Neuveriteľné odhalenie: Na dne oceánu leží „Stratené mesto“. Varujú, že je v ohrození

  • Dná oceánov skrývajú obrovské tajomstvá
  • Vedci objavili viac ako 700 metrov pod povrchom oceánu „Stratené mesto“
  • Vzácny terén je však ohrozený
Objavené mesto v oceáne
Ilustračný obrázok, D. Kelley/UW/URI-IAO/NOAA).
  • Dná oceánov skrývajú obrovské tajomstvá
  • Vedci objavili viac ako 700 metrov pod povrchom oceánu „Stratené mesto“
  • Vzácny terén je však ohrozený

Západne od Stredoatlantického hrebeňa sa z prítmia týči rozľahlá krajina veží. Ich karbonátové stĺpy a steny vyzerajú až strašidelne modré vo svetle diaľkovo ovládaného vozidla, ktoré bolo vyslané na prieskum.

Podľa portálu Science Alert ide o „Stratené mesto“, obrovský ekosystém uprostred severného Atlantiku. Výška veží v ňom sa pohybuje od malých hromádok veľkosti muchotrávok až po gigantický monolit vysoký 60 metrov. 

Život na dne oceánu

Toto hydrotermálne pole s názvom „Stratené mesto“ bolo objavené vedcami už v roku 2000. Nachádza sa viac ako 700 metrov pod povrchom oceánu. Ide o najdlhšie známe žijúce vetrajúce prostredie. Nič podobné sa vedcom ešte nikdy nepodarilo nájsť.

Zdvíhajúci sa plášť v tejto časti sveta reagoval prinajmenšom 120 000 rokov a možno aj dlhšie s morskou vodou a vyfukoval metán, vodík a mnoho ďalších rozpustných plynov do oceánu. V trhlinách „Strateného mesta“ sa zásobujú nové mikrobiálne spoločenstvá aj bez prítomnosti kyslíka. 

Ako uvádza portál WHOI, v komínoch chrliacich plyny horúce až 40 stupňov Celzia prebýva množstvo slimákov a kôrovcov. Čo sa týka väčších živočíchov, ako sú krevety, kraby, úhory a ježovky, tie sú zriedkavé, no stále prítomné. 

Ani extrémna povaha prostredia nezabránila životu na tomto mieste. Výskumníci si myslia, že „Stratené mesto“ stojí za ochranu a našu pozornosť.

„Čierni fajčiari“

Aj keď vo svetových oceánoch pravdepodobne existujú aj iné hydrotermálne polia, toto je jediné z nich, ktoré dokázali diaľkovo ovládané vozidlá doteraz nájsť. 

Uhľovodíky, ktoré sú stavebnými kameňmi života v biotope, ako je tento, vznikli z chemických reakcií na hlbokom morskom dne. Je tu preto otvorená možnosť, že vďaka nim mohol vzniknúť život aj na inom mieste. 

„Toto je príklad typu ekosystému, ktorý by mohol byť aktívny na Enceladuse práve v túto sekundu,“ uviedol v roku 2018 pre The Smithsonian mikrobiológ William Brazelton s odkazom na mesiace Saturna a Jupitera „a možno aj Mars v minulosti“.

Ako prvý možný biotop na tomto mieste boli pomenovaní aj takzvaní „čierni fajčiari“. Tí produkujú väčšinou minerály, ktoré sú bohaté na síru a železo. Komíny „Strateného mesta“ však vyrobia až 100-krát viac metánu a vodíka. 

Aj takzvané kalcitové prieduchy v „Stratenom meste“ sú oveľa väčšie ako spomínaní „čierni fajčiari“, čo naznačuje, že bolo aktívne oveľa dlhšie. 

Svetové dedičstvo

Najvyšší z monolitov, ktorý sa v meste pod povrchom oceánu nachádza, sa nazýva Poseidon podľa gréckeho boha mora. Tiahne sa do výšky viac ako 60 metrov. 

Vedci z Washingitonskej univerzity opisujú prieduchy v „Stratenom meste“ ako „plačúce“. Vytvárajú „zhluky jemných, mnohohrotových uhličitanových výrastkov, ktoré sa tiahnu von ako prsty prevrátených rúk“.

Bohužiaľ, vedci z Washingtonskej univerzity nie sú jediní, koho tento unikátny terén láka. V roku 2018 získalo Poľsko práva na ťažbu v mori okolo „Strateného mesta“. Aj keď sa v samotnom tepelnom poli nenachádzajú žiadne vzácne zdroje, ničenie okolia mesta by mohlo mať vážne následky. 

Odborníci preto žiadajú, aby bolo „Stratené mesto“ zapísané do zoznamu svetového dedičstva.

Zdroje: Science Alert, WHOI, Lost City

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá