Novou zbraňou proti koronavírusu môže byť vakcína, ktorú poznáme už storočie

  • V Austrálii robia štúdiu o účinnosti vakcíny proti tuberkulóze na koronavírus
  • Vakcína známa už celé storočie zlepšuje imunitu nielen voči tuberkulóze, ale viacerým baktériám aj vírusom
Očkovanie proti tuberkulóze má mnoho pozitívnych vedľajšíc účinkov a môže byť zbraňou proti koronavírusu., Pixabay.com/_freakwave_, kfuhlert
  • V Austrálii robia štúdiu o účinnosti vakcíny proti tuberkulóze na koronavírus
  • Vakcína známa už celé storočie zlepšuje imunitu nielen voči tuberkulóze, ale viacerým baktériám aj vírusom

Je možné, že vakcínu proti koronavírus máme už na svete. A pritom nejde o žiadnu novinku. Vakcína, ktorú teraz skúmajú v Austrálii je známa už celé storočie. Ide o očkovanie proti tuberkulóze. Austrálski vedci naočkovali viacerých lekárov a ďalších zdravotníkov a budú skúmať, či sa nakazili koronavírusom a ako si telo s nákazou poradí, píše agentúra Bloomberg.

Pokus prebieha v austrálskom Melbourne. Zdravotníkov tu očkujú proti tuberkulóze. Táto vakcína je primárne určená na vytvorenie protilátok proti bacilovi Calmette-Guerin, ale telo po očkovaní produkuje protilátky, ktoré celkovo posilňujú imunitu. Vakcína má viacero pozitívnych vedľajších účinkov, používa sa aj ako terapia na rané štádiá rakoviny močového mechúra, pripomína Bloomberg.

Výskum vedie Nigel Curtis, vedúci výskumu na Murdochovom inštitúte pre výskum detských chorôb. „Vakcína vie posilniť imunitný systém a ten sa bráni voči širokej škále rôznych infekcií, vírusov a baktérií,“ cituje výskumníka Bloomberg.

Štúdie v Melbourne sa zúčastňuje asi 4 000 zdravotníkov a bude trvať šesť mesiacov. Časť z nich dostane vakcínu proti TBC, kontrolná skupina bude zaočkovaná proti chrípke. Vedci testujú existujúce vakcíny aj preto, lebo očkovanie špeciálne proti koronavírusu nebude na trhu skôr ako o rok.

Podľa Curtisa prebieha podobný výskum aj v Bostone. Ak sa ukáž dobré výsledky, ako prví budú zaočkovaní zdravotníci, ktorí denne prichádzajú s chorými do kontaktu. „Musíme zvážiť každú možnosť ako chrániť pracovníkov v zdravotníctve. Čas, kedy zdravotníci chýbajú, musíme znížiť na minimum,“ povedal lekár.

Nakazení zdravotníci sú vo svete veľkým problémom. Na Slovensku sme zatiaľ museli umiestniť do karantény desiatky lekárov, sestier a sanitárov, ktorí neskôr chýbali na svojich pracoviskách. V takom Taliansku sa už veľa lekárov nakazilo a desiatky z nich chorobe aj podľahli.

Zdroje: Bloomberg, researchgate.net

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá