Neuznaný štát so zmesou kultúr. Dovolenka na násilne rozdelenom ostrove stojí za to, píše Lucia Jesenská

  • Účinnosť ukrajinských dronov je čoraz nižšia
  • Biznis raňajky Poprad sú spojenie gastronómie s biznisom
  • Klenot, ktorý sa ukrýva na severe Cypru
Cyprus
Jana Kristeková
  • Účinnosť ukrajinských dronov je čoraz nižšia
  • Biznis raňajky Poprad sú spojenie gastronómie s biznisom
  • Klenot, ktorý sa ukrýva na severe Cypru

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • „Zázračná“ zbraň Ukrajincov prestáva byť účinná. Rusi ju už preľstili
  • Raňajky, ktoré vykopnú tvoj biznis na nový level. Už máme prvé výsledky, hovorí ich autor
  • Neuznaná krajina sľubuje top pláže, hrad Walta Disneyho aj stretnutie s korytnačkami

Nové praktiky Ruska

Vojna na Ukrajine trvá už 130 dní. Niektorí si mysleli, že ruská invázia bude trvať kratšie, iní predpovedali, že Ukrajincov čakajú ťažké mesiace.

Nech to už trvá akokoľvek dlho, všetkým je jasné, že vojna nemá jednu tvár a neustále sa jej vývoj mení. Kým v počiatočných fázach boli drony priam zázračnými zbraňami pre ukrajinské mestá, dnes to je inak.

Ukrajinské bezpilotné letectvo zožalo snáď najväčšiu slávu. Do tohto sektora patrili malé bezpilotné lietadlá, ktoré boli určené primárne na sledovanie.

Za vyzdvihnutie stojí turecké bezpilotné lietadlo Bayraktar TB2, ktoré sa stalo akýmsi symbolom ukrajinského odporu a úspechu. Okupačným vojskám totiž dokázalo narobiť vážne škody a dokonca sa dočkalo aj vlastnej pesničky.

Ako však už bolo spomenuté, vývoj vojny je niekedy nepredvídateľný. Odborníci dnes tvrdia, že bezpilotné letectvo Ukrajiny sa stáva čoraz neúčinnejším, pretože Rusko sa z prvých mesiacov invázie poučilo a vylepšuje svoje obranné systémy.

O ich poučení hovorí aj fakt, že ruské vojská používajú radary včasného varovania na identifikáciu dronov. Okrem všetkého, tieto radary majú za úlohu aj zachytávať ich komunikáciu.

ukrajina musí obmedziť používanie svojich dronov
zdroj: Pexels/Pixabay

Na ich zostrelenie následne používajú rôzne zbrane a systémy protivzdušnej obrany. A tak sa zdá, že Ukrajina bola schopná využívať drony do momentu, kým Rusko neorganizovalo vlastné obranné systémy.

Bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2 mali v prvých dňoch vojny mimoriadnu úspešnosť a Ukrajina ich od začiatku invázie dostala približne 50, a to od tureckej zbrojárskej spoločnosti Baykar.

Ich použitie sa obmedzilo v momente, keď ich začala zostreľovať ruská armáda. Ak sa chceš dozvedieť o dôvodoch ich obmedzenia, prečítaj si náš článok.

Obohacujúce raňajky

Hovorí sa, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. To sčasti môže byť pravda, no nie sú raňajky ako raňajky. Nezáleží totiž len od toho, akým jedlom svoje telo naštartuješ, ale prvé jedlo dňa môže mať aj úplne iné rozmery.

Napríklad vtedy, keď sa raňajky spoja s biznisom. Možno si hovoríš, že snáď nikto nechce riešiť prácu hneď ráno, keď sa v podstate ešte prebúdza, no coworkingové centrum v Poprade to poňalo po svojom.

V apríli tu totiž vznikol zaujímavý formát v podobe Biznis raňajok Poprad. Okrem toho, že samotný coworking ponúka rôzne možnosti na prosperovanie podnikania, konkrétne tento ponúka aj ďalšiu možnosť.

Biznis ranajky Poprad brunch
zdroj: Jan Elias

Pri koncepte Biznis raňajok Poprad môžeš spojiť chutnú gastronómiu s podnikaním a dostať do popredia svoj biznis. Na začiatok stačí, keď si zistíš, aká téma sa pripravuje, kto bude rečníkom a kto sa raňajok zúčastní.

Avšak, okrem toho, že by si si mal spraviť prieskum rečníkov, svoju reč by si si mal pripraviť aj ty. Veď predsa je náročné posunúť svoj biznis ďalej, keď ho nevieš obhájiť vlastnými slovami.

Prvé vydanie, ktoré sa konalo ešte v apríli, zastrešila majiteľka Gašperovho mlyna a bistra Moment v Batizovciach. Okrem inšpirácie sa podelila aj s prekážkami, ktoré ju počas jej cesty postretli a každý by mal byť na ne pripravený.

Biznis ranajky Poprad speaker
zdroj: Jan Elias

Následne sa účastníci mohli inšpirovať príbehom majiteľa zážitkovej cestovnej kancelárie, ktorá svojim klientom poskytuje netradičné výlety do našej prírody.

Na posledných raňajkách bol rečníkom expert na zdravý a výživný pohyb, špecialista na prácu s deťmi a manažér popradskej pobočky projektu Skill Lab. Ako teda vidíš, spektrum rečníkov je široké a pestré.

My sme sa porozprávali s Marošom Akurátnym, ktorý tento nápad pretavil do reality. Viac o tom, aké novinky chystajú či kto bude najbližším hosťom, si prečítaš v našom článku.

Dovolenka na rozdelenom ostrove

Keďže cestovaniu toto leto praje a mnoho ľudí sa po dvoch rokoch konečne vybralo do zahraničia, jedna téma je venovaná aj krajine, ktorá rozhodne stojí za návštevu.

Tentokrát to je Cyprus. Jeho južná časť ponúka turistom rôzne pamiatky, dávku kultúry a v neposlednom rade aj nádherné pláže, ktoré sú ako stvorené pre milovníkov mora.

Nehovoriac o tom, že pre túto krajinu sú typické stovky slnečných dní. Je tu však aj sever, tureckou armádou okupované územie a svetom neuznaný štát. Čo s ním?

Hranica medzi Cyperskou a Severocyperskou tureckou republikou
zdroj: Jana Kristeková

Naša redaktorka Janka sa rozhodla, že zamieri práve do tejto destinácie. Zaujímalo ju, či sever Cypru ponúka aj niečo iné ako vojakov, kasína a letoviská, ktoré neradno opúšťať.

Aj napriek tomu, že veľa od toho neočakávala, táto časť Cypru ju za pár mesiacov poriadne prekvapila. Ako Janka píše, každý týždeň objavila dôvod, prečo sa Cyprus oplatí navštíviť.

Od chutnej gastronómie, až po obohacujúcu históriu a rôzne pamiatky – sever Cypru, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, turistom ponúka mnoho zážitkov.

masívne rímske stĺpy náleziska Salamis
zdroj: Jana Kristeková

Je však dôležité, aby si vedel, ako si to užiť aj bez problémov. Cyprus je totiž násilne rozdelený ostrov, pričom hranicu tvorí Zelená línia a strážia ju jednotky OSN.

Vzhľadom na to, že sa tu vystriedalo mnoho kultúr, história je bohatá a rozmanitá. Okrem krásnej prírody ťa tu čaká najmä cestovanie v čase – napríklad do zlatých antických čias, a to vďaka Salamisu, čo je staroveké grécke mesto.

Janka na severe Cypru strávila niekoľko mesiacov, a tak si pre teba pripravila súhrn toho, ako to tam vyzerá a na čo by si sa mal pripraviť. Viac si prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá