NOVÁ ŠTÚDIA: Marihuana nie je revolučný liek. Jej časté užívanie môže spôsobiť smrteľné ochorenie

  • Historické dokumenty naznačujú, že ľudia v starovekom Grécku užívali konope na zmiernenie „bolesti uší“
  • V perzských a arabských textoch sa o konope zas hovorí ako o lieku na bolesť hlavy
  • Dnes sa však rozpráva o smrteľnom ochorení, ktoré užívanie marihuany môže spôsobiť
konope
Unsplash/Damian Barczak, Unsplash/Jakub Matyáš
  • Historické dokumenty naznačujú, že ľudia v starovekom Grécku užívali konope na zmiernenie „bolesti uší“
  • V perzských a arabských textoch sa o konope zas hovorí ako o lieku na bolesť hlavy
  • Dnes sa však rozpráva o smrteľnom ochorení, ktoré užívanie marihuany môže spôsobiť

Konope sa pre jeho liečivé účinky používa už nespočetne dlhý čas. O stovky rokov po liečení bolesti uší v Grécku či bolestí hlavy v arabských krajinách, vstúpilo v USA konope do temného veku vedeckého výskumu. Podľa zákona o dani z marihuany z roku 1937 sa vlastníctvo materiálu alebo obchodovanie s konope stalo nezákonným, aj keď na lekárske účely bolo stále povolené. Všetko sa ale zmenilo v 70. rokoch, keď sa znenie zákonu pozmenilo a oficiálne zakázalo použitie tejto rastliny na akýkoľvek účel.

V posledných rokoch sa však mnohé krajiny rozhodli pre legalizáciu marihuany. Viaceré americké štáty ju používajú nielen na medicínske, ale aj rekreačné účely.

Jej priaznivé účinky sa pri niektorých ochoreniach nedajú poprieť. V roku 2020 sa v 30-dennej štúdii v USA zistilo, že u viac ako 86 % pacientov s bolesťami hlavy a migrénami došlo po užití kanabisu k zlepšeniu ich príznakov. Bez správnej kontrolnej skupiny je ale ťažké povedať, či sú terapeutické účinky kanabisu placebom, alebo ide o korektný výsledok.

Chronickí užívatelia sú v ohrození

Najnovšie sa však hovorí o tom, že marihuana môže zapríčiniť smrteľné ochorenie. Vedci študovali menej časté vedľajšie účinky marihuany, ktorými údajne trpia chronickí užívatelia.

V Colorade, kde sa medicínska marihuana v roku 2009 stala legálnou, zaznamenali zamestnanci nemocníc nárast prípadov stavu súvisiaceho s chronickým užívaním, ktorému sa hovorí scromiting.

Ide o pojem, ktorý vznikol spojením slov „screaming“ a „vomiting“. V preklade to znamená kričanie a zvracanie, no oficiálne sa hovorí o syndróme kanabinoidnej hyperemézy, respektíve cyklického zvracania (CHS).

Nechutenstvo, bolesti brucha a zvracanie

Ochorenie sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorí marihuanu užívajú denne, informuje NHS. V prvej fáze ochorenia môžu ľudia ráno pociťovať nevoľnosť, bolesti brucha a pocit na zvracanie.

V neskoršej fáze, ktorá môže nastať behom niekoľkých týždňov, mesiacov alebo, dokonca, rokov, môžu chronickí pacienti pociťovať intenzívne bolesti brucha, prudké záchvaty zvracania, nechutenstvo a neustále pocity nevoľnosti.

Jeden z pacientov tvrdí: „Bolo to, akoby sa mi Nožnicovoruký Edward snažil chytiť moje črevá a vytiahnuť ich von.“ Len 17-ročný pacient prišiel do nemocnice po dlhých hodinách bolestivého scromitingu. Odmietal však priznať, že jeho choroba bola spôsobená marihuanou. Keď ju ale prestal užívať, príznaky sa stratili.

Liečba je jednoduchá

Po liberalizácii lekárskej marihuany sa výskyt CHS takmer zdvojnásobil. Pacienti s týmto ochorením v postliberalizačnom období s väčšou pravdepodobnosťou zvýšili užívanie marihuany, aj keď nie je jasné, či šlo o skutočné zvýšenie užívania, alebo len o väčšiu vôľu priznať sa k nemu, prípadne oba prípady v kombinácii.

Si za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku?

Štúdia uvádza, že presná príčina a vznik ochorenia sú zatiaľ neznáme. Liečba je ale jednoduchá. Pacientov stav sa údajne zlepší v čase, keď s užívaním marihuany prestane. Okrem toho pacientom pomáha teplá sprcha alebo kúpeľ.

Scromiting je sám o sebe nepríjemný, môže však viesť k ďalším komplikáciám, a to predovšetkým k dehydratácii, ktorú u pacientov spôsobuje. Sú zaznamenané viaceré prípady úmrtia ľudí na následky CHS.

V roku 2018 dokonca zomrel tínedžer po tom, čo CHS spôsobilo extrému dehydratáciu, informuje USA Today. Časopis American Journal of Gastroenterology zas hovorí o dvoch prípadoch z roku 2016. Na následky choroby zomreli dvaja muži vo veku 41 a 48 rokov.

Zdroje: American Journal of Gastroenterology, USA Today, ncbi.nlm.nih.gov, nhs.uk, prnewswire.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá