Nebezpečné ovocie v slovenskej jedálni: Škola rozdávala kontaminované pochúťky, jedli ich aj rodičia

  • Kontaminované jahody nakúpil dodávateľ v Poľsku
  • Ovocie sa objavilo aj na základnej škole v meste Krásno nad Kysucou
Jahody a dievča berie tácku s jedlom.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik, Freepik/@wirestock
  • Kontaminované jahody nakúpil dodávateľ v Poľsku
  • Ovocie sa objavilo aj na základnej škole v meste Krásno nad Kysucou

Ako sme ťa už informovali pred pár dňami v našom článku, poľskí hygienici varovali pred jahodami s kontamináciou, ktoré sa dostali do obchodov v Poľsku. Odporúčajú, aby ľudia tieto jahody nejedli kvôli riziku nákazy žltačkou.

Spoločnosť Jeronimo Martins Polska SA, majiteľ reťazcov Biedronka a Redenberg Sp. z o.o., predávala toto infikované ovocie na poľskom trhu. Ide o 500-gramové balíky čerstvých jahôd z Maroka, označené šaržou 0000/13-3120/2095. Tento produkt mohli zákazníci kúpiť v Poľsku medzi 11. a 12. marcom. 

Za dovoz jahôd je zodpovedná spoločnosť Dai Fruits SL, sídliaca na Av. Ojos Negros 41 v Sagunte, Valencii, 46520, Španielsko. Ako sa ale zdá, toto ovocie našli aj na základnej škole v Krásne nad Kysucou.

Hygienici uvádzajú, že jahody sú kontaminované vírusom hepatitídy A. Prípadom sa už zaoberajú aj príslušné úrady. „Rozhodne nekonzumujte produkt danej šarže. Ak sa u vás objavia príznaky typické pre infekciu žltačkou, kontaktujte svojho lekára,“ uvádza portál Polsat News.

Na Slovensko sa dostali nelegálne

Riaditeľ a zriaďovateľ školy v Krásne nad Kysucou sa o tejto veci nechceli baviť. Žiakom dali jahody v balíčkoch v školskej jedálni ako čerstvé ovocie k obedu. Ako uvádza portál Noviny.sk, toto ovocie jedli doma nielen školáci.

„Vnučka priniesla. Ona ich nejedla, ale malý vnúčik ich jedol,“ uviedla stará mama žiačky. Tento scenár potvrdili aj ďalší rodinní príslušníci.

„Nahlásil nám to riaditeľ základnej školy,“ uviedla Xénia Lukáčová, regionálna hygienička z Čadce. Mala si to všimnúť jedna mama dieťaťa. „Na základe šarže, ktorá tam bola, ktorú si porovnala so šaržou, ktorá bola na web stránke,“ doplnila hygienička. 

„Tieto jahody sa dostali na Slovensko nelegálnou cestou. Dovozca, ktorý nie je registrovaný, priamo umiestnil tieto jahody v školskom zariadení,“ objasnil Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej verejnej a potravinovej správy Slovenskej republiky.

Leták od zdravotníkov pre rodičov

Ovocie dodávala firma zo Žiliny, ktorá ho nakupovala v Poľsku. „Obchodník to nakúpil v Biedronke. Kompetentná autorita nemala takúto potravinu prevziať, zvlášť, keď sú to deti,“ doplnil Bíreš.

Hygienici z Čadce hneď začali s preventívnymi opatreniami a dali vedieť rodičom, aby sledovali zdravotný stav svojich detí. „Štátna veterinárna potravinová správa nariadila kontroly v obchodných reťazcoch, najmä v pohraničí,“ dodal Bíreš.

Zdravotníci už vytvorili leták pre ľudí z Kysúc, v ktorom upozorňujú na príznaky hepatitídy A, ako sú horúčka, bolesť brucha a ožltnutie.

Nebezpečné mäso

Na trhu sa ale objavil ďalší nebezpečný výrobok. Ako sme ťa informovali, Štátna veterinárna a potravinová správa prostredníctvom portálu RASFF varovala ľudí pred novým problémom s poľským mäsom. Pri kontrole zistili, že je kontaminované nebezpečnou baktériou.

na snímke je pult s mäsom
zdroj: TASR/DPA/Bernd Weißbrod

Informácie na webovej stránke portálu ukazujú, že chladené hydinové mäso predávané na Slovensku, v Česku, Poľsku a Nemecku obsahuje nebezpečnú baktériu Salmonellu Enteritidis. Táto baktéria môže spôsobiť vážne problémy s trávením a črevami. Vyvoláva ochorenie s príznakmi ako vysoká horúčka nad 39 °C, kŕče v bruchu, nevoľnosť, vodnaté hnačky a možné zvracanie.

Uvedené symptómy môžu viesť k dehydratácii. Ak ich začneš pociťovať, ihneď vyhľadaj lekára.

Salmonelóza sa najčastejšie prenáša nedostatočne tepelne upraveným kontaminovaným mäsom. Rovnako aj tepelne neupraveným mliekom a slepačími vajcami či výrobkami z nich. Uviedla to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Hygienici prinášajú ľuďom jednoduchý návod, ako zničiť salmonelu v týchto produktoch.

ÚVZ apeluje na varenie jedál pri teplote minimálne 70 stupňov Celzia. Ideálnou teplotou je 75 stupňov Celzia.

Zdroje: Noviny.sk, Archív SIU, Polsat News, Archív SIU, RASFF

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá