NÁZOR: Matovič bojuje o Sputnik V. Nevadí mu, že vakcíny pre Slovensko sú dvojakej kvality

Slováci vakcínam neveria, na východe Slovenska sa dokonca nechcú ľudia očkovať. Dôvodom je doslova zbabraná komunikácia štátu a jeho predstaviteľov. Pochybovačne sa o očkovaní vyjadrovali mnohí, napríklad minister Richard Sulík a aj bývalý premiér Igor Matovič. Naše zbrane proti dezinformáciám nefungujú a internetom sa šíria rýchlosťou svetla. Ministerstvo zdravotníctva či polícia, ktoré majú na sociálnych sieťach najväčší dosah, robia maximum, no stále to nestačí a nápady, ako vylepšiť očkovaniu a vakcínam renomé, neprichádzajú.

Slovensko sa ocitlo v informačnej vojne, v ktorej ide o životy, o tom niet pochýb. A dlhotrvajúca kauza okolo vakcíny Sputnik V len priliala olej do ohňa. Dnešný minister financií sa aj napriek tomu nepoučil a boj o ruskú vakcínu pokračuje, začalo sa druhé kolo. Matovič vytiahol všetky tromfy a ide na plný plyn.

Sputnik V ako zbraň

Osviežme si pamäť. Vakcína Sputnik V bola povestná posledná kvapka, krehká koalícia to nevydržala a koaličná kríza naplno prepukla. Dlhé dni až týždne sme videli politikov, ako si odkazujú cez média, kto by mal a nemal odstúpiť a kto za všetko môže či nemôže.

Výsledkom vládnej krízy bola rekonštrukcia vlády. Skončil kabinet na čele s Matovičom a vystriedala ho exekutíva Eduarda Hegera (OĽaNO). K výrazným personálnym zmenám vo vláde nedošlo, tou najhlavnejšou bola výmena na postoch premiéra a ministra financií. Heger sa vymenil s Matovičom.

História sa dnes opakuje, akurát Igor Matovič už, našťastie, nie je na čele krajiny. Stále však zastáva dôležitú funkciu, je minister financií. Vycestoval do Ruska, aby „vybavil“ vakcíny pre Slovensko. Len tak. Jednoducho zobral lietadlo a vyrazil, vláda mu výlet neodsúhlasila. A má sa cestou z Moskvy zastaviť aj v Maďarsku, nikto nevie, že prečo vlastne. 

Najdôležitejšie otázky, na ktoré nemáme odpovede, alebo aspoň nie dostačujúce, sú: Je Slovensko jednotné v rámci zahraničnej politiky? Ako zareagujú koaliční partneri? Nechajú to vyšumieť? No a naozaj Igor Matovič bojuje o vakcínu, ktorá je úplne iná, ako tá, o ktorej písal časopis Lancet?

Dvojaká vakcína

Len nedávno sme boli svedkami kauzy dvojakých potravín. Napríklad také Rakúsko ich malo kvalitnejšie ako Slovensko, väčšie balenia, iné zloženie a podobne. Produkt rovnakej značky si vedel kúpiť aj u nás, len o poznanie horší. Alebo, jednoducho, iný. To isté sa deje aj práve teraz, priamo pred našimi očami. Máme od Ruska vakcínu dvojakej kvality. Inými slovami, máme sa očkovať inou látkou, než aká bola prezentovaná v prestížnom časopise.

A tiež treba zdôrazniť, že sa nerozprávame o kvalite šunky v supermarkete, ale o vakcíne, ktorá má zachraňovať životy. Pravdepodobne neexistuje veľa odvážlivcov, ktorí si do tela nechajú pichnúť látku, o ktorej vieme len na 20 %. Zvyšných 80 % dokumentácie nám Rusi jednoducho neposlali. To už ten výrobca šunky má viac chochmesu a napíše zloženie svojho výrobku.

Igor Matovič nám ju chce ale dopriať. ba čo viac, odletel čo najrýchlejšie do Moskvy, tam sa má stretnúť s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií (Russian Direct Investment Fund) Kirillom Dmitrijevom. „Rokovanie sa bude týkať vakcíny Sputnik V. Cieľom pracovného stretnutia je doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko,“ uviedol rezort financií.

Medzitým sa vyjadrili aj Rusi. Výrobcovia vakcíny Sputnik V na Twitteri uviedli, že „očakávali nepravdivé informácie zo strany neprajníkov a odporcov vakcíny Sputnik V“. Za nepravdivé považujú aj to, že sa šarža vakcíny dodaná na Slovensko líši od tej, ktorá bola spomínaná vo vedeckom periodiku Lancet a požadujú, aby Slovensko vakcíny vrátilo späť. Dôvodom má byť porušenie zmluvy.

Matovič to aj tak nevzdáva. Svojich odporcov nazval idiotmi a chystá ráno tlačovku. Zatiaľ nevie, čo ďalej. Uvidíme teda.

Slovensko je opäť stredobodom pozornosti a okolnosti sú, ako sme si už pri Igorovi Matovičovi zvykli, zmätočné, smutne úsmevné, neriadené a na prvý pohľad nezmyselné. Ak sme sa „dočkali“ koaličnej krízy po vyčíňaní Igora Matoviča pre dovoz vakcíny Sputnik V na Slovensko, teraz môžeme očakávať to isté. Pretože tento exces by mal byť ďaleko za hranicami tolerancie koaličných partnerov, tentokrát nám hrozí skutočná blamáž európskych rozmerov.

Zdroje: TASR, euractiv

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK