NOVÁ ŠTÚDIA: Vedci zistili, aká veľká je pravdepodobnosť nákazy koronavírusom pri dotyku nákupného vozíka

  • Austrálsky vedec tvrdí, že koronavírus na predmetoch už nie je takým veľkým strašiakom
  • V nákupnom centre v Olomoci COVID-19 zmizol
  • Infekcia z povrchov nie je nemožná, ale riziko je vraj relatívne malé
dezinfekcia
TASR/Alexandra Moštková, pexels/Victoria Borodinova
  • Austrálsky vedec tvrdí, že koronavírus na predmetoch už nie je takým veľkým strašiakom
  • V nákupnom centre v Olomoci COVID-19 zmizol
  • Infekcia z povrchov nie je nemožná, ale riziko je vraj relatívne malé

Pred nákazou koronavírusom nám v prvom rade pomáhajú preventívne opatrenia. V začiatkoch pandémie sa verilo, že vírus zostáva na povrchoch desiatky hodín. Dôsledná dezinfekcia bola základom. Epidemiológ Hassa Vally z austrálskej univerzity La Trobe však tvrdí, že prenos nákazy z povrchov nie je už dnes takým veľkým strašiakom.

Aj napriek tomu, že existuje riziko nákazy prostredníctvom manipulácie s kontaminovanými predmetmi, podľa Vallyho je potrebné do úvahy vziať viacero faktorov. Pre The Guardian povedal, že nie je nutné umývať povrchy dvadsaťkrát za deň. „Základom sú čisté ruky a sociálny dištanc. Ak je človek chorý, mal by zostať doma. Infekcia z povrchov nie je nemožná, ale riziko je relatívne malé.“

Ekologické upratovanie a dezinfekcia kancelárií: jedine s Rademou

Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní. Ohrozuje osoby, ktoré sú v blízkom alebo dlhšie trvajúcom kontakte s nakazeným. Pokiaľ nakazený zakašle priamo na nejaký predmet, napríklad mobil, a niekto sa ho do dvoch hodín dotkne, riziko sa zvyšuje.

Niekoľkokrát za deň stačí

Vally sa domnieva, že rukavice a pravidelná dezinfekcia priestorov dávajú zmysel, a to najmä v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach. Vyplatí sa to aj inde? „Ľudia si to museli kvôli zle interpretovaným vedeckým štúdiám vysvetliť tak, že je to potrebné robiť dvadsaťkrát denne a čistiť tak každý povrch. Netreba to robiť nonstop.“

CNN Prima News uvádza, že názor malého rizika prenosu vírusov z povrchov má zástancov aj v Českej republike. Českí vedci zisťovali výskyt koronavírsu na tlačidlách vo výťahoch, na eskalátoroch, kľučkách na toaletách a nákupných vozíkoch v nákupnom centre v Olomouci.

Podľa experta na molekulárnu genetiku Omara Šerého koronavírus nikde nenašli. „Z povrchov sa infikovať nemohol nikto. Prešlo tadiaľ tisíce ľudí za jeden deň a naschvál sa tam neupratovalo. Upratovačky prišli až po našej večernej návšteve. Predpokladám, že výsledky sú veľmi relevatné,“ povedal pre CNN Prima News Omar Šerý.

Zdroje: CNN Prima News, Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá