Niektorých Slovákov začína pojem startup pekne štvať a ja cítim v pozadí závisť

  • Po startupovom boome, keď chcel každý druhý mladý človek rozbiehať svoj projekt so svojim tímom, keď všetci túžili žiť ten život, kedy pracuješ 20 hodín denne a vyplácaš si najnutnejšie minimum, začína ten najväčší hype opadávať.
Bootcamp-2
  • Po startupovom boome, keď chcel každý druhý mladý človek rozbiehať svoj projekt so svojim tímom, keď všetci túžili žiť ten život, kedy pracuješ 20 hodín denne a vyplácaš si najnutnejšie minimum, začína ten najväčší hype opadávať.

Ono je to istým spôsobom prirodzené, šialenstvo opadlo a zostali len tí, ktorí sa nebáli ten nápad realizovať, ktorí majú tú potrebnú disciplínu, ktorí sa neboja riskovať. A stále je tu veľké množstvo mladých ľudí, u ktorých sa na nápady ešte len čaká, prípadne sa na svoj vstup do startupového sveta pripravujú.

1399362_775348382502195_3187519836900220481_o

foto: archív Startitup, startupAwards.sk

V spoločnosti sa však citeľne zmenila jedna vec. Keď si sa v roku 2011 predstavil ako startupista, dostal si uznanie. Dnes ľudia prevrátia očami a pokrčia plecami – ďalší wannabe podnikateľ, ktorého to za pár týždňov omrzí. „Prečo radšej neskúsiš reálne podnikanie?“

Tieto nálady v spoločnosti sú dôsledkom toho, že mnohé startupy jednoducho neuspejú. A je to maximálne prirodzené. Aj v USA uspeje len 1 z 10. A podobne je to aj pri klasickom podnikaní. Je tu len jeden rozdiel – startupy sú oveľa viac sexy, ako dovozca oblečenia z Číny. Preto sa o nich hovorí. A to vyvoláva závisť.

 

Prečo startupy stále prirovnávame ku klasickému podnikaniu?

Úspech klasického podnikania závisí od jeho zisku. Vložíš nejaké prostriedky a očakávaš, že sa ti vráti viac. Nech už robíš čokoľvek, tak v zásade táto rovnica platí vo všetkom. A vlastne aj v startupoch. Avšak pri startupoch sa často prvé 3-4 roky zisk vrátiť nemusí. A práve to je tŕňom v oku tým, ktorí kritizujú. Ktorí neradi vidia, ako investori a štát nalieva peniaze do týchto tímov.

10355563_775367009166999_4990461366434427725_o

foto: archív Startitup, startupAwards.sk

No startupy sú práve výnimočné tým, že je to niečo viac, ako len hon za ziskom. Startupy nie sú primárne o zisku, startupy sú o raste. Snažíš sa z ničoho vybudovať niečo napriek tomu, že tri roky žiješ v izbe 2×3 metre a jazdíš maximálne na bicykli. Nezaujíma ťa zisk, nezaujíma ťa auto, nič nie je tak dôležité, ako tvoj startup. Hlavne nech firma rastie a nech tvoj nápad ovplyvní svet, v ktorom žijeme. V 99% prípadoch pozitívne.

Poznáš Eventbrite? Je to portál, cez ktorý zorganizuješ akýkoľvek event. Všetko prehľadné, šikovné, proste perfektný startup. Aj my ho v Startitup používame. Eventbrite funguje globálne a pozná ho snáď každý startupista. Napriek tomu je už 6 rokov v strate. Vieš prečo? Zamestnanci Eventbrite mohli dávno zarábať trojnásobok a jeho majiteľ mohol jazdiť na akomkoľvek aute na svete. Prednosť však dostal celosvetový rast. Eventbrite pravidelne expanduje, musí sa prispôsobovať jednotlivým krajinám a stojí ho to strašné peniaze.

131005203031-mpw13-e-julia-hartz

Julia Hartz – co-founder Eventbrite, foto: fortune.com

Mohli sa na to vykašľať a žiť si v USA kráľovský život. No to nie je duch startupov.

Ako som spomenul, Eventbrite je v strate. Trúfa si ho však niekto označiť za neúspešné podnikanie?

Startupy v Európe stále výrazne zaostávajú za tým, čo v Amerike ponúka Silicon Valley a na východ od nás Izrael. Európska startupová scéna má síce na konte niekoľko kvalitných projektov, no na ten megaúspech stále čakáme. Rovnako je to aj na Slovensku. Sú tu desiatky skvelých a nádejných startupov, no na nejakú megapecku si ešte musíme počkať.

Pravdou je, že Európa postupne Ameriku a Izrael dobieha. Ekosystém sa rozvíja a Berlín s Londýnom bojuje o označenie „startupová mekka starého kontinentu“. Ak nechceme, aby nám tento vlak ušiel, nemôžme začať bojovať sami proti sebe. Podporujme tých, ktorí sa tu snažia o niečo veľké a raz možno aj tu vznikne niečo, po čom sa celý svet bude môcť zblázniť.

zdroj titulnej fotografie: startupawards.SK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá