„Nie sme Amazon.“ Pohár trpezlivosti pretiekol, USA a Veľká Británia kritizujú Zelenského

  • Poradca Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan aj britský minister obrany Ben Wallace vystúpili s podobnými prejavmi
  • Obaja si myslia, že ich národy si zaslúžia viac „vďaky“ od Ukrajincov
Vilnius
TASR/AP, Paul Ellis
  • Poradca Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan aj britský minister obrany Ben Wallace vystúpili s podobnými prejavmi
  • Obaja si myslia, že ich národy si zaslúžia viac „vďaky“ od Ukrajincov

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena patrí k najväčším podporovateľom Ukrajiny, odkedy na ňu nevyprovokovane zaútočila Ruská federácia. USA na Ukrajinu poslali množstvo modernej vojenskej techniky, ako sú salvové raketomety HIMARS, bojové vozidlá pechoty Bradley, systémy protivzdušnej obrany NASAMS a Patriot alebo tanky Abrams. 

Kyjev dostal od Washingtonu techniku a muníciu v hodnote 46 miliárd. Napriek tomu mnohí Američanov kritizujú, že nerobia pre víťazstvo Ukrajiny dosť. Kritiku si vyslúžilo aj rozhodnutie neprijať Ukrajinu do Severoatlantickej aliancie (NATO) okamžite.

Samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil toto rozhodnutie za „absurdné“.

Ukrajinská aktivistka Daria Kaleniuková vyčítala Bidenovmu poradcovi pre národnú bezpečnosť Jakeovi Sullivanovi, že sa Biely dom bojí Ruska. Práve strach má byť podľa aktivistky dôvodom, prečo USA neposkytli Ukrajine ani časovú os jej možného vstupu do Aliancie.

Sullivana, ktorý pracoval pre Bidena aj počas jeho viceprezidentovania a predtým pre vtedajšiu ministerku zahraničia Hillary Clintonovú, tieto slová rozčúlili.

„Bolo tu veľa konšpiračných teórií, ktoré jednoducho nie sú založené na žiadnej realite,“ cituje Sullivanove slová Daily Mail.

„Spojené štáty americké zintenzívnili svoje úsilie, aby poskytli obrovské množstvo kapacít, aby pomohli zaistiť, že ukrajinskí statoční vojaci budú mať muníciu, protivzdušnú obranu, pechotu, bojové vozidlá, zariadenia na odmínovanie a mnoho iného, aby sa mohli účinne brániť proti náporu Ruska a vziať si späť aj územie,“ uviedol Bidenov poradca vo Vilniuse.

„Myslím si, že americký ľud si zaslúži určitý stupeň vďaky od vlády Spojených štátov za ich ochotu zintenzívniť úsilie, ako aj od zvyšku sveta,“ dodal Sullivan, pričom mnohí vrátane britského denníka The Guardian sa domnievajú, že išlo aj o odkaz Ukrajincom.

Nie som Amazon, tvrdí britský minister obrany 

Sullivan nebol jediný, ktorý Ukrajincom vyčítal chýbajúcu „vďačnosť“. Rovnaký tón zvolil aj britský minister obrany Ben Wallace.

„Je tu malé varovanie, a to, že či sa nám to páči alebo nie, ľudia chcú vidieť vďačnosť,“ cituje šéfa rezortu obrany Sky News.

Wallace priznal, že Ukrajinci neustále požadujú nové zbrane a muníciu, čo síce chápe, pretože Ukrajina je vojne, ale Západ „nie je (internetový veľkoobchod) Amazon“.

„Povedal som Ukrajincom minulý rok, keď som išiel 11 hodín do Kyjeva, aby som dostal zoznam. Povedal som, že nie som Amazon,“ uviedol minister obrany.

Šéf rezortu povedal, že Ukrajinci občas „nie sú príliš opatrní“ a nesnažia sa presvedčiť politikov, ktorí sú proti prevodu zbraní alebo s ňou váhajú. Namiesto toho idú priamo na vec, a do Washingtona a Londýna prichádzajú priamo požiadavky na také a také zbrane.

Russia_Ukraine_War_One_Year130678
zdroj: AP Photo/Francisco Seco, File

The Guardian sa domnieva, že podobné prejavy amerického a britského predstaviteľa sú dôsledkom koordinácie medzi britskou a americkou diplomaciou.

A naozaj jazyk ukrajinského prezidenta Zelenského sa posunul od „absurdity“ k vďake z výsledkov, ktoré summit priniesol.

„Výsledok summitu lídrov vo Vilniuse je pre Ukrajinu veľmi potrebným a zmysluplným úspechom. Som vďačný všetkým lídrom vo všetkých krajinách NATO za veľmi praktickú a bezprecedentnú podporu,“ uviedol Zelenskyj.

Neskôr ukrajinský prezident uviedol, že Veľkej Británii boli vždy Ukrajinci vďační. Londýn tiež patrí k najväčším podporovateľom Kyjeva. Ukrajincom ako prvý poskytol rakety s dlhým doletom známe ako Storm Shadow. Do boja mieria aj tanky Challenger 2, salvové raketomety M270 MLRS či systém protivdzušnej obrany Starstreak. Celková hodnota vojenskej pomoci z Británie dosahuje 2,3 miliardy libier.

Zdroje: Daily Mail, The Guardian, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá