Rusko nasadilo na Donbas už aj robotické vozidlá, ani zďaleka však nie sú perfektné

  • Ruská armáda nasadila na Donbas odmínovacie roboty Uran-6
  • Roboty majú pomáhať odmínovať Mariupol
  • Expert ale tvrdí, že majú obmedzenia
uran-62
Telegram/Zvezda News
  • Ruská armáda nasadila na Donbas odmínovacie roboty Uran-6
  • Roboty majú pomáhať odmínovať Mariupol
  • Expert ale tvrdí, že majú obmedzenia

Ruská armáda dlhodobo vyvíja robotické systémy a zbrane, ktoré majú byť pýchou armády. Nie je preto prekvapením, že niektoré tieto „kúsky“ nasadila i počas súčasného konfliktu na Ukrajine.

Do akcie sa tak okrem bezpilotných dronov Orlan a Ochotník dostali aj odmínovacie roboty Uran-6. Expert ale upozorňuje, že i tieto roboty nie sú autonómne a majú určité obmedzenia, aj čo sa týka bezpečnosti.

Odmínovanie v Mariupole 

Uran-6 mal byť nasadený na Donbas. Konkrétne má od mín čistiť zničené prístavné mesto Mariupol, ukazujú zábery, ktoré zverejnili viaceré ruské médiá či ruské ministerstvo obrany.

Nasadenie odmínovacieho robota v akcii nie je premiérou. Uran-6 bol nasadený aj v občianskej vojne v Sýrii, kde Rusko stojí na strane miestneho prezidenta Bašára Asada. V Sýrii malo zariadenie pomôcť odmínovať úseky ciest. Nasadený bol aj v konflikte o Náhorný Karabach.

Na Ukrajine čistí mesto od schovaných mín. Robot je vhodný na použitie v lesnom, ako i mestskom prostredí.

Portál Army Technology uvádza, že môže byť nasadený v rámci operácií prieskumu mín a čistenia oblastí. Pri tejto činnosti sa identifikuje a odstraňuje výbušná munícia, ako aj protipechotná a protitanková mína.

Robotický systém tiež dokáže identifikovať a zneškodniť výbušné predmety a je schopný odolať výbuchom až do ekvivalentu 4 kíl TNT. Dá sa použiť pri vytváraní priechodov v mínových poliach. Ruská armáda má disponovať niekoľkými desiatkami týchto strojov.

Ruské médiá chcú ukázať, že ich armáda je moderná a sofistikovaná, tvrdí odborník 

Samuel Bendett, analytik Centra pre námornú analýzu a vedúci pracovník Centra pre novú americkú bezpečnosť pre Popular Science, uviedol, že ide skôr o propagandu, ktorá má demonštrovať, že ruská armáda je modernou armádou.

„Ruské štátne médiá ukazujú prácu Uran-6, aby demonštrovali, že armáda krajiny používa moderné, sofistikované vybavenie,“ povedal Bendett.

Analytik ale upozorňuje na obmedzenia, ktoré toto robotické vozidlo má.

„Vidíme obmedzené použitie UGV Uran-6, pretože operátor musí byť relatívne blízko k vozidlu, nie viac ako niekoľko stoviek stôp, a tak sa Uran-6 používa, kde ruské alebo spojenecké sily Ruska zabezpečili oblasť a tam, kde ukrajinské útoky nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo,“ vysvetlil expert.

Vozidlo sa teda nedá používať na vzdialenosť niekoľkých stoviek metrov, najviac tak desiatok metrov. Robot umožňuje vykonať „hrubé“ čistenie v najviac zasiahnutých oblastiach, kde pri prechode povrchu dokáže zneškodňovať míny a výbušniny, a tak znižuje nebezpečenstvo pre ďalší personál.

Robot ale nedokáže odhaliť lepšie ukryté alebo nevhodne umiestnené bomby. Nastúpiť tak musí aj ľudský personál, prípadne psy vycvičené na vyhľadávanie výbušnín.

Väčšinu činnosti aj tak vykonávajú ľudia 

Úplné čistenie oblasti od výbušnín po boji môže trvať roky a v niektorých prípadoch dokonca desaťročia. To je pravdepodobne aj prípad Donbasu, kde prebiehajú ťažké boje, pri ktorých obe strany používajú množstvo výbušnej munície.

„Keďže ruské sily pokračujú v pomalom postupe cez ukrajinské územie, je pravdepodobné, že ruské ministerstvo obrany bude vo svojich propagačných videách ukazovať ďalšie využitie Uránu-6,“ uvádza Bendett.

„Zároveň existuje množstvo dôkazov, že väčšinu odmínovania v skutočnosti vykonávajú ľudskí ženisti, ktorí musia pešo identifikovať a ničiť míny, muníciu a inú (nevybuchnutú muníciu),“ uviedol expert.

Ženisti navyše musia ručne smerovať a ovládať robota pomocou ovládača. Tiež nie je vylúčené, hlavne v priebehu súčasnej fázy konfliktu, že vojaka, ktorý bude ovládať robota, nezasiahne delostrelectvo nepriateľa.

Dvojča zariadenia, bojové vozidlo Uran-9, ktoré je vyzbrojené 30 mm automatickým kanónom, protitankovými raketami Ataka a plameňometmi Shmel, na Ukrajinu zatiaľ nenasadili. Už počas jeho nasadenia v Sýrii sa objavovali problémy s optikou, streľbou i pohybom.

Benett uvádza, že ešte hodnú chvíľu potrvá, kým budú Rusi disponovať autonómnou technológiou, ktorú by využívali v hojnom počte, čo by eliminovalo straty na ľudských životoch a zvýšilo bezpečnosť.

Zdroje: Army  Technology, Popular Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá