Nepál očami Slováka: Na tigra dostaneš do ruky bambusovú palicu. Žijú v chudobe, ale s úsmevom

  • Dvaja Slováci sa vydali na dobrodružnú výpravu do Nepálu
  • Zažili tam niečo, čo nikde inde na svete nenájdeš
  • Aj takto vyzerá život na úpätí Himalájí
Nepál s Radovanom Hankom
Radovan Hanko
  • Dvaja Slováci sa vydali na dobrodružnú výpravu do Nepálu
  • Zažili tam niečo, čo nikde inde na svete nenájdeš
  • Aj takto vyzerá život na úpätí Himalájí

Pri prvej myšlienke na Nepál sa každému vybavia závratné výšky na Mount Evereste a dych vyrážajúce scenérie. To ale nie je zďaleka všetko, čo táto unikátna krajina ponúka. Nájdeš v nej priateľských a pokorných ľudí, divokú zver, očarujúce turistické chodníky a ohromujúce horské dedinky, kde sa zastavil život.

Na zozname sa toho nachádza viac a Nepál sa v posledných rokoch čoraz viac stáva vyhľadávanou destináciou cestovateľov. Výnimkou nie sú ani dvaja rodáci zo Slovenska, Radovan Hanko a Michal Tielka, ktorí sa počas cestovania Pakistanom a Indiou rozhodli navštíviť aj Nepál a poskytli nám hlbší ponor do krajiny, ktorá sa svojimi hodnotami, myslením a postojom k životu výrazne líši od zvyšku celého sveta.

  • Akú príhodu zažil s miestnymi mníchmi v kláštore?
  • Čo pre Európana nevídané objavili za dverami jaskyne?
  • Akú formu liečby využívajú mnísi?
  • Koľko peňazí potrebuješ na cestu do tejto krajiny?
  • Pri akej príležitosti si v Káthmandu dali guláš s knedľou?
  • Čo by sa Slováci mali od Nepálčanov priučiť?

Ako vyzerala tvoja cesta do Nepálu?

Vstup do Nepálu bol nezabudnuteľný. Po šialenej Indii sme prekročili hranice do oázy pokoja. Nečakane sa vo mne rozlial značný pokoj, ktorý pretrval v podstate až do konca pobytu.

Za hranicou sme si zobrali tuk-tuk a vybrali sa do mesta Butwal. Hneď po príchode nás zastavil jeden domáci, ponúkol nám pomoc, nocľah a jedlo vo svojom hoteli.

Zobral nás na rozkopanú ulicu a hotel bol v dosť divokých podmienkach. Mal pre nás pripravenú provizórnu izbu, zatiaľ čo vonku pred ňou jeho žena varila jedlo. Vážili si našu návštevu, čo bolo naozaj cítiť z ich zdvorilosti. 

Z mesta Butwal ste pokračovali ďalej, do národného parku Bardiya. Môžeš mi opísať zážitky, ktoré si mal možnosť nabrať?

Keďže sme cestovali bez nejakého presného plánu, nechali sme si poradiť. Miestni nám povedali, že neďaleko je národný park, kde žijú tigre, nosorožce a iné divoké zvieratá.

Po príchode autobusu na miesto nás opäť obklopili domáci a začali sa hneď predbiehať, kto nám poskytne ubytovanie. Samozrejme, že chceli niečo zarobiť, ale boli naozaj šťastní a zdvorilí. Tentokrát sme ich však odmietli, zobrali taxík a odišli do jedného kempu, kde sme strávili noc.

Miestny sprievodca v kempe sa nás potom spýtal, či chceme ísť džípom alebo pešo. Zvolili sme druhú možnosť, nech to je autentické. Ubytovanie však bolo plné, ale dostali sme možnosť spať na poli v drevenej rozhľadni úplne zadarmo. Jedinou podmienkou bolo pomôcť miestnemu plašičovi plašiť v noci zvieratá.

Dvaja Slováci plašili divoké zvieratá?

Môže sa to zdať divné, ale nebolo to náročné. Cez celé pole až po rozhľadňu bol natiahnutý špagát s povešanými plastovými fľaškami, v ktorých boli kamienky. Každú polhodinu sa ťahá za špagát a hrká s fľašami, aby sa prichádzajúca zver odohnala. Paradoxne, ja aj Michal sme rýchlo zaspali a zobudili sa až ráno, takže plašiť zvieratá musel celú noc sám.

Ako ste na pešo riešili prípadnú ochranu pred útokom tigra?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá