Nové zistenia o ZOO, kde lev zabil majiteľa: Šelmy tam už celé roky nemali čo hľadať

  • V Zoo sa nachádza 16 tigrov a levov
  • V utorok 16. mája po tragédii usmrtili veterinári dve zvieratá
Lev roztrhal majiteľa
Ilustračný obrázok, Facebook/Ranč pri Žiline
  • V Zoo sa nachádza 16 tigrov a levov
  • V utorok 16. mája po tragédii usmrtili veterinári dve zvieratá

V malej súkromnej zoologickej záhrade v obci Oškerda pri Žiline, kde lev zabil v utorok svojho majiteľa, nebol schválený chov šeliem. Nový minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš po rokovaní vlády uviedol, že schválenie chovu v tejto ZOO trvalo len do roku 2019.

Aj napriek tomu bola ZOO otvorená ďalšie tri roky. Bíreš tvrdí, že za vzniknutú situáciu bol zodpovedný chovateľ a regionálna veterinárna a potravinová správa.

V ZOO sa nachádza 16 tigrov a levov. V utorok 16. mája po tragédii usmrtili veterinári dve zvieratá. „Nemôže existovať takéto chovateľské prostredie. Zver bude buď radikálne ukončená, alebo sa nájdu iné zariadenia, kde budú zvieratá prevezené,“ povedal Bíreš.

Dodal, že chovateľ nemal dovoliť návštevy verejnosti. Bíreš doplnil, že celú situáciu dá preveriť, aby zistili, prečo tri roky fungovala Zoo aj bez schválenia.

V súkromnej firme, ktorá prevádzkuje mini ZOO, došlo k hroznej tragédii. Majiteľ išiel nakŕmiť šelmy, no z výbehu už viac nevyšiel. Záchranári sa k telu nemohli dostať, keďže sa čakalo na veterinára, ktorý by šelmy uspal.

„Na mieste bolo nájdené telo muža, avšak presnú príčinu smrti určí pitva,“ píše na svojej facebookovej stránke polícia Žilinského kraja.

Na malom ranči pri Žiline chovajú viacero rôznych zvierat. Od bežných zvierat, ako kozy, ovce či zajace, až po exotické šelmy, ako levy, tigre a ich mláďatá. V mini ZOO sa taktiež vyskytujú lamy, kone, opice či rôzne druhy vtákov.

Kŕmenie leva bolo na ranči ponúkané ako atrakcia pre ľudí, hoci chov šeliem musí byť podľa zákona striktne nekontaktný. Zviera musí byť vždy izolované od človeka a medzi nimi musí byť bariéra.

ZOO v Oškerde dostala zákaz chovať šelmy a pokutu za ich chov. Snažili sa umiestniť zvieratá inde, ale iné zoologické záhrady ich odmietli. Veterinár na mieste sa rozhodol usmrtiť leva strelnou zbraňou.

Množiareň tigrov

Ranč pri Žiline bol už v minulosti v centre pozornosti ochrancov prírody, uvádza Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Mnohí z nich tvrdili, že ranč mal fungovať ako nelegálna množiareň tigrov. Majiteľ ranča Jozef Bajánek údajne predával tigre prostredníctvom online bazárov, ako je napríklad Bazoš.sk.

Diskusie na internetových fórach od návštevníkov Ranča pri Žiline poukazujú na to, že je tam bežné, že majitelia dávajú mláďatá tigrov na vôdzku a umožňujú návštevníkom sa s nimi pohrať a pomaznať si ich.

V jednom komentári sa dokonca spomínalo, že keď sa jedno z mláďat bránilo dotyku, bolo potrestané bičom. Ministerstvo životného prostredia však v rámci svojich kontrol nedokázalo zistiť žiadne pochybenia.

Jozef Bajánek, majiteľ Ranča pri Žiline, sa v minulosti stretol s potenciálnym záujemcom o kúpu tigrov z Číny. Zaujal ho možný obchod a predstavil záujemcovi niekoľko starších levov, tigrov a šesť tigrích mláďat. Štyri z týchto mláďat ponúkol na predaj za cenu 5 000 eur za kus. Pre samice urobil zľavu s tvrdením, že sa ich potrebuje zbaviť a uvoľniť miesto pre ďalšie mláďatá.

Zdroje: Polícia SR, SITA, ICJK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá