NÁVOD: O voľbu zo zahraničia môžeš požiadať už len do zajtra

  • Požiadať o voľbu zo zahraničia môžeš už len do stredy
  • Prinášame ti kompletný návod, ako na to
  • Podľa Jozefa Lenča môžu byť hlasy zo zahraničia kľúčové
Na obrázku skupina ľudí a formulár na voľby zo zahraničia
Ilustračné foto: Unsplash/Campaign Creators, TASR
  • Požiadať o voľbu zo zahraničia môžeš už len do stredy
  • Prinášame ti kompletný návod, ako na to
  • Podľa Jozefa Lenča môžu byť hlasy zo zahraničia kľúčové

Ak žiješ alebo sa v deň predčasných parlamentných volieb (30. september) nachádzaš v zahraničí, stále máš možnosť voliť zo zahraničia poštou. Avšak treba tak urobiť čo najskôr. Čas sa totiž kráti a požiadať sa dá už len do stredy (9. 8.).

O voľbu zo zahraničia pritom do tohto pondelka požiadalo už viac ako 53 000 ľudí. Pre TASR to uviedli z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. Startitup ti prináša prehľad, ako voliť zo zahraničia.

O voľbu zo zahraničia treba požiadať do stredy

Urobiť tak môžeš elektronicky alebo listom. Pokiaľ si vyberieš elektronickú možnosť, požiadať o voľbu poštou môžeš cez webovú aplikáciu na stránke Ministerstva vnútra. Listom treba žiadosť posielať na adresu: Ministerstvo vnútra SR, odbor volieb, referenda a politických strán, Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29, SLOVAK REPUBLIC. Vzor žiadosti je rovnako zverejnený na webe rezortu.

V žiadosti treba uviesť adresu v zahraničí, na ktorú ti rezort zašle volebné materiály (obálku na hlasovanie, návratnú obálku a poučenie o spôsobe hlasovania).

Pokiaľ si požiadal elektronicky, od ministerstva dostaneš obálku na hlasovanie, návratnú obálku a poučenie o spôsobe hlasovania. Hlasovacie lístky si musíš stiahnuť z webu Ministerstva vnútra a vytlačiť sám. Ak si požiadal o voľbu poštou písomne, poštou ti prídu okrem obálok aj hlasovacie lístky.

Na obrázku sú obálky a lístky pre voľbu poštou
zdroj: TASR

Ak sú údaje na hlasovacom lístku uvedené na dvoch stranách, máš si vytlačiť obe, pokiaľ možno obojstranne. Ak takúto možnosť nemáš, oba listy hlasovacieho lístka treba pevne spojiť, informuje TASR.

Ministerstvo upozornilo, že ak volič vytlačí neúplný hlasovací lístok, je neplatný. Prednostný hlas zakrúžkovaním poradového čísla kandidáta možno dať najviac štyrom osobám.

Následne má volič vložiť hlasovací lístok do obálky na hlasovanie s pečiatkou ministerstva a tú do návratovej obálky označenej heslom „VOĽBA POŠTOU – ELECTION BY MAIL“. Návratnú obálku s hlasovacím lístkom treba zaslať tak, aby bola doručená do podateľne rezortu najneskôr do piatka 29. septembra do 12.00 h.

„Pri elektronickej žiadosti môže volič sledovať základné informácie o priebehu doručovania zásielky v informačnom systéme pre voľbu poštou po prihlásení,“ uviedlo ministerstvo. Podrobnejšie informácie nájdu voliči na webe Slovenskej pošty po zadaní čísla zásielky (podacieho čísla), ktoré bolo voličovi doručené v notifikačnom emaile.

Volič môže požiadať aj o opakované doručenie materiálov na hlasovanie v prípade, že pôvodná zásielka sa ministerstvu vrátila ako nedoručená. Rezort o tom voliča informuje mailom. Registráciu pre voľbu poštou možno zrušiť, len ak bola zásielka s materiálmi na hlasovanie ministerstvu vrátená ako nedoručená. Aj o tom voliča informujú mailom.

Volič môže hlasovať v predčasných parlamentných voľbách mimo územia Slovenska, ak nemá trvalý pobyt na Slovensku, ale aj ak ho má, no v čase volieb bude v zahraničí.

Politológ: Hlasy zo zahraničia môžu rozhodnúť o tom, ako bude parlament vyzerať

Podľa politológa Jozefa Lenča bude kľúčovým najmä to, koľko ľudí sa volieb zo zahraničia zúčastní. „Množstvo strán sa potáca na hranici piatich percent. V prípade, že hlasy zo zahraničia budú smerovať k tým stranám, je možné, že práve občania Slovenska žijúci v zahraničí rozhodnú o tom, ako bude definitívne vyzerať parlament po týchto voľbách,“ hovorí pre Startiup Lenč.

Podľa experta niektoré z politických strán v kampani cielia aj na zahraničných Slovákov. „Tie, ktoré si to uvedomovali už v minulosti alebo mali výraznú voličskú podporu aj zo zahraničia,“ tvrdí odborník. Ako príklad uvádza Progresívne Slovensko, ktoré už dlhšie robí napríklad diskusie so svojimi podporovateľmi žijúcimi v zahraničí.

Avšak zahraniční Slováci neušli ani pozornosti SNS. „Andrej Danko teraz dal na sociálne siete fotografiu z Londýna,“ upozorňuje politológ.

„Mnohí iní si možno tiež začínajú uvedomovať, že napríklad cez tri percentá potencionálnych voličov, nie je zanedbateľná skupina voličov Niektorí si to uvedomovali už dávno a pracovali na oslovení týchto voličov, a niektorí si to možno uvedomia až teraz a budú na tom pracovať v kampani,“ myslí si Lenč.

V roku 2020 hlasovalo zo zahraničia 3 825 ľudí, ako sme spomínali, aktuálne požiadalo o túto možnosť už viac než 53 000 ľudí, čo je skutočne veľký nárast. „Dôležitosť volieb si uvedomujú aj občania Slovenska žijúci v zahraničí,“ tvrdí expert.

Odborník pripomína, že Slováci žijúci v zahraničí majú rovnako ako Slováci žijúci na Slovensku rôzne politické preferencie. Taktiež upozorňuje, že nie práve najšťastnejšie výroky politikov na adresu zahraničných Slovákov, môžu voličov odradiť. 

Tých sa v minulosti dopustil napríklad predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini, keď tvrdil, že „zahraniční Slováci si sem chodia iba opravovať zuby“. „Ak sa to bude pripomínať v kampani, tak to niektorí môžu aj trpko ľutovať,“ uzatvára Lenč.

Zdroje: Ministerstvo vnútra SR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá