Netradičný domček v Starej Ľubovni obdivuje celý svet. Čím je taký výnimočný?

  • Aj na Slovensku môžu vzniknúť skvelé projekty, ktoré majú dušu. Príkladom takého projektu je aj tento dom v Starej Ľubovni, ktorý vyzerá tak trochu inak, ako ostatné domy okolo.
domsr1-770x508
  • Aj na Slovensku môžu vzniknúť skvelé projekty, ktoré majú dušu. Príkladom takého projektu je aj tento dom v Starej Ľubovni, ktorý vyzerá tak trochu inak, ako ostatné domy okolo.

Dom je osadený v trochu nezvyčajnom prostredí. V okolí sa nachádzajú panelákové domy, ktoré tu vyrástli už v 80. rokoch a rodinné domy, ktoré tu vznikali od 60. rokov. Dom sa nachádza v záhrade jedného staršieho rodinného domu a zároveň aj na pozemku jedného z rodičov klientov a základným “kameňom” pre stavbu sa stalo drevo, pretože je to typický materiál pre stodoly, ktorých v tomto malebnom meste môžete nájsť mnoho.

domsr1

Dom má rozlohu takmer 140 m² a južná časť je presklená, čo perfektne korešponduje s okolitou prírodou a zároveň do domu preniká dostatok slnečného svetla a tepla. Nachádza sa tu aj terasa, ktorá prepája dom so záhradou a staršími stromami, ktoré sa tu nachádzajú. Exteriér je obložený smrekovým drevom a ľahká konštrukcia je doplnená betónovými nosníkmi a oceľovými stĺpikmi. Jeho výnimočnosť spočíva práve v starých odrodách napríklad hrušiek, no nájdete tu aj 3 staré brezy, ktoré sa nachádzajú v záhrade a boli vysadené ešte rodičmi klientov. Medzi ďalšie výnimočné faktory patrí samotná poloha a taktiež história rodiny, ktorá dom vlastní a osobný vzťah k pozemku.

domsr2
domsr3
domsr4

Smrek je tradičný lokálny materiál, a práve preto je v interiéri mnoho smrekových konštrukcií, povrchov a doplnkov. Jadro domu tvorí jedáleň, obývacia časť a kuchyňa. V obývacej časti sa nachádza kachľová pec, ktorá pomáha vykurovať celý dom. Pri návrhu si autori dali záležať na tom, aby bol domček energeticky efektívny. Obvodové steny majú hrúbku 45 centimetrov, a teda sú postačujúce počas studenej zimy. Napriek modernému vzhľadu sa vďaka použitým prírodným materiálom dokonale spája so štruktúrou, ktorá sa nachádza v okolí Starej Ľubovne.

domsr5
domsr8

 

domsr7

 

domsr13

 

domsr14

 

Tento domček nás osobne zaujal, pretože je to niečo trochu iné, ako bežne môžeme vidieť. Je skvelé, že “iné” domy vznikajú čoraz častejšie už aj na Slovensku. Videli ste už podobný dom niekde vo svojom okolí alebo v takom už bývate? Dajte nám určite vedieť, možno sa objaví práve v nejakom ďalšom článku.

13664444_1383759908319244_1400355407_n

zdroj: interez.sk, zdroj fotografií: freshhome.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK