V Nórsku už nemienia podporovať odlesňovanie, zaviedli vážne opatrenia

Lýdia Repová / 20. júna 2016 / Eko

To, čo zaviedli v Nórsku, by sa malo zaviesť po celom svete.

Drevo. Stretávame sa s ním každodenne v rôznych podobách. Tvorí súčasť nášho záhradného nábytku, podlahy v obývačke či jedla. Bohužiaľ, s nárastom spotreby dreva sa čím ďalej tým viac stretávame s jeho úbytkom v lesoch. Tento globálny problém najviac zasiahol Argentínu, Indonéziu, Brazíliu či Malajziu. Práve v týchto krajinách sú bujné lesy už dávno minulosťou.

the-Edge-of-Deforestation

foto: peterlarson.org

No pre všetkých milovníkov prírody prišli z Nórska dobré správy. Nórska vláda schválila, že už viac nebude kupovať produkty, ktoré sú spojené s odlesňovaním tropických lesov. To znamená, že už nepodpíšu žiaden kontrakt so spoločnosťou, ktorá sa podieľa na takomto ničení prírody.

9283857301_df60879a72_o

foto: flickr.com

Už dávnejšie sa niektoré spoločnosti rozhodli, že nebudú podporovať dodávanie produktov, ktoré sa podieľajú na ničení dažďových pralesov. No až doposiaľ sa nezhodli so žiadnou vládou. Až do teraz. Nórsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá podporila politiku za nevyrubovanie pralesov. To znamená, že od teraz budú všetky tovary vyprodukované krajinou prísne kontrolované. Nórsko taktiež oslovilo ďalšie krajiny, aby toto nariadenie podporily, hlavne však Britániu a Nemecko.

 

Osem faktov o odlesňovaní, ktoré sa nedajú poprieť

1. Pokiaľ bude výrub lesov pokračovať, tak do 100 rokov nebude už žiaden les

2. Každú minútu sa vo svete odlesní plocha, ktorá by zabrala 20 futbalových štadiónov, ročne je to 7.3 milióna hektára

Workers use machinery to stack logs in a Sodefor logging concession in the village of Bossa. Sodefor is a logging company that operates in the Democratic Republic of the Congo. Expansion of logging into remaining areas of intact forests in the Democratic Republic of the Congo will destroy globally critical carbon reserves and impact biodiversity. Beyond environmental impacts, logging in the region exacerbates poverty and leads to social conflicts. The DRCs rainforests are critical for its inhabitants, who depend upon the rainforests to provide essential food, medicine, and other non-timber products, along with energy and building materials.

foto: greenpeace.org

3. 20% svetového kyslíka sa vyprodukuje práve v Amazonských dažďových pralesoch

4. Okolo 28 000 druhov vymrie do konca tohto storočia, ak bude odlesňovanie pokračovať

Essay - Deforestration and Its Harmful Effect

foto: oneworldeducation.org

5. Už bola vyrúbaná polovica tropických lesov

6. Najväčšiu príčinou výrubu je agrikultúra

7. Erózie, záplavy, globálne otepľovanie či zmena klímy, toto a viac zapríčiňuje odlesňovanie

Reforestation of Field of Trees in Clearing

foto: littleusgoneglobal.files.wordpress.com

8. Najviac dreva a papiera sa spotrebuje v Európe, Spojených štátoch a Japonsku

Preto dúfame, že podobnú politiku schvália čoskoro aj v ďalších krajinách a zamedzí sa tak nezmyselnému výrubu pralesov. Koniec koncov, sú potrebné k nášmu životu.

Zdroj: brightside.meconserve-energy-future.com, zdroj titulnej foto: flickr.com

Pridať komentár (0)