Nová Gigafactory 2 sa zrejme postaví v blízkosti Prahy

  • Továreň na elektromobily môžu postaviť v Českej Republike.
giga
  • Továreň na elektromobily môžu postaviť v Českej Republike.

Nie je tomu dávno, kedy zakladateľ Tesla Motors – Elon Musk odhalil jeho najnovšie plány týkajúce sa výstavby druhej továrne na výrobu batérií a elektromobilov niekde v Európe. Dlho nebolo jasné, kde sa táto nová továreň s názvom Gigafactory 2 postaví, keďže Tesla rokovala o jej výstavbe hneď s viacerými štátmi. Najnovšie sa však hovorí o výstavbe Gigafactory hneď vedľa Slovenska, u našich západných susedov v Českej Republike.

g1

Najprv sa zdalo, že druhá továreň z dielne Elona Muska bude stáť niekde v blízkosti Nemecka. Tesla odkúpila aj spoločnosť Grohmann Egineering, ktorá by potenciálne mohla pomôcť rýchlejšie naštartovať výrobu áut na elektrinu. Ale fakt je ten, že nad Nemeckom vyhrala Česká republika s lepšou geografickou polohou a lacnejšou pracovnou silou. Česko však zapôsobilo aj vďaka Škoda auto a jej dlhej tradícií vo výrobe. Novinkou je aj informácia, že spoločnosť Tesla začala s ťažbou 330 000 ton lítia, a to priamo v blízkosti mesta Dubí v Českej Republike v strede Európy. V oblasti na sever od Prahy sa dokonca nachádza množstvo opustených industriálnych tovární, ktoré by sa dali veľmi ľahko zdemolizovať. Vytvorilo by sa tak dostatok priestoru pre začiatok výstavby obrovskej továrne na Tesly.

g22

Síce ešte nie sú správy o výstavbe Gigafactory 2 v blízkosti Prahy oficiálne potvrdené, všetko však tomu nasvedčuje. Bratia Česi by sa tomuto projektu určite potešili a zároveň by to pre nich bola veľká pocta. V novej Tesla továrni by sa totižto mohlo zamestnať až okolo 6000 ľudí, plus takýto projekt má potenciál priniesť do republiky veľa hodnotných a zaujímavých investícií. Okrem Českej Republiky sa špekulovalo aj o možnosti výstavby v susednom Poľsku, Rumunsku alebo Maďarsku. Slovensko sa zrejme medzi výberové krajiny nedostalo aj preto, lebo sa zdá byť až príliš bohatou krajinou na automobilky. Oficiálne potvrdenie, kde sa výstavba začne príde až budúci rok. Dovtedy môžeme len držať palce Čechom, aby si Elon Musk vybral práve ich.

zdroj:spaceinvander.me zdroj obrázkov a titulnej fotografie:planetware.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech