rakiet, ako aj ľahkých prieskumných dronov na identifikáciu cieľov zo vzduchu alebo šiestimi samovražednými dronmi, ktoré majú 3,5 kila bojovú hlavicu a dokážu letieť 60 minút.

Milrem Robotics – THEMIS

Môžu sa pohybovať samostatne, pričom sa riadia diaľkovým ovládačom. V súčasnosti nemajú schopnosť automaticky spustiť paľbu ani systémy umelej inteligencie na vlastnú identifikáciu a ničenie cieľov.

V bojovej verzii tak môže byť na ochranu pechoty pred nepriateľskou paľbou, ale tiež môže byť schopný bojovať i proti pechote, obrneným vozidlám a dokonca aj proti tankom.

Ukrajina disponuje robotami THeMIS v jej nákladnej verzii, ktorá umožňuje prepravu zbraní alebo iného nákladu. Potrebná by pre Ukrajinu bola teraz i verzia, ktorá by bola určená na ničenie dronov.

Vozidlo sa dokáže pohybovať rýchlosťou 20 kilometrov za hodinu. Poháňa ho hybridný naftovo-elektrický motor, ktorý dokáže prejsť na čisto elektrickú verziu na 1,5 hodiny. V móde, keď je poháňaný elektrickým motorom, je navyše i tichý, vďaka tomu sa môže vyhnúť nepriateľovi. Maximálna užitočná hmotnosť vozidla je 1 200 kíl.

Operátor môže byť od vozidla vzdialený do 1,5 kilometra.

Nejde o prvé nasadené vozidlo na svete 

THeMIS však nie je prvé autonómne vozidlo, ktoré kedy bolo nasadené. Rusko v minulosti nasadilo svoje bezpilotné vozidlá Uran-9.

Uran-9 už boli nasadené v ostrej prevádzke vo vojne v Sýrii, ale boli tam zaznamenané nemalé problémy. Vozidlá nemali dosahovať potrebné štandardy, nereagovali na zastavenie, alebo sa naopak odmietali pohnúť a boli hlásené aj problémy s kanónom a nízka palebná sila. V niektorých prípadoch malo vozidlo dokonca úplne odignorovať príkazy operátora.

Ďalším nasadením vozidlom, ktoré Rusi použili dokonca na Ukrajine, je odstranovač mín Uran-6. Robotický systém dokáže identifikovať a zneškodniť výbušné predmety a je schopný odolať výbuchom až do ekvivalentu 4 kíl TNT. Dá sa použiť pri vytváraní priechodov v mínových poliach.

Ruská armáda má disponovať niekoľkými desiatkami týchto strojov. Vozidlo má však rôzne obmedzenia, pričom operátor musí stať blízko vozidlo.

Takéto stroje sa vyvíjajú v USA, Číne, Izraeli, Austrálii a Spojenom kráľovstve. „Je len otázkou času, kedy ich uvidíme v akcii, možno pri možnej ďalšej invázii na Taiwan,“ konštatoval španielsky denník El Confidencial.

Zdroje: Janes, Milrem Robotic, El Confidencial

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá