NOVÁ ŠTÚDIA: „Pervitínové rieky“ spôsobujú u rýb masívnu závislosť. Má veľa spoločného s ľudskou

  • Českým vedcom sa podarilo zistiť, že ryby dokážu byť závislé na drogách
  • Táto závislosť na nich pôsobí ako na ľudí
pjimage – 2021-07-27T131403.299
Unsplash/Roozbeh Eslami Unsplash/Jakayla Toney
  • Českým vedcom sa podarilo zistiť, že ryby dokážu byť závislé na drogách
  • Táto závislosť na nich pôsobí ako na ľudí

Výskum vedcov z České zemědělské univerzity v Prahe a Fakulty rybárstva a ochrany vôd Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach ukázal, že ryby žijúce vo vode kontaminovanej pervitínom, sa môžu stať závislými na týchto látkach. Po premiestnení do čistej vody tieto závislé ryby trpia abstinenčnými príznakmi.

Cieľom štúdie bolo odhaliť vplyv škodlivých psychoaktívnych látok na živočíchy. Chemikálie sa do vôd dostávajú prostredníctvom odpadových vôd a nejedná sa iba o pervitín, ale aj o antidepresíva alebo iné analgetiká.

zdroj: Unsplash/Sara Kurfess

Ryby drogy vyhľadávajú

„S prítomnosťou psychoaktívnych látok vo vodnom prostredí môže súvisieť aj strata záujmu o príjem potravy alebo utlmenie únikových reakcií pred predátormi,“ uviedol Pavel Horký z Katedry zoológie a rybárstva ČZU. Vedcom sa zároveň podarilo zistiť, že ryby závislé na psychoaktívnych látkach, znížili svoju pohybovú aktivitu a začali vyhľadávať zdroje škodlivých látok. 

Výsledky výskumu sú zverejnené v prestížnom odbornom časopise Journal of Experimental Biology. V záveroch sa taktiež uvádza, že látky obsiahnuté v pervitíne dokážu výrazne ovplyvniť nervovú sústavu pstruhov v takej miere, ako u ľudí. 

Zo Slovenska sa stáva medzinárodná skládka odpadov. Zistilo sa, že európske krajiny vozia odpadky k nám

Globálny problém

Znečistenie vody môžeme považovať za globálny problém, za ktorým stoja ľudia. Najviac sa týka vodných tokov tečúcich veľkými mestami v dôsledku vysokej koncentrácie priemyslu. Pre vody je najväčšou hrozbou jednoznačne znečistenie tuhým a kvapalným odpadom, ropou či rôznymi hnojivami.

Podľa portálu ECO Hero je do prírody vypúšťaných až 80 percent odpadových vôd. V dôsledku toho sa voda stáva škodlivou nielen pre ľudí a zvieratá, ale aj pre životné prostredie. Znečisťujúce látky sa môžu dostať až do podzemných vôd, tým pádom sa stávajú súčasťou vody, ktorú označujeme za pitnú.

zdroj: Unsplash/Vlad Calin

Znečistená voda je skvelým prostredí pre rozmach rias, ktoré dokážu znižovať hladinu kyslíka vo vode. To vedie k následnému uduseniu rastlín a živočíchov žijúcich v týchto vodách. Vodu na Slovensku možno považovať za bezpečnú, no je otázka času, kedy sa to zmení.

V našej krajine funguje iniciatíva Za našu vodu, ktorej cieľom je monitorovať situáciu vody a bojovať proti jej znečisteniu. 

Zdroje: ČT 24, Eco Hero

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá