Nesiahaj pri stresových situáciách vždy po jedle. Odolávaj mu vďaka jednoduchým tipom

  • Nauč sa identifikovať svoje emócie
  • Aktivity môžu pomôcť uvoľniť napätie a zlepšiť náladu
žena jedlo mobil stres
Ilustračný obrázok, Canva/nicoletaionescu
  • Nauč sa identifikovať svoje emócie
  • Aktivity môžu pomôcť uvoľniť napätie a zlepšiť náladu

Stres je súčasťou života každého z nás a často sa snažíme nájsť útechu v jedle. Emocionálne jedenie, keď nejeme pre hlad, ale preto, aby sme si upokojili nervy, môže mať negatívny vplyv na naše zdravie a pohodu.

Toto správanie je bežné a má svoje vysvetlenie, pretože jedlo môže poskytovať okamžitú pohodu a úľavu. Ak aj ty patríš medzi tých, ktorí pri stresových situáciách siahajú po jedle, máme pre teba niekoľko užitočných tipov, ako tomu odolať a nájsť zdravšie spôsoby, ako ovládať svoje emócie.

Začni si viesť denník jedla a nálad

Snaž sa mať premyslený jedálniček, aby si sa vyhol náhlemu hladu a nutkaniu niečo zjesť. Pravidelné a vyvážené jedlá môžu udržať hladinu cukru v krvi stabilnú a minimalizovať emocionálne jedenie. Zároveň budeš mať prehľad o tom, čo ješ. Ak by ťa aj tak prepadla chuť jesť, zapíš si, ako veľmi si hladný, najlepšie na stupnici od 1 po 10, uvádza portál zdravie.sk.

Zakaždým, keď sa prejedáš alebo cítiš nutkanie siahnuť po jedle, venuj chvíľu času tomu, aby si zistil, čo vyvolalo toto nutkanie. Ak sa vrátiš späť, zvyčajne nájdeš nepríjemnú udalosť, ktorá odštartovala cyklus emočného jedenia.

Všetko si zapíš do denníka jedla a nálady: čo si jedol (alebo chcel jesť), čo ťa rozrušilo, ako si sa cítil pred jedlom, čo si cítil počas jedla a ako si sa cítil po ňom, odporúča portál HelpGuide.

denník
zdroj: Unsplash/Bookblock

Pokús sa identifikovať svoje emócie 

Predtým, ako sa pustíš do jedla, zastav sa na chvíľu a zamysli sa nad tým, čo presne ťa trápi. Je to stres z práce, osobné problémy, nejaké úvahy alebo úplne iné obavy? Sú to síce nepríjemné pocity, no nie nebezpečné. Je nutné tieto pocity naprávať a prísť na to, odkiaľ pramenia.

Emócie ako hnev, strach, osamelosť či nuda sú prirodzené a je v poriadku ich pociťovať. Identifikovanie svojich emocionálnych stavov ti môže pomôcť pochopiť, prečo máš túto potrebu pochutnať si. Pokús sa tieto emócie nechať odísť prirodzene bez toho, aby si ich súdil. 

Nájdi iné spôsoby než zajedať stres

Namiesto toho, aby si siahol po jedle, hľadaj iné spôsoby, ako zvládnuť stres, radí Harvard Health Publishing. Môžeš si zacvičiť jogu, meditovať, prejsť sa na čerstvom vzduchu alebo si pusti svoju obľúbenú hudbu.

Tieto aktivity môžu pomôcť uvoľniť napätie a zlepšiť tvoju náladu. Najlepšie je osvojiť si niektorú z nich a venovať sa jej pravidelne. Môže ti to pomôcť dokonca so spánkom, sústredením a dodá ti to aj viac energie.

Nájdi si podporu u niekoho blízkeho 

Rozprávanie sa s blízkymi alebo vyhľadanie odbornej pomoci môže byť kľúčom k tomu, ako zvládať stres a emocionálne jedenie. Zdieľanie svojich pocitov a obáv môže byť oslobodzujúce a pomôcť ti nájsť lepší spôsob, ako sa vyrovnať so stresom.

Okrem podpory od blízkych môžeš tiež zvážiť profesionálnu pomoc, ako odporúča aj portál zdravie.sk. Individuálne poradenstvo alebo skupinová terapia ti môžu poskytnúť nástroje na zvládanie stresu a negatívnych emocionálnych reakcií. Terapeutický prístup môže pomôcť identifikovať koreň problému a vypracovať spôsoby, ako s ním účinne pracovať.

Niekedy stačí aj počkať

Emocionálni jedáci často cítia tlak, že ak sa do jedla nepustia hneď, ako pociťujú túžbu, bude táto túžba len narastať. Ak chvíľu počkáš, budeš prekvapený, ako táto potreba postupne vyprchá.

Namiesto okamžitého podľahnutia svojim chutiam, zváž, že počkáš niekoľko minút. Je celkom možné, že ťa náhle zaujmú iné aktivity alebo ťa po chvíli prejde chuť na jedlo.

Je dôležité byť k sebe láskavý a úprimný. Trpezlivosť je kľúčom k tomu, ako zmeniť svoje návyky, najmä pokiaľ ide o vyjedanie chladničky na zvládnutie stresu.

Emocionálne jedenie je bežným spôsobom, ako sa vyrovnávať so stresom, ale existujú lepšie alternatívy, ktoré neubližujú tvojmu zdraviu. S týmito tipmi môžeš začať pracovať na tom, ako prekonať nutkanie jesť pri stresových situáciách a nájsť zdravší spôsob, ako zvládať emocionálne výzvy.

Zdroje: zdravie.sk , Harvard Health Publishing , HelpGuide 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá