Nová technológia pomôže nevidiacim v orientácii. Sú ňou špeciálne vložky do topánok

  • Vibrujúce topánky môžu znamenať revolúciu pre zrakovo postihnutých
  • Podľa intenzity a rýchlosti vibrácií budeš vedieť, akým smerom sa vydať
Navigácia
Navigácia , Flickr, Wikimedia commons/Dodoïste
  • Vibrujúce topánky môžu znamenať revolúciu pre zrakovo postihnutých
  • Podľa intenzity a rýchlosti vibrácií budeš vedieť, akým smerom sa vydať

Japonský inžinier Wataru Chino zo spoločnosti Honda navrhol navigačný systém v topánkach a označil ho ako Ashirase, prináša informáciu technologický portál Engadget. Dúfa, že systém zjednoduší navigáciu po cestách zrakovo postihnutým. 

Ashirase, ktorá ako startup patrí pod spoločnosť Honda Motor Company, v utorok zverejnila správu aj s podrobnosťami o svojom vstavanom navigačnom systéme pre nevidiacich chodcov. Cieľom systému je pomôcť užívateľom dosiahnuť väčšiu nezávislosť v ich každodennom živote tým, že im umožní „cítiť“ smer ich cesty. Vložka v topánke je prepojená s aplikáciou v smartfóne a vie navigovať chodca do cieľa jeho cesty. V Ashirase dúfajú, že už v októbri 2022 začne predaj systému aj pre verejnosť. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @sinchew.auto

Spoločnosť Honda vytvorila v roku 2017 projekt Ignition, ktorý ponúka originálnu technológiu, nápady a návrhy spoločnosti Honda s cieľom vyriešiť sociálne problémy a prekročiť tieň spoločnosti. Generálny riaditeľ projektu Wataru Chino pracoval v spoločnosti Honda od roku 2008 vo výskume a vývoji pre automatizované systémy riadenia. Podľa China je v technológií navigačného systému evidentné, že je inšpirovaná pokročilými systémami asistencie vodiča a autonómneho riadenia. 

Užívateľ sa bude orientovať vibráciami

„Ashirase“ pochádza z japonských slov ashi, čo znamená „noha“ a shirase, čo znamená „upozornenie“. Určovať smer budú rôzne typy vibrácií. Pre chôdzu vpred sú to vibrácie pod chodidlom, pre odbočenie vibruje vložka na príslušných stranách chodidiel. Podstatná je aj rýchlosť vibrácií, podľa toho vie užívateľ, ako blízko je odbočka. Trasa bude nastavená v aplikácií v smartfóne. Pohybové senzory, ktoré sa skladajú z akcelerometra, gyroskopických senzorov a senzorov orientácie umožňujú systému pochopiť, ako užívateľ kráča. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Saracakis Group of Companies (@saracakisgroupofcompanies)

Aplikácia systému pri ceste von lokalizuje chodca na základe informácií o polohe a dátach GPS. Ashirase je prepojené zatiaľ len so systémom Google Mapy, v budúcnosti však portfólio máp chcú rozšíriť. Chino uviedol, že zariadenie sa môže prepnúť a prispôsobiť sa rôznym informáciám dostupným na rôznych mapách. Táto funkcia by mohla byť nápomocná, ak by jedna z máp nebola aktualizovaná a v ceste by chodcovi stála nejaká prekážka. 

Aktuálne sa dajú tieto vložky použiť iba v nízkych teniskách a spoločenskej obuvi, avšak výrobca už plánuje rozšírenie ponuky. Jedným z cieľov do budúcnosti je, aby sa vložka dala prispôsobiť akémukoľvek typu topánky. 

Súčasťou zariadenia je biela krabička, ktorá sa dá odopnúť. V nej je ukrytý gyroskop, elektronický kompas, senzory a hlavne batéria nutná k pohonu zariadenia. Tá by podľa slov autora mala vydržať celý týždeň, ak užívateľ bude pomôcku používať 3 hodiny do dňa. 

Produkt si budeš môcť predplatiť

Firma plánuje v októbri alebo v novembri tohto roku vydať prvú beta verziu a otestovať ju na zákazníkoch. Produkt plánujú predávať formou predplatného, mesačný prenájom by mal vyjsť na 18 až 25 eur. 

Podľa výskumu časopisu Investigative Ophthalmology and Visual Science je na celom svete približne 225 miliónov ľudí, ktorí trpia stredne ťažkými alebo ťažkými poruchami zraku a takmer 50 miliónov je úplne nevidiacich. Produkt by im mohol pomôcť v tom, aby fungovali samostatne a necítili sa odkázaní na pomoc druhých. 

Zdroje: Engadget, Investigative Ophthalmology and Visual Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá