NOVÁ NÁDEJ: Pandémii môže úder zasadiť žuvačka. Vedci prišli s prekvapivou štúdiou, tá dáva nádej

  • Pomocou pri zastavení pandémie môže byť aj žuvačka, tvrdí nová štúdia
  • Vedci prišli so špeciálnou úpravou tejto sladkosti, dáta sú zatiaľ veľmi optimistické
žuvačka, covid
Unsplash/Daniel Monteiro, Isaac Quesada
  • Pomocou pri zastavení pandémie môže byť aj žuvačka, tvrdí nová štúdia
  • Vedci prišli so špeciálnou úpravou tejto sladkosti, dáta sú zatiaľ veľmi optimistické

Nová experimentálna žuvačka by mohla pomôcť v boji proti COVID-19. Obsahuje totiž proteín, ktorý by mal obmedziť množstvo vírusu v slinách. Žuvačka pritom chutí úplne rovnako ako iné, problém by nebol ani jej skladovanie, ktoré sa neodlišuje od bežných žuvačiek. Informoval o tom portál Mirror

Vedci aktuálne skúmajú novú experimentálnu žuvačku, ktorá by mohla byť kľúčovou v boji proti koronavírusu. Ako vysvetľuje štúdia, obsahuje kópie proteínu ACE2, ktorý vírus používa ako vstupnú bránu na prienik do buniek. 

95 % účinnosť

Výskumný tím z Pennsylvánskej univerzity v Molecular Therapy zverejnili štúdiu, z ktorej vyplynulo, že pri použití žuvačky klesla vírusová záťaž vo vzorkách o viac ako 95 %. 

Výskumný tím tvrdí, že ich novinka by mohla byť veľmi užitočná obzvlášť v tých častiach sveta, kde nie sú vakcíny dostupné pre každého alebo si ich ľudia nemôžu dovoliť. 

O štúdii písal aj Reuters, ktorý upozornil, že štúdia si ešte vyžaduje ďalšie skúmanie a potvrdenie zistení. Žuvačka by mohla mať využitie napríklad na spoločenských podujatiach alebo v priestoroch, kde sa stretáva viac ľudí. Štúdia zaujala svet v predvianočnom čase, kedy množstvo politikov upozorňuje na zvýšenú možnosť nákazy napríklad v obchodných domoch. 

Briti odporúčajú ľuďom okrem vakcíny aj časté testovanie sa, najnovšie tak odporúčajú urobiť vždy, keď ľudia navštívia priestory, kde je viac cudzích ľudí. Ide napríklad o spomínané obchodné domy. 

Európa je na tom zle

Ešte 17.11. WHO upozornila, že počet obetí koronavírusu v Európe stúpol o päť percent, vyplýva z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Európa je podľa nich jediným regiónom sveta, kde bol zaznamenaný nárast počtu úmrtí, napísala v stredu agentúra AP, prevzala TASR. 

Zdravotnícka agentúra OSN v najnovšej týždennej správe uviedla, že počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 sa celosvetovo zvýšil o šesť percent, a to v dôsledku nárastov v Európe, Amerike i Ázii.

Úmrtia na COVID-19 podľa správy zostali za uplynulý týždeň na rovnakej úrovni alebo klesli vo všetkých regiónoch sveta okrem Európy – a celkovo ich hlásili 50 000. Z 3,3 milióna nových infekcií bolo 2,1 milióna potvrdených v Európe.

Ide o siedmy týždeň nárastu prípadov nákazy po sebe v európskom regióne WHO, do ktorého organizácia zaraďuje 61 krajín vrátane Ruska a stredoázijských štátov. Počty infekcií pritom v Afrike, na Blízkom východe a v juhovýchodnej Ázii od júla klesajú.

V rámci Európy evidujú najviac prípadov nákazy v Rusku, Nemecku a Británii, uviedla WHO. V správe poukázala tiež na nárast počtu úmrtí o 67 percent v Nórsku a o 38 percent na Slovensku.

Pokým v západnej Európe je proti covidu plne zaočkovaných približne 60 percent obyvateľov, vo východnej časti kontinentu je to len polovica z tohto počtu.

WHO predtým označila Európu za súčasné epicentrum pandémie a varovala, že ak štáty regiónu naliehavo neurobia v boji proti šíreniu nákazy viac, do januára by v regióne mohlo zomrieť ďalších 500 000 ľudí.

Zdroje: Mirror, Molecular Therapy, Reuters, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá