Nebojte sa, sociálne siete dnešnú generáciu nepokazia

  • Vždy ma rozosmeje, keď sa ľudia boja toho, že smartfóny a sociálne siete pokazia dnešných mladých ľudí. Obavy, že internet zničí „ozajstné“ ľudské interakcie sú podobné tomu, keď sa rodičia v 50-tych rokoch báli rock’n’rollovej hudby.
hipster-social-media
  • Vždy ma rozosmeje, keď sa ľudia boja toho, že smartfóny a sociálne siete pokazia dnešných mladých ľudí. Obavy, že internet zničí „ozajstné“ ľudské interakcie sú podobné tomu, keď sa rodičia v 50-tych rokoch báli rock’n’rollovej hudby.

Tvrdenia, že kultúrny progres „poškodzuje našu spoločnosť“, sa v rôznych obmenách objavujú pri každom novom trende a budú sa objavovať znova a znova. Pokiaľ ide o kultúrne zmeny, dnešná generácia nie je iná ako tie predošlé. V 40-tych rokoch minulého storočia mali ľudia hlavy v novinách a uši pri rádiách. V 60-tych to bola telka. Dnes sú kaviarne plné ľudí na laptopoch a smartfónoch. Vidíte tú podobnosť?

To, čo sa deje s technológiou v našej spoločnosti, je jednoducho evolúcia. Technológia nepodkopáva naozajstné medziľudské vzťahy. Jednoducho odhaľuje, kto ľudia naozaj sú. Všetci poznáme klasický prípad 14-ročných dievčat, ktoré strávia 10 minút fotením perfektnej selfie, zavesia ju na Instagram, a potom ju odtiaľ stiahnu, keď nedostane dosť likeov. Takéto povrchné správanie pohoršuje ľudí, ktorí si myslia, že tínedžerom záleží na vzhľade a pozornosti iba kvôli technológiám. No pravdou je, že tínedžeri vždy túžili po popularite a pozornosti ich rovesníkov a potenciálnych partnerov. Selfies na Instagrame sú iba evolúciou tohto správania.

Multiethnic Group of People Socail Networking at Cafe

foto: expresswriters.com

Technológia nám umožňuje vyjadriť správanie, ktoré vždy existovalo, novými spôsobmi. Nemali by sme „ľutovať“ pár, ktorý polovicu rande strávi pozeraním do telefónov. Dvaja ľudia, ktorí sa nemajú radi, by sa ignorovali aj bez Instagramu alebo Angry Birds.

Dnešní rodičia sa boja, že ich deti nebudú vedieť, ako sa socializovať a že technológia zničí ich schopnosť mať zmysluplnú konverzáciu. Interakcie na Facebooku alebo Snapchate podľa nich nie sú „ozajstné“ a zabraňujú kontaktu so svetom. No vezmime si dieťa, ktoré v škole nemá „žiadnych kamarátov“. Sociálne platformy ako Facebook, Twitch, Twitter a ďalšie mu poskytnú možnosti na nájdenie kamarátov aj mimo jeho okolia. Nikdy nebolo ľahšie si nájsť komunitu ľudí s podobnými záujmami.

hipster-texting

foto: hipsterkidz.com

Garantujem, že ďalšia generácia rodičov bude nostalgicky spomínať na doby Instagramu, zatiaľ čo ich deti budú pobehovať vo virtuálnej realite. Problémom je, že ako ľudia sa bojíme všetkého, s čím sme nevyrástli. Každé nové médium so sebou prináša zdravé obavy, či práve toto nebude to, čo zruinuje našu spoločnosť. No faktom je, že ľudia budú stále hľadať nové spôsoby zábavy, získavania informácií a komunikácie.

Technológia nás nezmenila. Jednoducho nám uľahčila veci, ktoré by sme aj tak robili. Niektoré rodiny pred pár rokmi trávili namiesto vzájomnej komunikácie čas pri telke. Dnes sa tieto rodiny počas večere hrajú na telefónoch. Nechcem hovoriť, ako by rodiny mali spolu tráviť čas, iba poukazujem na to, že každá generácia vytvorí niečo, čo „zničí našu spoločnosť“.  Môžeme sa k tomu postaviť pesimisticky alebo optimisticky. Ja som optimista. Je to iba evolúcia.

zdroj: medium.com/GaryVaynerchuk, zdroj titulnej fotografie: adweek.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK