Putinov miláčik je len 32 km od hraníc NATO. Ide o najväčší jadrový bombardér na svete

  • Najväčšie ruské jadrové bombardéry boli pozorované len 32 kilometrov od hraníc NATO
  • Neďaleko Francúzska sa zase objavila ruská ponorka
Tupolev -160
Kremlin.ru/Flickr, Dmitry Terekhov
  • Najväčšie ruské jadrové bombardéry boli pozorované len 32 kilometrov od hraníc NATO
  • Neďaleko Francúzska sa zase objavila ruská ponorka

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vzdušný priestor členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) neustále lemujú lietadlá Aliancie. Ich cieľom je monitorovať a získavať spravodajské informácie ohľadom situácie na Ukrajine, v Rusku a Bielorusku. Okrem špionážnych prostriedkov v podobe lietadiel odborníci venujú pozornosť aj satelitom.

Tie odhalili, že neďaleko hraníc Európskej únie a zároveň aj NATO Rusi zhromaždili viaceré strategické bombardéry, ktoré sú schopné niesť i nálože s jadrovou hlavicou.

Prvé bombardéry sa na základni objavili v auguste 

Bombardéry sa objavili na satelitných snímkach spoločnosti Planet Labs. Nórsky portál Faktisk, ktorý je zameraný hlavne na fact checking, uvádza, že snímky zobrazujú sedem Tu-160 Blackjack a štyri Tu-95 Bear-H. Snímky, ktoré boli spravené minulý týždeň zachytili tieto stroje na ruskej leteckej základni v Olenja na polostrove Kola.

Základňa sa nachádza len 32 kilometrov (20 míľ) od hraníc Nórska, ktoré je členom Aliancie. Od hraníc Európskej únie, konkrétne Fínska, je vzdialené 150 kilometrov.

Sovietsky blackjack 

Tupolev Tu-160 je sovietsky bombardér, ktorý vznikol v čase Studenej vojny. Ide o najväčší bombardér, ktorý vie prekonať Mach 2. V roku 2022 sa pýši titulom najväčšieho a najťažšieho bojového lietadla a zároveň je najrýchlejší používaný bombardér a najväčšie a najťažšie lietadlo s meniteľnou geometriou krídel, aké kedy lietalo.

Maximálny dolet má 12 300 kilometrov.

Rusko disponuje približne 16 kusmi, pričom sa tieto typy zapojili od invázie na Ukrajinu.

Jeho vývojom Sovieti sledovali alternatívu ku americkému bombardéru Rockwell B-1 Lancer. S americkou verziou je tá sovietska navyše veľmi opticky podobná, až by sa dalo hovoriť o dvojičkách.

Tu-160
zdroj: Flickr/Anna Zvereva

Dve výsuvné komory lietadla pojmú takmer 29 ton zbraní. Môžu byť vyzbrojené raketami vzduch – zem Ch-55, ktoré môžu mať i jadrovú raketu a pojať môžu 12 kusov. A raketou vzduch – zem Ch-15 (do 24 kusov), ktorá je určená prioritne ako protiradarová strela, no môže niesť aj jadrovú hlavicu. Z lietadla bola otestovaná aj najväčšia termobarická (vákuová) puma, prezývaná „Otec všetkých bômb“.

Tu-160, ktorý sa v kóde NATO označuje ako Blackjack, si obľúbil aj ruský prezident Vladimir Putin. Ten si dokonca vyskúšal pilotovanie jeho cvičnej verzie. Rozhodol aj o obnove výroby tohto stroja, modernizovanú verziu malo dostať ruské letectvo v počte 50 kusov.

Nezvyčajný pohyb bombardérov zachytila v minulosti už izraelská spoločnosť ImageSat International, ktorá si Tupolevy všimla už v septembri i v auguste, uvádza Jerusalem Post.

Bombardéry sa väčšinou nachádzajú na leteckej základni Engels, 720 kilometrov juhovýchodne od Moskvy.

Vysvetlení môže byť viacero 

Podľa odborníkov môže mať prítomnosť lietadiel viaceré vysvetlenia.

Profesorka Katarzyna Zysk z Nórskeho inštitútu pre obranné štúdie uviedla, že cieľom umiestnenia bombardéra môže byť jadrové odstrašovanie.

„Skutočnosť, že sú tam rozmiestnené lietadlá, je súčasťou (Vladimirovho) Putinovho odstrašovania, a tým chce podporiť jadrové odstrašenie a hrozby a dať im dôveryhodnosť,“ uviedla profesorka pre Faktisk.

Rozmiestnenie lietadiel prichádza v časoch, keď Putin varoval svet, že je pripravený ilegálne anektované oblasti brániť všetkými dostupnými prostriedkami. Teda aj jadrovými zbraňami. „Nejde o bluf,“ varoval Putin.

Ďalším vysvetlením by mohlo byť vojenské cvičenie. Newsweek uvádza, že každoročne sa v Rusku koná cvičenie Grom (hrom). Cvičenie má za cieľ preveriť nukleárne kapacity Ruska a sú do neho zapojené okrem bombardérov aj ponorky alebo rakety.

Iljušin  Il-78, Tupolev Tu-160, Micoyan&Gurevich MiG-31
zdroj: Flickr/Dmitry Terekhov

Práve letecká základňa na polostrove Kola bola v minulosti dôležitým mostíkom, odkiaľ sa predpokladalo, že budú spustené útoky voči Spojeným štátom a Európe.

Ďalším vysvetlením môže byť, že premiestnenie bombardérov má odľahčiť leteckú základňu Engels.

„Cieľom môže byť odbremeniť hlavnú základňu v Engels, či už kvôli nevyhnutným opravám a údržbe, alebo len zmierniť pracovné zaťaženie podporného personálu a štruktúr,“ povedal Newsweeku docent na Kráľovskej nórskej akadémii vzdušných síl Lars Peder Haga.

„Nakoniec, a to považujem za najmenej pravdepodobný dôvod, tam môžu byť na doplnenie rakiet na útoky proti Ukrajine. To spočíva na predpoklade, že pre tieto lietadlá sú v Olenji uložené konvenčné rakety s plochou dráhou letu zo vzduchu, a to neviem s určitosťou,“ dodal.

Aj ruská ponorka 

Okrem bombardérov sa na konci septembra v blízkosti hraníc objavila aj ruská ponorka Novorossijsk, ktorú sprevádzal vlečný remorkér Sergey Balk, uvádza BFMTV.

Ide o ponorku triedy Kilo, ktorá vstúpila do služby v roku 2014. Ide o dieselovú ponorku, ktorá má za úlohu hliadkovať, uskutočňovať protilodné a protiponorkové operácie.

Ponorka plávala po hladine asi 100 kilometrov od francúzskeho Bretónskeho polostrova v Biskajskom zálive. Vyprevadilo ju francúzske, neskôr španielske a britské námorníctvo.

Francúzi ale upozorňujú, že ruské ponorky „zablúdia“ do vôd v blízkosti Francúzska pravidelne, a tak nejde o výnimočnú udalosť.

Zdroje: Faktisk, Newsweek, Jerusalem Post, Newsweek, BFMTV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá