Nemecký jadrový reaktor vytvoril dychberúci svetový rekord

  • Nemecký reaktor dokázal s použitím stelarátorovej technológie vytvoriť neuveriteľné vysokú teplotu a vytvoriť tak svetový rekord.
  • Práve stelarátorová technológia môže byť v budúcnosti kľúčom k výrobe čistej elektrickej energie.
w7x_torus-1-1024x683
ipp.mpg.de 
  • Nemecký reaktor dokázal s použitím stelarátorovej technológie vytvoriť neuveriteľné vysokú teplotu a vytvoriť tak svetový rekord.
  • Práve stelarátorová technológia môže byť v budúcnosti kľúčom k výrobe čistej elektrickej energie.

Wendelstein 7-X je jadrový reaktor, ktorý sa nachádza v nemeckom mestečku Greifswald. Za jeho vznikom stojí tým vedcov z Max-Planckovho Inštitútu plazmovej fyziky a vznikol v októbri roku 2015. Hlavným cieľom reaktora, ktorý by sa vďaka svojej veľkosti dal prirovnať k tým menším, bolo pokročiť v oblasti stelarátorovej technológie.

Tá sa zaoberá plazmou v reaktoroch a udržiavaní jej teploty na konštantnej hodnote po čo najdlhší čas. Najnovšie výsledky, ktoré zverejnil tým okolo reaktora Wendelstein 7-X ukazujú, že cesta ktorou sa vydali, bola správna.

V septembri tohto roku došlo ku výraznej zmene vnútorného obloženia reaktora, vďaka čomu sa plazma zohrievaná na vysoké teploty dokázala udržať na konštantnej teplote po dlhý čas. S použitím grafitu, minerálu, ktorý ma výborne tepelné a vodivé vlastnosti, dokázali vedci dosiahnuť v jadre reaktora teplotu až neuveriteľných 40 miliónov stupňa Celzia!

Táto vysoká teplota vydržala v jadre presne 26 sekúnd, čo znamenalo zlepšenie od prvého testu o skvelých  20 sekúnd. Zmena vnútorného obloženia a použitie grafitu tak malo niekoľkonásobný úspech. Tento výsledok dokonca znamenal aj prekonanie svetového rekordu pri použití stelarátorov.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: wikipedia.org

„Tento výsledok je pre nás obrovským úspechom. Zariadenie ktoré nepatrí medzi gigantov dokázalo v miniatúrnych podmienkach úžasný pokrok. Skúsenosti, ktoré sme týmto testom získali nás motivujú naďalej posúvať hranice našej práce.“ povedal profesor Thomas Sunn Pedersen, jeden z členov tímu stojacich za reaktorom Wendelstein 7-X.

Cieľom reaktora Wendelstein 7-X je reálne použitie stelarátorovej technológie v praxi. Preto je však nutné vytvoriť zariadenie, ktoré bude schopné zohriať plazmu na stabilnú teplotu prekračujúcu 100 miliónov Celzia. Pri takýchto hodnotách sa vodík v plazme pretransformuje na hélium. Následne tak vznikne veľké množstvo tepla, ktoré by sa dalo využiť pri výrobe elektrickej energie.

Aby však nedošlo ku katastrofe, je potrebné zaistiť, aby sa steny reaktora nedostali k priamemu styku s vysokou teplotou. Na to slúži hrubé magnetické pole vo vnútri reaktora zložené až z 50-tich supravodivých magnetov, každý z nich ma výšku 3,5 metra.

Wendelstein 7-X patrí k jadrovým reaktorom, ktoré pravdepodobne nikdy neuvidia svetlo komerčného sveta, jeho výsledky však naznačujú, že stelárátorová technológia by mohla byť v budúcnosti kľúčovým elementom pri vytváraní čistej elektrickej energie.

zdroj: iflscience.com / ipp.mpg.de 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech