NOVÁ ŠTÚDIA: Jedna dávka vakcíny Pfizer nemusí chrániť pred novými variantmi koronavírusu, jednu skupinu však áno

  • V piatok bola zverejnená štúdia, v ktorej sa vedci zamerali na účinnosť jednej dávky vakcíny Pfizer
  • Ako zistili, jedna dávka nemusí stačiť na ochranu pred novými variantmi koronavírusu
koronavirus, pandemia
Vakcína, TASR/DPA
  • V piatok bola zverejnená štúdia, v ktorej sa vedci zamerali na účinnosť jednej dávky vakcíny Pfizer
  • Ako zistili, jedna dávka nemusí stačiť na ochranu pred novými variantmi koronavírusu

V novej štúdii, ktorá bola zverejnená v piatok, sa uvádzajú nové informácie o vakcíne Pfizer a jej účinnosti voči novým variantom koronavírusu.

Ako štúdia uvádza, jedna dávka vakcíny Pfizer nemusí stačiť na ochranu pred novými variantmi koronavírusu, s výnimkou ľudí, ktorí už boli vírusom infikovaní.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/DPA/Sven Hoppe

Zistenia podčiakrujú dôležitosť druhej dávky

Vzorky krvi od ľudí, ktorí dostali jednu dávku vakcíny Pfizer a neboli predtým infikovaní koronavírusom, vykazovali nižšiu úroveň imunity proti britským a juhoafrickým variantom vírusu. Naopak ľudia, ktorí boli predtým infikovaní a dostali tiež jednu dávku, mali silnejšiu imunitu, informuje Science.

Profesorka Rosemary Boytonová, odborníčka na imunológiu a respiračnú medicínu na Imperial College v Londýne, ktorá bola vedúcou výskumu, uviedla, že zistenia podčiarkujú dôležitosť podania druhej dávky a potrebu očkovania ľudí, aj keď boli v minulosti infikovaní.

Ako uvádza Forbes, šírením nových variantov vírusu a faktom, že veľký počet ľudí stále nedostalo druhú dávku vakcíny, sa riskuje predĺženie pandémie. Očkovacie centrá čoraz viac hlásia znížený dopyt po vakcínach, najmä v USA.

Napriek úsiliu úradníkov v oblasti verejného zdravotníctva stále veľa štátov uvádza vysokú (30 %) úroveň ľudí, ktorí tvrdia, že nie sú ochotní sa zaočkovať. Prieskum verejnej mienky taktiež naznačuje rozsiahlu neochotu očkovať deti. Môže to mať zásadný dopad na bezpečné otvorenie škôl.

vakcina, ockovanie
zdroj: TASR/AFP/Vladimír Šimíček

5 miliónov ľudí nedostalo druhú dávku

Aby bolo možné zaočkovať čo najviac ľudí, Spojené kráľovstvo rozdelilo očkovanie z odporúčaných 3-4 týždňov až na 12 týždňov. Pozitívnou správou je, že podľa údajov sa zdá, že táto stratégia bola úspešná pri znižovaní počtu prípadov.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb až 5 miliónov ľudí nedostalo druhú dávku vakcíny Moderna alebo Pfizer. Toto číslo, zhruba 8 % z tých, ktorí dostali prvú dávku do 9. apríla, je viac ako dvojnásobok z údajov zhromaždených do polovice februára, informuje Forbes.

Štúdia sa zamerala na britský a juhoafrický variant vírusu. Je však možné, že podobne môžu byť ovplyvnené aj ďalšie varianty, ako napríklad varianty v Brazílii a Indii. Odlišne mohli reagovať aj ďalšie dvojdávkové vakcíny, ako napríklad Moderna a AstraZeneca.

Zdroje: Forbes, Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá